TRENČÍN. Dôvodom je dopad hospodárskej krízy a novela zákona o rozpočtových pravidlách. Podľa nej sa zvyšuje nezdaniteľná čiastka základu dane a pre obce mestá a kraje to znamená menej prostriedkov z podielových daní.
Ako informoval František Orolín z ekonomického útvaru mesta, krátenie zdroju financovania, z podielových daní štátu očakávali už skôr. „Tomuto stavu sme podmienili aj tvorbu rozpočtu mesta, v ktorom sa prejavilo isté konzervovanie výdavkov,“ skonštatoval.
Trenčínu sa ujde menej o takmer jeden a pol milióna eur, ale určité šetrenie uplatnili už pri tvorbe rozpočtu, kedy rátali s menšími príjmami, na zmiernenie dopad zostáva ušetriť 1,12 miliónov eur.
Primátor Branislav Celler, však uviedol, že dopad na občana bude minimálny až nulový. „Nepôjdeme cestou zvyšovania daní, alebo cestovného. Siahneme na bežné výdavky v každom z programov rozpočtu, s výnimkou vzdelávania a sociálnej oblasti.
Podľa Cellera odsunú síce plánované, ale nie nevyhnutné akcie. Menej prostriedkov dajú napríklad na vzdelávanie zamestnancov úradu, na údržbu komunikáciu, čistenie hradného brala či na rekonštrukciu futbalového štadióna.
„Žiadne opatrenia sa nedotknú škôl, ich vybavenia, nákupu pomôcok, platov učiteľov. Aj v sociálnych službách to, čo je naplánované, všetci dostanú,“ okomentoval postup primátor.
Podľa Cellera však v súčasnosti nevedia, či budú tieto zásahy stačiť, konečnú výšku príjmu ovplyvní nezamestnanosť na Slovensku. Výška nezamestnanosti môže byť rôzna a bude to mať dopad, pretože pri náraste ľudí bez práce pribudne naopak tých, ktorí dane nebudú platiť.“
Reštrikčné opatrenia sa dostanú do prvej zmeny rozpočtu mesta, rozhodovať o nej budú poslanci na aprílovom zastupiteľstve.