TRENČÍN. Štvrtý ročník Trenčianskeho robotického dňa, súťaže autonómnych robotov, zorganizovala Stredná odborná škola. Okrem slovenských súťažili aj tímy z Dánska, Fínska a Rumunska, Nemecka a Čiech. Súťažnými kategóriami boli Driver, skladačky robotov Dree Style a Comenius, celkovo ocenili šestnásť individuálnych a kolektívnych prác.
Pásavec vyhľadáva obete
Študenti z organizátorskej školy pripravili vylepšenú verziu robota, ktorý vyhľadával obete pádu mrakodrapov dvojičiek v New Yorku v roku 2001. Ako povedal vedúci krúžku Juraj Ečery, robot, ktorý dostal meno Pásavec, je užší a dokáže sa dostať aj medzi uličku v lietadle, odvezie predmety, zdolá menšie terénne prekážky a potiahne aj odbrzdené auto.
Technickú zručnosť a šikovnosť preukázali však aj žiaci základných škôl. Svojimi výrobkami upútali najmä Prievidžania. „Urobili sme zábavný park,“ hovorí Stanislav Ďuriš, Zo stavebnice zmontovali centrifúgu, kolotoče, letecký trenažér, hojdačky.
„Aby sa všetky prvky hýbali, pridali sme tam motorčeky. Naša skupina Martin Šnirc, Adam Mečiar a Pavol Madaj na ňom pracovala asi tri mesiace,“ dopĺňa Stanko.
Továreň na čokoládu
Trojica Kristián Gašpar, Tomáš Šrámek a Maroš Krchňák zase vymyslela a vyrobila stroj na výrobu čokolády, ktorá je aj jedlá. „Určite, chcete ochutnať?“ ponúkali nedôverčivých divákov. Ako vysvetlili, princíp výroby čokolády spočíva v zmiešaní kakaového prášku s mliekom, zmes putuje do chladiaceho zariadenia a z útrob stroja z kociek stavebnice vychádzajú kocky čokolády, dokonca úhľadne zabalené. Továreň na čokoládu, ako ju nazvali, má medzi spolužiakmi v škole veľký úspech.
Kopírku zo stavebnice vyskúšali aj učitelia
Rovnaký stavebný materiál použili na ďalší súťažný kus kopírku. Ako vysvetlil jej spolutvorca a hlavný programátor Pavol Madaj, kopírka má dve poschodia, na dolné sa položí papier, ktorý sa bude kopírovať a na hornom sa pomocou fixky a senzora vykreslí obrazec zo spodného papiera.
„Nápad bol náš, aj sme to stavali sami, keď učitelia vyskúšali kopírku, povedali, že ju budú používať, lebo šetrí energiu a teraz ju asi budú používať," povedal Madaj. Treba podľa neho ešte vychytať niektoré muchy a pôjdu s ňou na ďalšiu výstavu.
Južania stavali mesto s lanovkou
Štvrtáci, piataci a šiestaci zo Základnej školy na Novomeského ulici v Trenčíne zostrojili zo stavebnice automatizované mesto, riadené riadiacou jednotkou. Dominuje mu kabínová lanovka, veľký a menší žeriav, radary. „Spravili sme aj vlak, ale mali sme problém, ako ho sem prepraviť,“ hovorí vedúci krúžku Marek Šuliak.
Chlapci nemohli používať vzory stavebnice, ale museli zapojiť fantáziu. „Staval som žeriav, lietadlo a satelity,“ pochválil sa Matej Foltán. Do krúžku chodí spoločne aj s Patrikom Vargom a Filipom Oprchalom. Obaja spoločne postavili tank. Súvislosť, prečo sa tank nachádza ako súčasť mesta, vysvetlil Patrik. „Najskôr sme začali robiť traktor, ale ten sa nám nedaril, tak sme si vymysleli, že postavíme tank, ktorý bude mesto chrániť.“ Predlohou tanku bola fotografia.
„Môj dedo bol vojak a videl som ho na fotkách, ako stál pri tanku.“ Podľa vedúceho Mareka, najskôr sa prihlásilo viac záujemcov, ale teraz zostalo okolo pätnásť chlapcov. Sú šikovní a čo robia, ich baví. „Zlepší sa im technické myslenie, dostávajú základy fyziky, mechaniky, elektrotechniky.“