TRENČÍN. Na železnici z roka na rok rastie počet nehôd a tiež i úmrtí. Z údajov, ktoré poskytol hovorca železničnej polície, František Gažo, vyplýva, že v pôsobnosti Oblastnej správy Žilina v roku 2006 evidovali 22 usmrtení. O rok neskôr ich bolo už 38, pričom nehodových udalostí, ktoré súviseli so železničným nešťastím, bolo 49.
Stopercentný nárast
Zo štatistiky vyplýva, že nešťastné udalosti majú stúpajúcu krivku. Vlani ich evidovali železniční policajti žilinskej oblastnej správy 58. Z toho bolo 44 smrteľných, čo je v porovnaní s rokom 2006 stopercentný nárast. „V minulom roku bolo najmladšou účastníčkou nehodovej udalosti iba štrnásťročné dievča, ktorú v obci Strečno v novembri zachytil rýchlik a spôsobil jej ťažké zranenia. Mala šťastie, prežila. To nemala mesiac predtým sedemnásťročná dievčina z okresu Považská Bystrica. Smutnú štatistiku ukončila 25. decembra 79-ročná z okresu Žilina. Vlani podľahlo zraneniam po stretnutia s vlakom šesť žien. Najmladšou obeťou medzi mužmi bol iba pätnásťročný mladík z okresu Púchov, ktorý sa rozhodol odísť z tohto sveta dobrovoľne. Najstarším bol 77-ročný muž z tohto okresu, ktorý sa rovnako rozhodol pre samovraždu,“ dopĺňa informácie Gažo.
Stačí chvíľka nepozornosti
Niekedy zohráva úlohu okamih a stane sa nešťastie. Poznajú to aj železniční policajti, ktorí nehody vyšetrujú. Nepozornosť či neopatrnosť pri prechádzaní cez koľajnice radia medzi najčastejšie príčiny nehôd. „Veľa ľudí si zvyklo prechádzať dokonca mimo určených priechodov, podchodov či nadchodov. Motívom pre samovraždy zas bývajú nezhody v rodinách, zlá finančná situácia, dlhy, rozchody s blízkymi osobami, predvianočná nostalgia, pocit samoty... Samozrejme, že veľkú úlohu zohráva aj alkohol. Práve v súvislosti s ním sme mali viaceré nehodové udalosti,“ vysvetľuje hovorca.
Deti hľadajú na železnici zábavu
Skúsenosti železničnej polície napovedajú, že vodiči či chodci nerešpektujú signalizáciu a často vchádzajú na trať skôr, ako sa zdvihnú zabezpečovacie závory. Rovnako nebezpečná je železničná trať aj pre deti. Tie, najmä počas prázdnin, priťahuje železnica. „Namiesto športovísk hľadajú adrenalín v tom, že hádžu kamene do idúcich vlakov, rozbíjajú svetelnú signalizáciu, kladú prekážky na železničnú trať a z úkrytu potom pozorujú, či sa vykoľají vlak,“ dodal.