TRENČÍN. Najbližšiu sobotu sa volebné miestnosti pre prvé kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky otvoria už o siedmej hodine ráno a otvorené zostanú až do desiatej večer. Na hlasovacom lístku si budeme vyberať zo siedmich kandidátov. O post hlavy štátu sa rozhodol opäť uchádzať aj úradujúci prezident Ivan Gašparovič s podporou strán SMER, SNS, HZD. Jeho najvážnejšou súperkou bude Iveta Radičová, ktorá má podporu opozičných strán SDKÚ, KDH a SMK.
Na základe predvolebných prieskumov sa dá predpokladať, že títo dva kandidáti postúpia do druhého kola 4. apríla. Dôležité bude však aj množstvo odovzdaných hlasov pre ďalších kandidátov. Ak niekto v prvom kole získa nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých oprávnených voličov, stane sa prezidentom a druhé kolo sa neuskutoční.
V Trenčíne bude pre voľby prezidenta pripravených 50 volebných okrskov. Ich zoznam nájdete aj na internetovej stránke trenčín.sme.sk. Voliť sa bude najčastejšie v budovách základných či stredných škôl. Každý volič mal o mieste volieb dostať domov oznámenie.
Voličský preukaz vydávajú aj v piatok
Všetci, ktorí vedia, že v čase volieb odcestujú na iné miesto na Slovensku, môžu požiadať o vydanie voličského preukazu. Na základe neho môžu odvoliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na území Slovenska.
„O vydanie voličského preukazu pre 1. kolo voľby prezidenta Slovenskej republiky môžu voliči požiadať najneskôr do 20.marca 2009 v Klientskom centre Mestského úradu v Trenčíne," informovala MY Trenčianske noviny Alena Sedláčková z Mestského úradu v Trenčíne. Na úrade preukazy vydávajú od pondelka do štvrtku od osmej ráno do pol piatej večer. V piatok, jeden ďeň pred voľbami vám preukaz vydajú od ôsmej do druhej.
Voliť môže rovnako aj každý imobilný občan, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti. Musí však požiadať komisiu, aby prišla k nemu s volebnou urnou. "Forma žiadosti nie je predpísaná. Môže tak urobiť listom, telefónom, prostredníctvom iného voliča," informovala Sedláčková.
Na hlasovacom lístku budú uvedení kandidáti v abecednom poradí. Hlasovací lístok musí byť opatrený odtlačkom pečiatky ústrednej volebnej komisie a odtlačkom pečiatky obce a pred priezviskom každého kandidáta musí byť rámček, v ktorom sa robia úpravy pri hlasovaní.
Každý oprávnený volič v meste mal dostať oznámenie o čase a mieste konania volieb. Ak ho niekto nedostal, mal by to oznámiť na mestskom úrade.
Eduard Hartmann (43), predseda predstavenstva a generálny manažér hokejistov Dukly Trenčín.
- Pravdepodobne nie, v čase volieb prezidenta republiky budem s rodinou na lyžovačke v Rakúsku. Kedy som však bol doma, určite by som išiel.
Je to veľmi dôležité a pre občanov potrebné, pretože koho si zvolia, toho budú mať. Aby po voľbách zbytočne veľa nehovorili, akého máme zvoleného prezidenta, keď sami sa voľby nezúčastnili. Naozaj netreba voľbu prezidenta ignorovať.
Platí to aj o mladých ľuďoch, hlavne tí by sa mali volieb prezidenta SR zúčastniť.
V prípade, že sa bude konať druhé kolo prezidentských volieb a ak budem doma v Trenčíne, samozrejme sa prezidentských volieb zúčastním.
Július Bruna - trenčiansky výtvarník
- Z princípu chodím na všetky voľby a myslím si, že by bolo veľmi lacné nechať sa ovplyvniť negatívnymi náladami. Vyplýva to z toho, že politika, či vysoká, alekomunálna ľudí nezaujíma, pretože politici sa chovajú arogantne. Býva to koreňom toho, že si tieto veci ľudia zľahostajnia a voliť nechodia. Ja by som rád videl v tomto prvom kole ten Obamov efekt, ktorým by sa mohla vytvoriť určitá nádej. Stupeň právomocí prezidenta v USA a u nás je samozrejme iný, ale kandidáti a kandidátky sú naozaj zaujímaví.
Myslím, že práca v predchádzajúcom období by mala byť podkladom pre voličov aj na úrovni samosprávy. Najmenej dva roky by vždy kandidáti mali byť viditeľní v občianskej sfére, aby vedeli, čo kandidát môže priniesť. Politici vytvárajú atmosféru, že to nemá význam a to im veľmi vyhovuje. Dostanú sa potom oveľa ľahšie na svoje pozície a ľudia sa potom len čudujú, čo sa deje.