TRENČÍN. Kanadská spoločnosť Ultra Uranium prostredníctvom svojej dcérskej firmy požiadala ministerstvo životného prostredia o predĺženie možnosti hľadať urán v Považskom Inovci neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Zatiaľ s prieskumami nezačala, lebo podľa Jozefa Komoňa z dcérskej firmy Koral sa momentálne zameriavajú na lokalitu v Kanade. Urbárnici v Považskom Inovci sa medzitým dohodli, že na ich pozemky nevpustia hľadačov uránu.
Proti ťažbe sa tiež spisuje celoslovenská petícia, ktorá bude mať čoskoro stotisíc podpisov. Po dosiahnutí tejto méty poputuje do slovenského parlamentu. Svoj nesúhlas s ťažbou vyjadrili aj desiatky miest a obcí v trenčianskom regióne, spolu s ochranármi žiadajú zastaviť prieskumy, ktoré sú prvým krokom vedúcim k povoleniu ťažby. "Našli sme nejaké značky na stromoch, ale inak sa zatiaľ nič nedeje," uviedol tajomník miestnych urbárnikov Štefan Jurík. "
Ťažba zničí životné prostredie a ohrozí obyvateľov
Slovensko už viac ako dva roky odoláva tlaku firiem z Kanady a Austrálie, ktoré sa snažia otvoriť ťažbu uránu na Slovensku. Ide o štrnásť lokalít výskytu uránovej rudy. V prípade ťažby vo všetkých lokalitách je veľký predpoklad ohrozenia desiatich percent územia krajiny," povedal Peter Nováčik zo Strany zelených. Ťažba uránu v Považskom Inovci by podľa ochranárov znamenala ničenie životného prostredia, milióny ton rádioaktívnej a chemikáliami znečistenej hlušiny, absolútny útlm turizmu a bezprostredné ohrozenie stotisíc obyvateľov.
Zelení chystajú budúcu sobotu v Kálnici Pochod proti ťažbe uránu, kde budú zhadzovať symbolickú uránovú vežu. "V strednej Európe to nemá čo robiť, ťažba na Slovensku môže ohroziť až milión ľudí," vyhlásil Nováčik. Prieskumné územia sa nachádzajú v lokalite Kálnica - Selec a Kálnica - Hôrka nad Váhom a majú rozlohu 43 kilometrov štvorcových.
Už v 60. rokoch minulého storočia prieskumy ukázali, že sú tam ložiská uránu. Ťažbu však vyhodnotili ako neefektívnu. Situácia sa zmenila, urán je v súčasnosti omnoho drahší. Výdatnosť považskej rudy je omnoho nižšia ako napríklad v Jahodnej. Historický odhad zásob je stanovený na necelých 2500 ton uránového koncentrátu. "V˙súčasnom územnom pláne vyššieho územného celku je táto oblasť vyčlenená ako rekreačno-oddychová zóna," povedal Peter Toman z Trenčianskeho samosprávneho kraja. Pripomenul, že krajskí poslanci už dávnejšie vyjadrili svoj nesúhlas s prieskumami.
Žiadosť Koralu je momentálne na stole Krajského úradu životného prostredia v Trenčíne, k samotnej ťažbe potrebuje firma ešte ďalšie povolenia od banského úradu. "Nechápem, prečo sa robí taký humbuk okolo toho, my chceme tri vrty a pred tým sa ich robilo tristo," povedal Komoň.
Zelení ako aj Greenpeace však upozorňujú na tzv. salámovú metódu, kedy ťažobné spoločnosti svoje plány zverejňujú postupne. Nováčik ako varovný príklad spomenul susednú Českú republiku, ktorá podľa neho za posledných 15 rokov zaplatila za útlm uránového baníctva 23,5 miliardy českých korún. "Plocha území poškodených ťažbou sa odhaduje na pol milióna hektárov. Oficiálny program útlmu uránového baníctva v Čechách je plánovaný do roku 2040," dodal Nováčik.