DUBNICA NAD VÁHOM. Výstavba diaľnice a ničivé nálety kormoránov spôsobili tamojšej Mestskej organizácii Slovenského rybárskeho zväzu v poslednom desaťročí katastrofálny úbytok rýb. Pre TASR to uviedol jej predseda Jozef Gregorík.
"Keď si uvedomíme, že pred desiatimi rokmi sme lovili v priemere 3000 podustiev ročne, v roku 2008 sa v záznamoch o úlovkoch uvádzalo 11 podustiev a z toho dve sa ešte ulovili v cudzích revíroch. Tieto čísla vyznievajú katastrofálne. Tento stav zapríčinila výstavba diaľnice pred desiatimi rokmi, keď podustva ako reofilná ryba sa vytierala v máji - júni, kedy bola najintenzívnejšie ťažba štrku, materiálu pod diaľnicu. Tatrovky chodili cez vodu a aj pri bagrovaní vznikal mohutný zákal vody, ktorý zabahnil to, čo sa vytrelo a jednoducho nezostal dorast," uviedol Gregorík.
Ďalším faktorom, ktorý drasticky zredukoval rybiu osádku, bol podľa neho neúnosný predačný tlak kormorána. I napriek tomu, že už druhý rok platí výnimka na jeho odstrel a plašenie, škody, ktoré spôsobuje, sú stále obrovské. "Kormorány začali byť plaché, okamžite vzlietajú do obrovských výšok, kde im broky neublížia," dodal Gregorík. Do viac ako 80 hektárov vodnej plochy, ktorá tvorí revíry MsO SRZ, investujú ročne v podobe násad takmer 12000 eur.
"Už päť rokov zarybňujeme aj podustvou, ročne ich vysadíme asi za 1300 eur," doplnil Gregorík. Smrteľnú ranu dostal biotop rýb aj v minulom roku, kedy neznámy páchateľ spôsobil otravu inundačného kanálu Váhu od Ilavy až po Trenčín. Dubnickí rybári síce dostali od ministerstva životného prostredia kompenzáciu vo výške 56.429 eur (1,7 milióna Sk), no spomínaná dotácia podľa Gregoríka celé straty nekompenzovala. "Osemdesiatcentimetrová mrena rastie 40 rokov a desaťcentimetrová násada nič nevyrieši," posťažoval si Gregorík.