MYJAVA. Od septembra 2006 pre konflikty s vedením súboru odišlo niekoľko členov. Tí tvrdia, že dôvodom bol nespravodlivý spôsob výberu tanečníkov do tancov, kde rozhodovali sympatie.
Tanečníci odchádzali už od roku 2006
„Šikovní, talentovaní ľudia, boli odsúvaní na vedľajšiu koľaj. Staré choreografie sa ako mihnutím čarovného prútika vytratili z repertoáru súboru, vraj v dôsledku nezaujímavosti pre diváka. Tieto okolnosti nás donútili opustiť folklórny súbor, ktorý bol pre mnohých mladých ľudí dlhé roky súčasťou ich života, niektorí v ňom pôsobili už od detstva,“ hovoria bývalí členovia. Podľa nich za dva roky, odkedy trvajú konflikty s vedením, ktoré odmieta problémy riešiť a komunikovať, odišlo približne dvadsať nespokojných tanečníkov. Je to takmer celá tanečná zložka súboru. „Dočkali sme sa len slov: Komu sa nepáči, môže odísť,“ tvrdia folkloristi. V súbore by za iných podmienok naďalej zostali. Ako predpokladajú, ak nepríde k zmene vo vedení počas konkurzu, môže súbor opustiť i deväťčlenná hudobná zložka.
Každý je nahraditeľný
Umelecká vedúca súboru Eva Čmelová obhajuje kvality a schopnosti terajšieho vedenia. Podľa nej sa odchodom „nenahraditeľných vydieračov“ napätá atmosféra upokojila a všetci, čo zostali, vedenie aj tanečníci, si vydýchli. Súbor má teraz deväť párov tanečníkov, ktoré sa tance naučili veľmi rýchlo. „Vytvorili sme dve nové choreografie. Všetko sme „odídencom“ vysvetlili, ale odmietali to rešpektovať. Vytvorila sa skupinka odporcov proti všetkému, čo bolo pozitívne,“ hovorí. Vyzdvihuje zásluhy terajšieho vedenia, ktoré v takom krátkom čase zorganizovalo dva zájazdy do Venezuely a Južnej Kórey i pripravilo program k 50. výročiu. „Kvalita neutrpela, každý je nahraditeľný. Pracujeme a práca sa nám darí. Dôkazom sú tri vydarené vystúpenia. Pripravujeme ďalšiu novú choreografiu, s ktorou sa súbor predstaví na folklórnom festivale Myjava 2009,“ skonštatovala Čmelová.
Noví tanečníci sa snažia „potiahnuť súbor ďalej“
Tanečnú zložku v súčasnosti tvoria výlučne noví tanečníci. Sú to odchovanci myjavského folklóru, bývalí členovia detského folklórneho súboru Kopaničiarik. Podľa Čmelovej, ich nižší vek neznamená neschopnosť podať dobrý výkon na javisku a naučiť sa nové tanečné prvky. „Pokúsime sa potiahnuť súbor ďalej. Zožali sme obrovský potlesk i na myjavských folklórnych slávnostiach v júni 2008,“ hovorí Norbert Kucharík, jeden zo súčasných tanečníkov.
Mesto vyhlásilo konkurz
Situáciou v súbore sa zaoberalo aj mesto Myjava, ktoré ho financuje z rozpočtu. Predstavitelia mesta sa stretli so zástupcami folklórneho súboru, s tými, čo odišli, i tými, ktorí zostali. „Mestské zastupiteľstvo schválilo nový štatút a stanovy súboru, ktoré dostali obe strany na pripomienkovanie. Podľa hovorcu mesta Mareka Hrina má mesto záujem na úspešnom fungovaní súboru a koncom februára sa uskutočnia voľby do riadiacich orgánov súboru. „Ostatné je na členoch a vedení súboru. Aby našli spoločnú reč a naďalej úspešne prezentovali myjavský folklór,“ dodal.
Ako doplnila Čmelová, vypracovali Štatút súboru – pravidlá fungovania, ktoré doteraz v súbore chýbali. Výberovým konaním obsadia vedúce funkcie súboru. „Tým sa i vedenie súboru rozrastie o riaditeľa súboru, vedúceho tanca, choreografa a tanečných pedagógov,“ vysvetlila Čmelová.
Láska k folklóru je dôležitejšia ako spory
Všetky strany sa však zhodujú na tom, že láska k folklóru je dôležitejšia ako spory. „Dúfame, že v konkurze uspeje niekto, pre koho láska k folklóru nie je iba súčasťou jeho práce, niekto, kto spojí tieto dve generácie tanečníkov v jeden veľký a úspešný súbor, ktorý bude naďalej šíriť myjavský folklór, nielen u nás, ale i za hranicami našej vlasti. Niekto, pre koho bude Kopaničiar a jeho členovia druhou rodinou,“ hovoria bývalí členovia FS Kopaničiar. Tí sa snažia naďalej stretávať a venovať myjavskému folklóru. Podobný názor majú i súčasní členovia. Bývalí členovia Kopaničiara pripúšťajú, že ak by došlo k zmene vedenia i prístupu, uvažovali by o návrate.