TRENČÍN. Obec Lednické Rovne získa nenávratný finančný príspevok z fondov EÚ vo výške 3,5 miliónov eur (asi 98,5 miliónov Sk) na rekultiváciu a otvorenie novej skládky. Podmienkou na získanie príspevku je však okamžité uzatvorenie terajšej skládky TKO Podstránie. Starosta obce Lednické Rovne Ľuboš Savara informoval TASR, že terajšia skládka je regionálneho charakteru, slúži vyše 50 rokov a jej vlastníkom je obec. Podľa jeho slov do 17. júla 2009 chceli využívať tú časť skládky, ktorá ešte nie je kapacitne naplnená. Súčasne by bola hotová prvá kazeta novej skládky, čiže priebežne by nabehli na novú.
"Na zasadnutí starostov mikroregiónu Púchov sme prišli k záveru, že musíme pouzatvárať zmluvy s inými prevádzkovateľmi skládok na okolí na znehodnocovanie odpadu uložením dovtedy, dokým nebude hotová prvá kazeta novej skládky," povedal Savara. Iný názor má však Viliam Cíbik, starosta obce Pruské. Myslí si, že najjednoduchšie by bolo zriadiť akciovú spoločnosť, do ktorej by patrili všetky okolité obce. Táto spoločnosť by sa zaoberala nielen samotnou likvidáciou komunálneho odpadu, ale aj preventívnou výchovou obyvateľstva. "Radšej odpad neprodukovať ako ho potom následne riešiť," dodal Cíbik.
Najbližšia skládka je v Dubnici nad Váhom, kde majú integrované povolenie na jej prevádzku do roku 2010, ďalšie sú vo Sverepci alebo v Bytči. "Vzhľadom na vzdialenosť okolitých skládok musíme počítať aj s vyššími nákladmi," vysvetlil Savara. Nová skládka v Lednických Rovniach by sa mala nachádzať v rovnakých priestoroch ako stará. "Momentálne nám robia projektovú dokumentáciu pre vydanie stavebného povolenia, čo bude trvať asi tri mesiace," informoval.
Do spomínanej regionálnej oblasti patrí aj obec Beluša. Jej starosta Vladimír Vadrna je presvedčený, že riešením je skládka v Dubnici nad Váhom. "Pre všetky obce to bude drahšie, preto sa ešte musíme so starostami regiónu dohodnúť, aby sme vyvážali čo najefektívnejšie. Situácia nás prekvapila," priblížil. Obyvatelia Lednických Rovní majú odlišné názory na uzatvorenie súčasnej skládky.
Jeden je rozhorčený, že "22 obcí z večera do rána nebude mať kde voziť odpad. Zvýšia sa nám náklady, aj čo sa dopravy týka, keby viac separovali odpad, nemuselo by k uzavretiu dôjsť."
"Mne to tu vadilo, bývam blízko, je tu hrozný zápach. Ja si radšej priplatím, len nech to tu nie je," uviedla 51-ročná obyvateľka. Šesťdesiatsedemročnému dôchodcovi sa mu to veľmi nepáči. "Sme šesťčlenná rodina, výdavkov máme dosť."