TRENČÍN. Celoslovenskú akciu vyhlásili pri príležitosti Dňa ľudovej rozprávky, ktorý je zároveň aj dňom narodenia spisovateľa, folkloristu a evanjelického farára Pavla Dobšinského (narodil sa v roku 1828 v Slavošovciach.) Vrcholom jeho zberateľského úsilia je osemzväzkové dielo Prostonárodné slovenské povesti.
Knihy tentoraz do knižnice nosili
Do knižníc mohol hocikto, kto našiel doma niektorú z knižiek od Pavla Dobšinského priniesť ju ukázať. Zapojili sme sa aj my,“ hovorí vedúca oddelenia pre deti a Mládež Verejnej knižnice Michala Rešetku v Trenčíne Darina Ďurkechová. „Zmyslom akcie je, aby sa našli najmä staré knihy, ktoré sú niekde založené a aby sme si aj my zmapovali lepšie Dobšinského, čo všetko vyšlo.“ Ako dodala, celkovo priniesli deti z troch trenčianskych škôl 95 kníh, najstaršiu z päťdesiatych rokov minulého storočia. „Som spokojná, vidno, že slovenské rozprávky v domácnostiach stále sú,“ skonštatovala Ďurkechová.
Najstaršie knihy mali päťdesiat rokov
Podobne aj v Novej Dubnici bola najstaršia kniha z roku 1958. Ako povedala riaditeľka mestskej knižnice Marta Bieliková, prehľadanie domácich knižníc, povál či pivníc sa malým pátračom určite oplatilo. „Z viac ako polstovky účastníkov akcie sme vyžrebovali troch dospelých a tri deti. Neobanovali ani tí, ktorí hľadali knihy u starých rodičov, pretože majiteľku najstaršieho vydania sme odmenili.“
Podľa nej mala akcia medzi obyvateľmi veľkú odozvu. „Videli sme, že ku knižkám od nášho najväčšieho rozprávkára majú i citový vzťah. Mnohokrát ich dostali ako deti od svojich najbližších,“ dodala Bieliková.
Saša priniesla až osem Dobšinského kníh
Do trenčianskej knižnice medzi prvými prišli druháci zo základnej školy sv. Andreja Svorada a Benedikta. V knižnici pre nich pripravili ešte aj malú skrývačku. Deťom rozmiestnili Dobšinského knihy medzi ostatné a deti ich mali čo najviac nájsť. Priniesli aj knihy rozprávok z domu. Rekordérkou bola Saša Kralčíková, ktorá priniesla osem kníh. „Mne sa páčia všetky, sú veselé a sú tam princezné. Ani drakov sa nebojím,“ hovorí Saša, ktorá knihy dostáva najmä na narodeniny. „Už ich dokážem aj sama prečítať,“ pochválila sa. Aj jej spolužiaci Andrej Kokolus, Daniel Hlucháň či Vanesa Vaculčiaková majú radi rozprávky, ale radšej ich pozerajú v televízii. „Ja rád čítam, najmä knihy záhad,“ hovorí Andrej.
Ich triedna učiteľka Bibiana Gelnekyová si však myslí, že aj dnešným deťom sú rozprávky stále blízke a majú ich všetky rady a stále im má čo povedať. „Aj keď menej čítajú, keď sa im pútavo podajú, tak ich zaujmú. Musí sa tam však niečo diať,“ dodala Gelnekyová.