Trenčín. Štyri vojenské súdy, ktoré sa zaoberajú najmä trestnými činmi vojakov, sa zlúčia s civilnými súdmi. Rozhodol o tom parlament na svojom zasadnutí 11. februára.
Ministerstvo spravodlivosti tvrdilo, že tieto súdy sú nedostatočne vyťažené. Zrušenie vojenských súdov odobril 19. februára aj prezident Ivan Gašparovič, ktorý podpísal novelu zákona o súdoch, ktorá vojenské súdy ruší k 1. aprílu.
V súčasnosti fungujú tri obvodové vojenské súdy so sídlom v Bratislave, Banskej Bystrici a Prešove a jeden Vyšší vojenský súd v Trenčíne. Spadajú pod ne predovšetkým príslušníci armády. Od marca minulého roku nepatria do ich agendy delikty policajtov, pracovníkov Národného bezpečnostného úradu, Slovenskej informačnej služby a colníkov.
Agendu zaniknutých vojenských súdov prevezmú okresné súdy Bratislava I, Zvolen, Prešov a Krajský súd v Trenčíne. Vojenským sudcom zároveň zanikne služobný pomer profesionálneho vojaka, budú mať však nárok na odchodné a výsluhový dôchodok. Od presunu dvadsiatich vojenských sudcov na civilné súdy sa očakáva okrem iného zrýchlenie súdneho konania. Podľa informácie hovorcu Krajského súdu v Trenčíne, od apríla očakávajú príchod siedmich sudcov.
Prezident podpísal aj novelu zákona o vojnových veteránoch. Ministerstvo obrany potrebu novely odôvodnilo predošlými zmenami, keď sa novelou zákona o protikomunistickom odboji zmiešali dve rôzne kategórie osôb - vojnoví veteráni a účastníci protikomunistického odboja - politickí väzni, pričom z historického ani vecného hľadiska ich nie je vhodné spájať. Novelou sa odstraňuje podľa ministra obrany Jaroslava Bašku systémová chyba, keď sa zlúčili tí, ktorí so zbraňou v ruke bojovali proti fašizmu, prípadne sa zúčastnili na vojenských misiách s osobami, ktoré sa zapojili do protikomunistického odboja.