TRENČÍN. Rieši financovanie tejto činnosti a určuje povinnosť zabezpečovať prevenciu štátnym orgánom, samospráve, podnikateľskej sfére, ako aj subjektom tretieho sektora.
Prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti, ako aj prevencii drogových závislostí sa v Trenčianskom kraji venuje niekoľko projektov. Ako hovorí Magda Krasulová, spoluautorka projektov a programov v oblasti prevencie kriminality, v Trenčianskom kraji sa osvedčili najmä dlhodobé projekty, zamerané najmä na mládež a starších ľudí, ale aj na rizikové skupiny osôb ohrozené vznikom rôznych závislostí. „Z úspešných preventívnych programov spomeniem známy projekt „Správaj sa normálne“. Od roku 2001 až do vlaňajška sa do neho zapojilo 46 základných škôl. Hlavným cieľom projektu je budovanie dôvery medzi žiakmi, rodinou, školou, políciou a verejnosťou. Žiaci sa počas jeho realizácie učili, ako sa nestať obeťou trestného činu, ako zvládnuť situáciu a kde hľadať účinnú pomoc. O projekt javili školy veľký záujem a tak 31 vyškolených mestských a štátnych policajtov v Trenčianskom kraji zapojilo do tejto aktivity takmer 1900 žiakov. Od roku 2004 sa v kraji realizuje projekt „Vieme, že...“, ktorého cieľom je boj proti násiliu, predsudkom rasizmu, ale aj závislostiam. Je zameraný na mladých ľudí vo veku od 14-17 rokov a dodnes ho absolvovalo viac ako 300 účastníkov. Keďže veľmi rozšíreným problémom na školách v Trenčianskom kraji je šikanovanie, školy s políciou rozbehli zaujímavé projekty pod názvom: „Počúvaj a pomôž“ a „Vzopri sa a dvihni hlavu“. Úspech majú aj projekty týkajúce sa dopravnej výchovy, ako napríklad „Na ceste nie si sám“, „Vidieť a byť videný“, kde cieľovou skupinou sú najmä deti a seniori.“
Ako ďalej vysvetľuje Krasulová, pôsobenie orgánov v rámci prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti doteraz neupravovala legislatíva a fungovalo na báze dobrovoľnosti. „Zákon vymedzuje organizáciu a pôsobnosť orgánov verejnej moci v oblasti prevencie kriminality. Sú v ňom stanovené pravidlá na zabezpečenie racionálneho financovania projektov. Na preventívne projekty schválené Radou vlády pre prevenciu kriminality bude poskytovať dotácie obvodný úrad v sídle kraja, na projekty schválené príslušným rezortom ju poskytne rezort. Dotáciu bude možné poskytnúť najviac do 80 percent predpokladaných výdavkov projektu tomu, kto preukáže, že má na financovanie projektu zabezpečených aspoň 20 percent financií z iného zdroja ako zo štátneho rozpočtu,“ uviedla.
V každom kraji vzniknú v tomto roku na obvodných úradoch centrá prevencie kriminality, kde budú pôsobiť koordinátori na všeobecnú prevenciu kriminality a prevenciu drogovej závislosti. Koordinátori v spolupráci s vyšším územným celkom budú spracovávať stratégiu prevencie kriminality na podmienky kraja a predkladať správu o plnení úloh za predchádzajúci kalendárny rok. Na ministerstve vnútra vznikne informačné centrum pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi a schválený zákon počíta aj so zriadením poradného orgánu Rady vlády SR pre prevenciu kriminality.