TRENČÍN. Úrad Trenčianskeho samosprávneho kraja momentálne sídli v priestoroch štátnej správy v centre mesta a v jednej banke. Novú budovu začali stavať na jeseň roku 2005, po skolaudovaní by v ňom malo úradovať vyše 200 ľudí. Podľa krajskej šéfky najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD Magdy Košútovej sa kraj stavbou "luxusného" sídla správa rozšafne. Vlani TNSK zaplatil za nájomné približne dva milióny korún, náklady na nové sídlo túto sumu prevyšujú 224 násobne.
Dokončenie výstavby nového sídla Trenčianskeho samosprávneho kraja rovnako opäť posunuli. Podľa posledných vyjadrení kraja malo byť deväťposchodové sídlo za 14,87 milióna eur hotové v apríli. Predseda TNSK Pavol Sedláček (ĽS-HZDS) uviedol, že sa termín posúva pre problémy s plynovou prípojkou. Župan verí, že v máji alebo júni sa už budú krajskí úradníci sťahovať do vlastného.
Nové sídlo budujú v susedstve daňového úradu na základoch ambiciózneho, no nikdy nezrealizovaného projektu spoločného Domu štátnej správy, ktorý mal mať 16 poschodí. Štát stavbu v roku 1998 po preinvestovaní 107 miliónov korún zastavil ešte v základoch. Odvtedy sa priestor stal na niekoľko rokov známy ako "Topoliho jama" po vtedajšom riaditeľovi Krajského úradu v Trenčíne Milanovi Topolim. TNSK jamu odkúpil za 50 tisíc korún.
Stavba mala pôvodne stáť vyše 9,92 milióna eur. TNSK sa však v čase výstavby rozhodol budovu zvýšiť o tri poschodia na deväť. Ak by konečná suma prekročila 50 percent pôvodnej, tak by samosprávny kraj porušil zákon o verejnom obstarávaní, pretože na zvýšenie stavby použil priamu zákazku.
Rovnaký spôsob verejného obstarávania kraj použil aj pri samotnom vyhlásení zákazky na stavbu sídla a zadal ju priamo firme Vion Zlaté Moravce. Metódu rokovacieho konania bez zverejnenia TNSK odôvodnil časovou tiesňou, pretože na základe znaleckého posudku bola základová doska v Topoliho jame, na ktorej sa stavia, v havarijnom stave a mohli vzniknúť ďalšie škody.
Sídlo však začali stavať až trištvrte roka po podpise zmluvy. ÚVO časovú tieseň neuznal a kraju udelil najväčšiu pokutu v histórii úradu, 15 miliónov korún. Druhostupňový orgán úradu na základe odvolania kraja pokutu zrušil, ÚVO sa prípadom zaoberá znova. TNSK verí, že pokutu napokon nedostane. V opačnom prípade je rozhodnutý sa súdiť.