TRENČÍN. „Tento výkres som namaľovala ja,“ s úsmevom sa chválilo natešené dievčatko. „Páči sa ti?“, pýtalo sa mamičky. Určite sa jej páčil, ako aj ďalšie kresbičky a literárne práce malých „maliarov a spisovateľov“.
Tento rok bola témou Človek a technika s troma podtémami: Spolužitie človeka s technikou, Ako menili život človeka technické objavy v minulosti a Či je technický pokrok prísľubom šťastnej budúcnosti ľudstva?
„Od roku 2001 sme výtvarnú a literárnu prehliadku detí obnovili ako detské bienále. V rámci tohtoročnej prehliadky sme pripravili niekoľko zaujímavých sprievodných podujatí, odborných seminárov, tvorivých dielní v priestoroch trenčianskej galérie,“ vysvetlila Mária Orichová z Centra voľného času v Trenčíne.
Trochu „filozofické“ témy
Podujatie organizuje Centrum voľného času so spoluorganizátormi každé dva roky, v deväťdesiatych rokoch malo viacročnú prestávku a v roku 2011 vstúpi do jubilejného tridsiateho ročníka. Do prehliadky detskej fantázie a tvorivosti prišlo takmer 1 120 výtvarných prác zo 138 slovenských škôl. V literárnej sekcii porota posudzovala sto literárnych diel z 38 škôl. Viacerí členovia odborných komisií sa zhodli v názore, že témy boli trochu „filozofické“, aby deti podnietili zamýšľať sa nad otázkami bytia, existencie ľudstva a života vôbec. Odborné poroty, ktoré sa postarali o výber vystavených detských prác, nemali jednoduchú úlohu pri hodnotení kvality literárnych diel a artefaktov. Porotcovia skonštatovali, že estetické, výchovné a kultúrne cítenie detí je najlepším prejavom úrovne práce pedagogických pracovníkov, vedúcich záujmových oddelení v základných umeleckých školách, ale aj rodičovskej starostlivosti.
Keď pri sviečke zistili, čo to je rodina
„Vždy, keď si spomeniem na predchádzajúce ročníky a najmä na práce, ktoré som čítal, zakaždým sa našlo v nich niečo, čo ma z literárno–umeleckého pohľadu zaujalo,“ povedal šéf literárnej odbornej poroty, spisovateľ Rudolf Dobiáš. „Literárny prejav detí bol aj v tomto roku autentický a so zaujímavými myšlienkami. Posudzovali sme vyše sto literárnych prác – básní, úvah, prozaických žánrov, ponášok na rozprávky, ale aj príspevky, ktoré dobre pochopili mladí autori na tému – technický pokrok. Zaujímavé bolo, ako dvanásťročná autorka napísala, že keď im doma vypli elektrickú energiu – nefungoval televízor, chladnička, počítač. Zapálili sviečky, sedeli pri nich. Po niekoľkých minútach zistili, aké to bolo milé, očarujúce. Slovom, odrazu zistili, čo to je vlastne rodina. V literárnych prácach sme neobjavili veľa pravopisných chýb, pretože prešli rukami učiteliek alebo rodičov. Budúcnosť a tradícia Detského výtvarného a literárneho Trenčína má perspektívu. To je tak, ako keď hľadáte zlaté zrnká v piesku. Zlaté zrnká veľakrát vyvážia hlušinu.“
Do výtvarnej súťaže prišla tisícka prác
„Výtvarná komisia mala o niečo zložitejšiu úlohu s hodnotením vyše tisícky prác v troch kategóriách,“ zosumarizovala predsedníčka poroty Klára Ferlíková. Ako dodala, zámerom témy 21. storočia bolo podporiť cítenie k technike a elektronike. Deti spracovali voje nápady rôznymi technikami, vkladali do kresieb svoj talent a fantáziu.
Najlepšie práce získali Zlaté slniečka
Vo výtvarnej sekcii šesťčlenná odborná porota udelila pätnásť ocenení, z ktorých boli tri Zlaté slniečka. Z trenčianskeho regiónu za kolekciu výtvarných prác získala Zlaté slniečko Základná škola Pod hájom v Dubnici nad Váhom a autorky Tatiana Balušíková a Michaela Kováčová (obe zo ZUŠ Karola Pádivého Trenčín) získali Ceny trenčianskeho maliara Juraja Oravca a známeho sochára Igora Mosného. V literárnej tvorbe ocenili desiatich mladých autorov. Zlaté slniečko z regiónu získala v druhej kategórii za prózu Soňa Mládková z Dubnice nad Váhom, Cenu primátora Mesta Trenčín za prózu v 1. kategórii získala Timea Kuzmová zo ZŠ Novomeského z Trenčína, ktorá prezradila, že rada a s obľubou číta peknú literatúru. Cenu trenčianskej Verejnej knižnice Michala Rešetku si odniesla Barbora Masárová zo ZŠ v Trenčianskej Teplej.