POVAŽIE. Na Slovensku vlani zaznamenali prvé prípady nového ochorenia lososovitých rýb - vírusovej hemoragickej septikémie (VHS). Prejavuje sa letargiou, ale aj hyperaktivitou rýb, zmenami plávania, nápadne tmavým sfarbením tela, vypúlenými očami a vodnatieľkou. Akútny priebeh choroby má za následok až 100-percentnú úmrtnosť rýb. Po vlaňajšom marcovom a májovom výskyte ochorenia sa VHS objavila opäť vo februári tohto roku. Epidemiologická situácia postihla chovy pstruha dúhového v oblasti Turiec, odkiaľ rybárske organizácie pravidelne nakupujú násadu pstruha dúhového do pstruhových revírov.
Začiatok jarného rybárskeho sviatku na severe Trenčianskeho kraja VHS negatívne neovplyvní. Vyplýva to z vyjadrení predsedov a hlavných hospodárov mestských organizácií Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ) Trenčianskeho kraja. Rastislav Šajdák, hlavný hospodár MsO SRZ Púchov: "Pôvodne sme mali pstruhy objednané z jednej nemenovanej odchovne, kde však VHS potvrdili, a tak sme našli náhradné riešenie a do našich revírov
vysadili pstruhy z odchovu Rady SRZ v Považskej Bystrici. Včera sme vysadili do našich piatich pstruhových revírov 400 kg pstruha dúhového. Kúpili sme ho z odchovu Rady SRZ," uviedol Emil Kališ, hlavný hospodár MsO SRZ Nové Mesto nad Váhom.
Hlavný hospodár MsO SRZ Považská Bystrica Jozef Kolek informoval, že v utorok 14. apríla do všetkých troch pstruhových revírov vysadili 220 kg pstruha. "Chov, z ktorého sme ich získali, má certifikát o negatívnom vyšetrení na VHS," dodal. Podľa Jozefa Tomana z MsO SRZ Stará Turá násadu pstruha dúhového kúpili ešte vlani koncom leta, dochovávajú ich na lovnú mieru v domácich podmienkach a príznaky choroby VHS sa u nich neprejavili.
Pavol Malík, hlavný hospodár MsO SRZ Trenčín: "Do našich deviatich pstruhových revírov pstruha dúhového nevysádzame - neosvedčilo sa nám to. Potoky zarybňujeme len pstruhom potočným z vlastného odchovu. Plánujeme vysadiť 500 kg pstruha dúhového do Váhu, no to až neskôr. Je samozrejmé, že si ustrážime, aby boli zo zdravého chovu."
Rada SRZ vyčlenila zo svojho rezervného fondu finančné prostriedky na vyšetrenie vzoriek rýb v Národnom referenčnom laboratóriu pre choroby rýb v Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave v Dolnom Kubíne. Bez certifikátu o vyšetrení na VHS Rada SRZ zakázala nákup rýb a zarybňovanie revírov.