Vodáci šantili na divokej vode Nílu, kým ju nezahatá priehrada

VODÁCI S OBĽUBOU CHODIA SPLAVOVAŤ africké rieky. Ale keď sa vrátia po roku na rovnaké miesto rieka je už iná. Pokračujúca výstavba priehrad, elektrární ničí a mení divoké pereje. Rieky výdatnosťou a prietokom vody, sklonom sú totiž ideálne nielen pre vodá

kov, ale aj pre výrobu elektrickej energie.

TRENČÍN. Tí chápu, že pre rozvoj chudobných afrických krajín je energia životne dôležitá a potrebná. Svojej zábavy sa však len tak nechcú vzdať. Snažia sa petíciami, predkladanými vládam, aby aspoň niektoré úseky atraktívnych tokov pre vodákov zostali bez zásahu. „Už sme tam videli, že mali pristavenú budovu a vkladali turbíny. Je to celosvetový trend aj vo Venezuele sú známe vodácke rieky a stavajú tam priehrady,“ hovoria trenčianski vodáci Miloš Trnka a Peter Scherfel. Od konca januára do konca februára pobudli na divokej vode Bieleho Nílu. Aj tu na Níle tie najlepšie pereje zanikli, iné síce aj vznikli, ale celkovo ubúdajú. Väčšina územia zaplaví priehrada a ráz krajiny sa tam totálne zmení,“ prorokuje Miloš.

SkryťVypnúť reklamu

Biely Níl vyviera z Viktorininho jazera
Táto oblasť je turisticky známou, ale nie je veľmi navštevovanou. Rieka má pre Európanov špecifikum v tom, že je to najbližšie, kde sa dá v zime jazdiť a zabávať sa na malých kajakoch vo veľkej vode. „V lete sa dá kajakovať aj v Európe čo sa v zime nedá, to je hlavný dôvod. Podobné rieky sú síce aj napríklad v Južnej Amerike či na Novom Zélande, ale to je predsa len ďaleko,“ hovorí Miloš, ktorý sa tam vybral tri dni po štátniciach v januári. Z treskúcich mrazov prišli do horúceho a dusného tepla. Príchod bol nielen teplotným, ale aj kultúrnym šokom, hoci Uganda je už pomerne civilizovaná. „Prišli sme v noci a pristávali sme, tak sme čakali svetlá. no pri letisku nesvietilo jediné svetlo, že sme sa báli aj vystúpiť z lietadla. Vonku bola asi 90 percentná vlhkosť a teplota okolo 25 – 30 stupňov. Spočiatku sme v noci nemohli spať a ťažšie sa dýchalo ale po dvoch dňoch sme si zvykli,“ dodáva Peter.

SkryťVypnúť reklamu

Štvrtinu Ugandy prišli za štyri hodiny
Cesta z letiska do kempu viedla cez štvrtinu Ugandy asi štyri hodiny. „Bolo pred polnocou a všade veľa ľudí. Okolo cesty horeli vatry, pred nimi stáli stovky ľudí a detí, všetko tam žilo. Nevedeli sme, čo môžeme čakať. Normálne sme mali strach, že nás taxikár niekde vysadí a olúpia nás. Mali sme vodácku výbavu, batohy, oblečenie, jedlo, dokopy každý asi 50 kilogramov výbavy. Ale všetko bolo bez problémov, oni sú zvyknutí, že beloch je niečo iné ako oni, že má peniaze.“ Aj dvojica Trenčanov sa tu na pár dní cítila ako milionári, keď vymenili doláre za ugandské šilingy. „Kurz je asi 1900 šilingov za dolár.

Okolo cesty sa odohráva celý život krajiny
Na ceste sa tlačia všetci, od chodcov po autá a trasu lemuje nekončiaci trh. Chodci sa vyhýbajú cyklistom, tí motorkárom, tí autám a všetci sa vyhýbajú autobusom. Tie tu chodia najrýchlejšie. „Hoci je tu tiež upravená rýchlosť jazdy na 50 kilometrov za hodinu, lietali rovnako rýchlo mimo mesta ako aj cez mesto.“ Z kempu k rieke jazdili mototaxíkmi. „Naložili nás aj s kajakom, ktorý pretŕčal, ale im to nevadilo. Vždy sme hľadali dobrého šoféra, lebo tam jazdili dosť ako prasatá a nezvyknú brzdiť. Raz sme vleteli medzi deti, čo išli zo školy, asi stovkou, alebo sme nabrali cyklistu. Ani som sa radšej neotočil, či ešte vstal,“ opisuje Miloš a hovorí, že aj keď rieka bola nebezpečná, tam vedeli ako si poradiť a čo čakať.

SkryťVypnúť reklamu

Voda je v Bielom Níle ohromná
Je tam na päťdesiatkilometrovom úseku asi dvadsať perejí, rozvetvujú sa. Ohodnotené sú podľa obtiažnosti od WW 1 až po tie najnáročnejšie, WW 6. Tejto vode sa hovorí aj Big Water. Jazda v takejto vode tam a u nás je neporovnateľná, nielen pre adrenalín a zážitky, ale aj okolnosti a podmienky. Nie, že by to bolo ťažšie, ale je to skrátka iné, voda je tam ohromná, prietok má cez dvetisíc kubíkov za sekundu.

Táto masa vytvára na určitých miestach valce a vlny pre nás nepochopiteľných rozmerov, niečo s čím sa človek v Európe nestretne. Veľmi sme si ich užívali, no niektoré sme obchádzali veľkým oblúkom.“ hovorí trenčiansky vodák.

Keď nepomáha ani plávacia vesta
Z jedného brehu na druhý je aj pol kilometra, takže doplávať na breh je náročnejšie ako u nás, naviac sú tam veľké vlny, víry, plávacia vesta v tejto vode nepomáha. Človek jazdí tak, že nič nevidí a musí ísť naspamäť. Preto je treba trasu naštudovať a vedieť kde a ako sa dostať do ideálnej stopy,“ vysvetľuje Miloš. Trať, ktorú sa odhodlali zdolať na malých kajakoch vo veľkej vode si prezreli dôkladne z brehu, no nie všade sa dalo prejsť, niekde džungla siahala až k samým brehom. Na rieke jazdili aj ďalší kajakári. Vychutnávali si dravé pereje, kým ešte sú. S nimi aj absolvovali niektoré jazdy. „Rieka sa totiž rozvetvuje a zablúdenie do zlého ramena do nesplavnej časti môže znamenať koniec. Bolo treba dávať si veľký pozor,“ tvrdia obaja vodáci.

Stratené veslo im domorodci predali
Pri jazde sa, ako hovoria vybláznili dosýta, ale ani o vypäté chvíle nebola žiadna núdza. „Pri jednom z prvých splavov náročnejšieho úseku Nílu mi pri prejazde veľkým valcom vytrhlo pádlo, ktoré sme ani po urputnom hľadaní nenašli. Po chvíli rozhodovania, či sa vracať džungľou po brehu späť, alebo dôjsť do cieľa, vyhral kajakársky duch. Zbytok úseku som zišiel bez pádla. Pádlo napokon vylovili miestni rybári a za pár korún nám ho predali späť,“ opisuje Miloš.

Zajazdili si so slovenským vicemajstrom
Kemp, kde najskôr bývali, vedie Austrálčan, ktorý vytvára vodákom dobré podmienky. Našli tu partiu štyroch Slovákov. Medzi nimi aj Petra Csonku, vicemajstra sveta v kajak Freestyle s partiou, ktorý tu chodí už tretí rok trénovať.

Slováci im pomohli už pri príchode a vybavili viacero vecí. „Kemp bol na ostrove, ale dostať sa tam dalo len cez deň. Keby nám nepovedali, že pre nás prídu, chceli sme prespať pri kompe. Ale to by sme sa asi zbláznili. Je tam neskutočne veľa hmyzu, sú tam húsenice ktorá prejde po tele a ostanú svrbiace fľaky, hrozí malária. Domáci ju berú ako my chrípku.“

Všade bolo veľa pavúkov, jedovatých hadov, videli čiernu mambu či pytóna, ako si plával vo vode.

Safari zažili priamo v kempe
„Nemuseli sme ísť ani do safari, cez kemp hocikedy behali opice. Rozhodli sa bývať v stanoch radšej ako v chatkách i keď si to vyžadovalo väčšiu ochranu pred mravcami. Premiestňovali sme stan každé štyri dni. Za ten čas sa tam nasťahovalo desaťtisíce termitov. Mravce tam boli všade, všetkých veľkosti. Najmä potraviny sme museli dať inde, lebo pri hľadaní jedla dokážu prekúsnuť aj stan aj batoh. Na konci pobytu sme to brali už ako niečo normálne a už sme ich neriešili. Raz v noci sme videli mravcov, veľkých horských a termitov. Bojovali proti sebe, hrýzli sa trhali. Bolo ich tam tisíce,“ konštatujú na záver rozprávania afrických zážitkov Miloš a Peter.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  7. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  8. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 788
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 755
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 479
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 182
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 154
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 062
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 741
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 553
  1. Marcel Rebro: Munícia pre Ukrajinu - keď nie vláda, posielame my
  2. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  3. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  4. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  5. Peter Franek: Facka od ľudí.
  6. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  7. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  8. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 110 732
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 035
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 611
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 252
  5. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 34 124
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 354
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 687
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 904
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

LUNA, n.o. radí, čo robiť, ak poznáte niekoho, kto zažíva domáce násilie


Trenčianske múzeum museli do konca marca vysťahovať.

Exponáty presťahovali do iných miest.


Ilustračné foto.

V štatistike dominovali technické zásahy, ktorých bolo 87.


SITA

Muži mali obchodovali s pervitínom.


SITA
  1. Marcel Rebro: Munícia pre Ukrajinu - keď nie vláda, posielame my
  2. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  3. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  4. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  5. Peter Franek: Facka od ľudí.
  6. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  7. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  8. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 110 732
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 035
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 611
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 252
  5. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 34 124
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 354
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 687
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 904
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu