Minulý týždeň 6. apríla si za svojho trénerskeho asistenta vybral hlavný kouč seniorského kádra hokejistov František Hossa štyridsať ročného krídelnika, rodáka z Nitry Jozefa Daňu.
Trenčín. Jožo Daňo sa zoznámil s hokejkou a korčuľami ako šesť ročný talent. V roku 1989 začal obliekať dres trenčianskej Dukly. Mestu i Dukle zostal verný doteraz. S akými pocitmi uvítal Hossovu ponuky: „ V januári som oznámil, že s aktívnou činnosťou v hokeji končím, nebolo to v mojom očakávaní. Mal som viac trénerskych ponúk v Trenčíne i Žiline. Bola taká úvaha, keď ma pred mesiacom oslovil šéf tréner Dukly, či by som nechcel robiť jeho asistenta," prezradil a pokračoval:" Nebral som to vážne.
Po minulo týždňovom stretnutí Hartmanna s Hossom mi oficiálne oznámili, že som sa stal asistentom Františka Hossu. Ponuka mi padla vhod. Nateraz mám „céčkovú" licenciu. Som však prihlásený na trénerske „béčko." Doteraz som vnímal ja trénerov. Odteraz budú hráči vnímať mňa ako trénera," netajil.
Prechod z jednej strany barikády na druhú
Jozef Daňo, hrával nielen slovenskú a českú extraligu, ale obliekal i reprezentačný dres. Po návrate z Rakúska mal predstavu, čo by asi mohol po ukončení kariéry robiť. Hokej už hrať určite nechcel. Počas aktívnej vrcholovej hokejovej kariéry Jožo pretrpel veľa bolesti. S tým bolo spojených sedem menej i viac náročným operácií. Po štyroch aktívnych rokoch v trenčianskej Dukly šesť rokov obliekal dres českého ligového Třinca spoločne s Ľubomírom Sekerášom, o rok dlhšie - sedem rokov hrával hokejové súťaže v Rakúsku.
Počas svojej kariéry prekonal najťažšiu letnú prípravu v ruskej Kazani, kde s mužstvom absolvoval permanentný kolobeh veľmi tvrdého bežeckého výcviku, čo mu stačilo na niekoľko hokejových sezón. „ Prirodzene, že využijem všetky nadobudnuté hráčske poznatky v rámci hokejového procesu, pravda z opačne strany - trénerskej," poznamenal Daňo.
S Františkom Hossom sa poznajú dlhé roky. Majú dlhoročný priateľský vzťah. Jozefa Daňu v Dukle František Hossa trénoval. Dúfa, že trénerovi bude nápomocný, aby spolupráca bola v prospech celého mužstva. Po vzájomnom stretnutí Hartmann, Hossa, Daňo prerokujú, ktorí hráči sú voľní a či by boli platnými posilami Dukly.
Nová etapa života Joža Daňu
V posledný tohtoročný januárový deň po zranení kolena si Daňo povedal: „ Hop, asi je ten správny čas, kedy treba skončiť. Určite som urobil dobre, " zhodnotil myšlienku. Nastala u neho nová etapa trénerskeho života. Historický Trenčín si zamiloval. Žije v ňom s manželkou a synom Marekom, ktorý pokračuje v otcových šľapajach. Spoločne s trénerom Hossom a celým realizačným tímom budú pravidelne raz mesačne robiť testy hráčov seniorského mužstva Dukly Trenčín.