Medzi takto prenášané choroby patrí lymská borelióza, kliešťová encefalitída, anaplazmóza, riketsióza. Ako informovala Mária Nováková z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach, vyšetrenie je dobrovoľné, po odbere krvi na infekčnom oddelení trenčianskej fakultnej nemocnice pracovníci Parazitologického ústavu vyšetria a zistia, či nevykazuje prítomnosť baktérií a vírusov v krvi, prípadne protilátky proti týmto patogénom.
„Z vyšetrenia bude dobrovoľník vedieť, či u neho práve neprebieha spomínaná infekcia, ale aj či sa s patogénmi v minulosti nestretol. Výsledky vyšetrení sa dozvie iba dobrovoľník, ktorý pri vyšetrení vyplní krátky dotazník, kde napíše telefonický kontakt. Výsledky mu oznámia do konca júna. Ako upozornila Nováková, pri výskume nebudú zverejnené mená, ani iné osobné údaje dobrovoľníkov. Na odber nie je potrebné prísť nalačno, krv si môžu prísť otestovať dobrovoľníci okrem víkendov denne od 8. do 10. h a popoludní od 13. do 14. h.
Podľa Novákovej je dôvodom testovanie v kraji práve skutočnosť, že Trenčiansky kraj patrí medzi oblasti s najvyšším výskytom lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy u ľudí na Slovensku a výskumníci chcú zistiť príčiny tohto faktu. „Jedným zo spôsobov, ako to zistiť, je vyšetriť krv rizikovým skupinám obyvateľstva, ktorí sú často v prírode ako sú poľovníci a lesníci, na prítomnosť baktérií, vírusov, ako aj protilátok proti týmto nebezpečným patogénom. Z tohto vyšetrenia bude jasné, ktoré patogény prenášané kliešťami sa v danej lokalite vyskytujú, a teda ktoré môžu byť nebezpečné aj pre bežných občanov,“ ozrejmila Nováková.
V poslednom období sa kliešte dostávajú do povedomia verejnosti najmä v súvislosti s prenosom nebezpečných vírusových a bakteriálnych ochorení ľudí a zvierat. Najviac druhov kliešťov žije v trópoch a subtrópoch, avšak v dôsledku globálneho otepľovania sa rozširujú aj do oblastí mierneho pásma.