TRENČÍN. Za posledného polroka, počas obdobia vegetačného kľudu, v meste vyrúbali 309 drevín. Žiadna nebola zákonom chránená, čo potvrdili ochranári. Nijaká ani nespôsobila toľko rozruchu ako výrub viac ako storočného ginka pred rokov, v marci.
Zdravý strom nenahradí malý krík
Ako náhradu za v zime vyrúbané dreviny vysadili podľa mesta 396 nových stromov a kríkov. Mesto splnilo podmienku o náhradnej výsadbe stromu za strom, vyplývajúca zo zákona, Drahomír Stano z občianskeho združenia Pre prírodu ju však považuje za nedostatočnú. „Myslím si, že žiadna náhrada za dominantný strom, starý 50 a viac rokov, nemôže byť dostatočná, pokiaľ nebude zdravý veľký strom nahradený iným zdravým veľkým stromom," povedal. „Okrem toho je treba nový strom nielen zasadiť, ale sa oň potom aj starať, aby do troch dní nevyschol," dodáva.
Kým zákon pozná len pojem dreviny, podľa ochranárov je treba rozlišovať stromy a kríky. Ak je vyrúbaný nejaký strom, mal by byť nahradený iným rovnakej hodnoty. Rovnako je dôležité aj miesto, kde sa nové stromy vysadia. „Často sa stáva, že stromy a kríky odstránené z centra, sú síce nahradené novými, ale niekde na okraji mesta. Potom sa už nedá hovoriť o nahradení vyrúbanej dreviny," hovorí povedala Martina Paulíková z nadácie Ekopolis.
Na výrub každej dreviny treba povolenie
V Trenčíne sa o dreviny stará mestská organizácia Mestské hospodárstvo a správa lesov. „Výruby sa robia od októbra do marca," hovorí Jana Marková z mestského úradu. „Mimo tohto obdobia sa odstraňujú iba suché a poškodené stromy," dodáva. Na výrub každej dreviny je však treba mať povolenie.
Podľa Markovej sa mesto stará aj o pravidelnú údržbu stromov. Na Piešťanskej ulici odstránili staré stromy a na miesto nich vysadili trinásť javorov poľných. Korunu vŕby poškodenej minulý rok víchricou zachraňujú odborníci na Jesenského ulici. „Na prvý pohľad to vyzerá ako výrub stromu. Ide však o odborný zásah a úpravy koruny sú iba dočasné," povedala Marková.
Na Sihoti pri potoku Teplička pred časom mesto odstránilo šestnásť topoľov. Dôvodom bolo, že stromy ohrozovali podaním suchých konárov chodcov na hrádzi a spôsobovali alergiu. „Vyrúbané boli iba tie topole, ktoré sú na území mesta. Stromy rastúce o pár metrov však ďalej zostali stáť," povedal nezávislý poslanec Ján Babič. Mesto označilo obnovu stromoradia za dlhodobo pripravovanú akciu. „Mali v rámci nej teda doriešiť aj vlastnícke pomery a odstrániť ostatné topole," hovorí Babič.
Strom pre hotel vyrúbali, jeho stavba nezačala
Najznámejším vypíleným stromom v Trenčíne je storočné ginko dvojlaločné, výrub ktorého povolilo mesto pred rokom. Strom odstránili, lebo prekážal výstavbe nového hotela. Na ploche sa však doteraz výstavba nezačala. Občianske združenie Pre prírodu podalo návrh na vyhlásenie ginka za chránený strom. Vypílené však bolo ešte predtým, než sa o návrhu rozhodlo. Inak by musel byť výrub pozastavený. Podľa vedúceho Útvaru životného prostredia a dopravy mesta Trenčín Ladislava Petrtýla boli splnené všetky náležité rozhodnutia a mesto konalo v súlade so zákonom.