Predaj áut cez šrotovné sa tento týždeň rozbehol naplno, tvrdia predajcovia. „Za posledné dva týždne je predaj päťnásobný,“ zhodnotil predaj modelov Polo a Golf značky Volkswagen hovorca spoločnosti Porsche Ľubomír Beňovič. Cez šrotovné predali zatiaľ niečo vyše 120 áut. Tie totiž predáva značka so zľavou tritisíc eur.
Nákupnú horúčku potvrdzuje aj poradovník Združenia automobilového priemyslu. Ten eviduje každé auto zošrotované na dotáciu a k nemu predané či rezervované nové vozidlo. K včerajšiemu ránu v ňom bolo 1666 áut. Pri takejto rýchlosti predaja sa dotácia minie o 25 pracovných dní namiesto pôvodných ôsmich týždňov, odhadla výkonná riaditeľka združenia Mária Nováková.
Poradovník je aj na to, aby ľudia vedeli, kedy sa minie 33-miliónová dotácia. „Keď zistíme, že sa počet zošrotovaných áut blíži k 22 tisícom, zablokujeme systém, a občan potom už neodovzdá vozidlo na zošrotovanie s dotáciou,“ povedala Nováková. Potom prídu podľa nej na rad rokovania o predĺžení šrotovného. Ministerstvo hospodárstva túto možnosť nevylučuje.
Na nové auto si počkáte
Hoci ojazdené autá šrotoviská prijmú aj do hodiny, nové auto na počkanie všade nedostanete. „V prípade, že zákazník má záujem o model, ktorý je priamo na mieste predaja, môže sa v ňom odviezť už v priebehu niekoľkých hodín,“ povedala PR manažérka spoločnosti Škoda Auto Slovensko Lucia Busquet. Ak máte však špeciálne požiadavky, budete čakať dlhšie.
Na modely Volkswagen si počkáte týždeň - ak je auto na sklade. Inak až tri mesiace. Mesiac-dva sa čaká aj v Renaulte. V predajniach Auto Valušek, ktorá predáva značky Škoda, Volkswagen, Fiat a Alfa Romeo, si počkáte najviac dva mesiace.
Najväčší dopyt je o autá nižšej a strednej triedy, zhodujú sa predajcovia. „Najväčším predajným hitom je v rámci šrotovného nová Thalia,“ povedala PR manažérka Renault Slovensko Jana Rajcová. So šrotovným vás vyjde na necelých 5,5-tisíca eur. Záujem je podľa nej aj o Twingo, Clio či o Daciu Sandero.
No predávajú sa aj drahšie autá. Citroen predal cez tisícpäťstoeurové šrotovné aj C-Crosser. Po odpočítaní ďalšej tisícpäťstoeurovej zľavy vyjde na 21-tisíc eur. Volkswagen zase predal Passat, ktorý so šrotovným vyjde takmer rovnako. Škodovka predala cez šrotovné aj Superb či Octaviu vo vyššej výbave.
Niektorí predajcovia sľubujú na vybrané modely zľavy až päťtisíc eur. Kúpite takto napríklad Opel Corsa Family Plus. „Z tejto sumy je šrotovné dvetisíc, zvyšné tri tisícky je kampaňová zľava, ktorú dostane každý,“ povedala Marcela Divičanová za Opel.
Šrotovné nerieši krízu
Napriek nákupnej eufórii sa objavujú hlasy, že nejde o systémové protikrízové riešenie. „Šrotovné môže krátkodobo zvýšiť dopyt po autách, ale z dlhodobého hľadiska môže problémy skôr prehĺbiť,“ myslí si hlavný ekonóm Slovenskej sporiteľne Juraj Barta. O rok až dva, keď šrotovné nebude platiť, kríza dorazí na výrobcov či predajcov áut podľa neho v druhej vlne a problémy môžu byť ešte väčšie. Ľudia sú totiž motivovaní presúvať nákup auta na tieto mesiace, a tak ich nebudú kupovať neskôr.
Šrotovné však podľa poslanca KDH Júliusa Brocku spôsobilo, že mnohí ľudia, ktorí nebudú mať na chlieb, sa dali naviesť na zošrotovanie funkčného auta. Potvrdzuje to aj konateľ trnavskej firmy Autovraky Tomáš Ďuriš. „Ľudia sa zbavujú aj vozidiel v dobrom technickom stave, ktoré nemajú najazdených veľa kilometrov. To už nie je riešenie krízy, ale prepych.“
Autor: (of)