TRENČÍN. Proti plánovenej ťažbe uránu v regióne Kálnica-Selec neďaleko Nového Mesta nad Váhom protestujú ekológovia i miestne organizácie petíciou už takmer rok. Na najbližšiu sobotu pripravili aj protestný pochod. „Organizujú to tri miestne organizácie a mikroregión a konať v sobotu 25. apríla popoludní v Kálnici," povedal šéf Greenpeace Slovensko Juraj Rizman. Aktivisti a občania sa v sobotu vyberú na trojkilometrovú trasu od areálu Piesky k miestam do Kálnickej doliny, kde by malo byť prieskumné územie a kde by mali umiestniť ťažobnú uránovú vežu. Jej imitáciu potom symbolicky zhodia.
Petíciu mohli ľudia podpísať aj pri pondelkovej ekologickej stope. Aktivisti na trenčianskom námestí vytvorili z uhlia šesťmetrovú ekologickú stopu. Chceli tak upozorniť na dopyt ľudstva po zásobách surovín. S akciou začali v Košiciach a skončia na Deň zeme v Bratislave.
V lokalite Kálnica - Selec plánuje urobiť geologický prieskum dcérska spoločnosť kanadskej ťažobnej firmy. „Za posledné dni sme na Slovensku získali asi 1500 podpisov, aj v Trenčíne majú ľudia záujem, zastavujú sa a zaujímajú sa o túto problematiku.," dodal Rizman.
Petícia proti ťažbe uránu začala na trenčianskom festivale Pohoda v roku 2007. „Doteraz sme zozbierali 94-tisíc podpisov," povedala Andrea Zlatňanská z Greenpeace. Podľa Petra Nováčika zo Strany Zelených, keď zozbierajú stotisíc podporných hlasov, zanesú petíciu do Národnej rady SR. „Chceme vyvolať odbornú diskusiu k tejto záležitosti," hovorí.
Platné podpisy pochádzajú najmä od ľudí žijúcich v lokalitách, kde sa má uránu ťažil. „Predovšetkým z Nového Mesta nad Váhom a okolitých obcí. Z Trenčína, Starej Turej i Piešťan je ich menej," povedal Rizman. Ochranári po prekročení stotisíc hlasov chcú hárky odovzdať Národnej rade a vyvolať odbornú diskusiu. Petičiari majú, okrem podpisov, aj množstvo vyjadrení od miest a obcí, ktoré vyjadrili svoj negatívny postoj. Väčšina obcí vidí perspektívu svojho rozvoja v turizme.
„Dúfam, že poslanci túto situáciu pochopia a urobia to isté, čo v prípade kyanidovej ťažby zlata. Obce a mestá v tomto prípade dostali jednoznačnú možnosť povedať nie. Veríme, že v oblasti Kálnica - Selec sa urán ťažiť nebude," povedal Rizman. „Pripravujeme akcie aj na Deň Zeme a chceme osloviť občanov Starej Turej, kde vidíme ďalší zdroj podpisov na protestnú petíciu," povedal Nováčik.
Investori majú vraj problémy s urbárnikmiV kálnickej doline geologický prieskum zatiaľ ani nezačal. „Firma doteraz nerobila plánované vrty, pretože má problémy s urbárnikmi. Tí ich do územia nevpustili," vyvetľuje Nováčik. Ak sa vrty nespravia, hrozí firme strata licencie na geologické prieskumné územie. Pôda je v rukách súkromných vlastníkov, ktorí ju do územia nechcú vpustiť. Firma má preto miesta vrtov zatiaľ iba vytipované. Tajomník miestnej urbárskej spoločnosti Štefan Jurík sa vyjadril, že ich nikto ich doteraz neoslovil, ani spoločnosť ani úrady. To, že sa niečo deje, zistili podľa značiek na kmeňoch stromov. Na valnom zhromaždení urbárnikov sa uzniesli, že ich na územie nevpustia.
Požiadali ministerstvo o predĺženie povoleniaPrieskum pre kanadskú spoločnosť Ultra Uranium má robiť dcérska spoločnosť Koral. Jeden z jej spoločníkov, Jozef Komoň uvádza, že im končí povolenia z roku 2005 na prieskumné územie a požiadali ministerstvo životného prostredia o predĺženie platnosti na ďalšie štyri roky. Ako dôvod prečo doteraz prieskum nezačal uviedol financie a nie aktivistov. Kanaďania našli inde lepšie ložiská a tam teraz dali peniaze. Komoň povedal, že viaceré spoločnosti, ktoré chceli ťažiť na Slovensku odchádzajú. Ceny cenných kovov na trhoch klesli a ťažba sa tak stáva nerentabilnou.
Ako vysvetľuje, pre spoločnosť plánovali urobiť tri prieskumné vrty, na miestach kde sa pred približne pred tridsiatimi rokmi robili prieskumy. „Vtedy tu urobili cez tristo vrtov a to nikomu nevadilo," hovorí Komoň. Nový prieskum odôvodňuje nedôverou ťažobnej spoločnosti voči starším výsledkom. „Ťažobné spoločnosti neuznávajú prieskumy staršie ako desať rokov, dnes sa dajú lepšie analyzovať," dodáva.
Podľa Nováčika je však možné, že kanadskí akcionári pocítili veľký odpor verejnosti a tak peniaze použijú tam, kde tlak obyvateľov bude menší.
Uránová ruda sa vyskytuje v štrnástich lokalitáchNa Slovensku, od Kálnice a Selca až po Zemplínsku oblasť je štrnásť prieskumných území, ktoré sú zaujímavé pre dve kanadské a jednu austrálsku spoločnosť. Ako upozorňuje Nováčik, všetky sú v atraktívnych prírodných lokalitách, významných vodohospodárskych oblastiach a v tesnej blízkosti ľudských obydlí, napríklad aj pri troch krajských mestách, Košice, Trenčín a Banská Bystrica. V prípade otvorenia ťažby uránu vo všetkých týchto lokalitách na Slovensku, môže byť ohrozeného až päťtisíc kilometrov štvorcových, čo je desať percent plochy Slovenska. „Verím, že ťažba smolinca sa nikdy nezačne, čo by v opačnom prípade bolo veľkou smolou pre Slovensko," vyhlásil Nováčik.