TRENČÍN. Témou besedy bola literatúra sci-fi a fantasy Štefana Konkoľa (66), zubného lekára, cestovateľa a spisovateľa, ktorý v roku 1969 emigroval do Anglicka. Dvadsať rokov žil aj v Austrálii a dva roky v Japonsku. „Počas pobytu v Tokiu som sa nenaučil jesť paličkami, ale ani tamojšia kuchyňa mi veľmi nechutila,“ povedal Konkoľ.
Precestoval Ameriku po stopách indiánskych civilizácií Aztékov, Inkov, Mayov a poznatky uplatnil pri písaní kníh. Prečo si vybral fantastiku odôvodnil tým, že vyrastal vo veľmi ťažkom období stalinizmu. Už ako dieťa sa utiekal do sveta fantázie a od ťažkej realitu hľadal únik. Ako dodal, od malička veľa čítal a mal nutkanie aj voľačo napísať.
Konkoľove knihy sú určené pre vekovú skupinu od 12 do 120 rokov. V jeho fantasy knihách čitateľ nachádza autobiografické zážitky prepletené humornými okamihmi.
Naspäť na Slovensko sa vrátil, ako hovorí, z viacerých dôvodov. „V Austrálii mi bolo trochu teplo, boli tam obrovské horúčavy cez štyridsať stupňov. Pravdupovediac, išlo mi to na nervy. A to najdôležitejšie a najpodstatnejšie bolo, že tu žila mama, ktorá zomrela v roku 1996. Zostal som už na Slovensku a venujem sa len písaniu fantasy a sci-fi literatúre.“ Po návrate sa v 56 rokoch na Slovensku oženil a v súčasnosti žije v Štúrove.
Prvá kniha - Operený had
Dlhé roky zbieral informácie pre knihu Operený had. Začal ju písať v Austrálii v angličtine, po príchode na Slovensko rukopis preložil do slovenčiny.
„Operený had bolo božstvo Mayov, Aztékovia mu hovorili kecal – koatl. V samotnom diele mi išlo o slovnú hračku, že do Mexika prišiel Slovák Kulkáň,“ vysvetľuje autor. Za vyvrcholenie svojej literárnej tvorby považuje poslednú knihu Pohrobok, pri ktorej, ako priznáva, sa čiastočne inšpiroval aj Tolkienom. „Pohrobok je bratislavský chlapec, ktorého otĺkal otec i chalani z ulice. Učil sa sebaobrane – karate.“
Knihu ilustrovala Martina Pilcerová, ktorá je autorkou všetkých kresieb v jeho dielach. Za Pohrobka dostal cenu Zlaté pero. Na svojom konte má aj trilógiu Miešanci, ktorú písal spoločne s Alexandrou Pavelkovou zo Zvolena. Štefan Konkoľ sa drží životného kréda preloženého do slovenčiny z anglického príslovia: „ Ten, kto urobil všetko, čo mohol, urobil dosť a dobre. Ani anjeli v nebi, nerobia viac.“