TRENČÍN. Partia, ktorú dal dokopy cestovateľ Peter „Becko“ Ondrejovič sú, ako si sami hovoria, úplne bežné kancelárske typy.
Sedem ľudí v strednom veku sa vybralo do pralesov Venezuely i ostatných kútov tejto juhoamerickej krajiny, a tak aj ich prezentácia fotografií a klipu, ktorá odznela na festivale, dostala názov Starci v pralese.
Cesta naprieč krajinou trvala približne 25 dní
„Z toho sme v posteli spali asi desaťkrát, inak sme noci trávili v stanoch, indiánskych prístreškoch, v autobusoch,“ hovorí autor prezentácie Pavel Trúnek. Presúvali sa najmä v noci, najkratší bol asi šesťsto kilometrov, najdlhší 1200 kilometrov. „Bola to naša najťažšia, ale zároveň najkrajšia dovolenka, riadne nás preverila, za spoločný mesiac medzi nami nedošlo ani k jednému konfliktu“. Počas pobytu nahliadli medzi bežných ľudí, zoznámil sa so spôsobom života pôvodných obyvateľov, ktorým dramaticky do života zasiahla civilizácia. Ako povedal, z civilizácie si berú len to horšie. Uskutočnili zaujímavé výlety, napríklad na stolové hory Roraima, trúfli si aj na adrenalínové akcie, jazdili na koňoch po savane, plavili sa po rieke Orinoko, zleteli na paraglaidingu v tandeme z Ánd.
Otestovali si, kam až siahajú ich schopnosti
Toto všetko vo veku, keď sa, ako sa hovorí, už nepatrí pokúšať sa o žiadne dobrodružstvo, cestovateľské nevynímajúc. „Stretali sme viaceré skupiny cestovateľov, ale priznám sa, v našom veku ani nie,“ konštatuje Trúnek. Porozprával nielen o tom, čo videli a zažili vo Venezuele, ale najmä o odhodlaní aspoň na čas opustiť pohodlie konzumného európskeho spôsobu života, o pevnej vôli vydať sa na cestu a otestovať si, kam až siahajú ich schopnosti. „Ja som stavbár, Tonko Dúžek je stavbár, Peťo Jakuš je stavbár, jeho žena Irina je projektantka, Maja Štefkovičová je lekárka, Tóno Štefkovič je elektrikár a Bea Mikolášová je počítačová expertka. Všetci sa poznáme, niektorí chodia aj občas na turistiku, ale nie je to nič vážne, nie sme žiadni zdatní športovci,“ opisuje zloženie partie. Podľa slov Trúneka, žiadna dovolenka, akákoľvek luxusná, pri mori neposkytne to, čo im dala táto. Množstvo zážitkov a najmä jedno veľké poznanie, ako sa ešte dnes, nie že môže, ale musí žiť.
Na svet sa už pozeráme inak
„Nikto z nás si dostatočne neuvedomuje čo doma máme a berie mnohé veci za absolútnu samozrejmosť, že šťukneme vypínačom a zažne sa, otočíme kohútikom a tečie voda. Ale nie je to samozrejmé všade vo svete. Dnes sa už na svet pozeráme inými očami.“
Na svete je množstvo krásnych miest, a tak majú v pláne navštíviť Peru. Zase takto, bez asistencie cestovných kancelárií.