Nové Mesto nad Váhom. Takéto boli ceny v korunách na Vianočnej burze darčekov v Základnej škole na Ulici kpt. Nálepku. Všetky výrobky vyrobili deti od šesť do deväť rokov a rozchytali ich nakupujúci spolužiaci za necelú hodinku.
Telocvičňa pripomínala supermarket
Burza sa konala v priestoroch telocvične a stovky kupujúcich detí sa hneď po otvorení „obchodu“ za obrovského kriku rozbehli k stánkom, aby im neunikol vytúžený výrobok spolužiaka, ktorý sa premení na darček rodičom i súrodencom. Nechýbali pestrofarebné pohľadnice s vlastnoručne vystrihovanými obrázkami zvončekov, anjelov, či zasnežených stromov vo farebných rámikoch, prívesky, práce vytvorené technikou batiky, ale aj čarovne vyzdobené črepníky a množstvo ozdobných sviečok. Tí najmaškrtnejší si prišli na svoje v „cukrárni“. „Najväčší záujem bol o banány v čokoláde, medovníčky, malé cukrovinky a o maškrtu v podobe zákusku s názvom lenivá žena,“ povedala ich predavačka, deviatačka Simona Malečková (15).
Hitom boli obrazy z hrachu, korenia a fazule
Doslova za pár sekúnd sa predalo takmer dvadsať stromčekov šťastia. „Pri ich výrobe sme využili kamene, drôt a koráliky. Vyrábali sme ich počas krúžkov v škole. Okrem nich sme kupujúcim spolužiakom ponúkli aj vlastnoručne vyrobené náhrdelníky i prívesky. Veľký záujem bol aj o naše pobatikované šatky,“ prezradila ich autorka, štvrtáčka Karin Kadlečíková (9). Veľkou konkurenciou im boli netradičné obrazy. Ich autorky pri ich tvorbe využili množstvo strukovín a korenín. „Na kartón sme nalepili obrysy z vlnkového papiera. Potom sme na vyznačené miesta v tvare rôznych ornamentov lepili fazuľu, hrach, šošovicu, slnečnicu, korenie a ďalšie plodiny, ktoré sme si priniesli na výtvarnú výchovu. Na záver sme všetko nalakovali lakom na vlasy a tých dvadsať najkrajších sme priniesli na vianočnú burzu,“ povedala malá výtvarníčka Hana Hasidlová (9). Ako prezradila, s týmto zaujímavým nápadom prišla ich učiteľka a definitívne vyschnutie obrazu trvá najdlhšie niekedy aj jeden deň.
Štrbaví prváci nakupovali doslova všetko
Aj malých prvákov čaká od januára nová euromena, a tak využili možnosť urobiť svoj možno posledný „veľký“ nákup v korunách.
„Sestre Simonke som kúpil ozdobené fľašky s priesvitnými nálepkami a veľa pohľadníc, ktoré vyrobili malé deti,“ povedal so štrbavým úsmevom prvák Peťo (6).
V nákupnej horúčke nezaostával ani jeho kamarát Erik (6). „Ja nesiem rodičom domov balík perníčkov, pekné obrázky a dukáty. Pre seba som si kúpil autíčko,“ dodal bez zúbkov.
Prváčka Veronika kupovala darčeky mame. V jej igelitke sa trblietali hviezdičky, ozdobné tácky, ale aj sympatický anjelik z detskej dielne. A nechýbali ani sladké maškrty.
Ako prezradila jedna z organizátoriek burzy, vyučujúca prvého stupňa Jana Tlstovičová, deti vždy rozchytajú najskôr veci, ktoré na burze ešte nikdy neboli. „Najatraktívnejšie boli vždy batikované šatky. Veľký záujem je o trblietajúce sa a výrobky. Nakoniec sa však kúpi úplne všetko, hlavne, aby sa to ligotalo. To sa malým deťom páči najviac,“ dodala s úsmevom.
Malí prváci nemajú predstavu o tvorbe cien
Tradičnú a veľmi obľúbenú burzu zorganizovali v škole už po piatykrát. „Je tu takmer tristo detí prvého stupňa, ktoré nakupujú i predávajú. Všetky tieto výrobky vyhotovili počas krúžkov v popoludňajších hodinách alebo na výtvarnej výchove. Začali sme s tým už v polovici septembra,“ vysvetlila Tlstovičová. Podľa jej vyjadrenia, takmer všetky deti chcú niečo vyrábať a pripravovať. Najmenší žiaci sú však ešte manuálne nezruční a iba rozvíjajú jemnú motoriku. Dievčatá sú v tomto veku šikovnejšie ako chlapci, ale aktivitu vynaložili všetci. Zaujímavá však bola aj tvorba cien vianočného tovaru. „Malé deti sa ešte absolútne nevedia orientovať v cenách. My sme ich, samozrejme, v tomto smere viedli. Pre prváka nie je rozdiel ani stokoruna a päťkoruna. Štvrtáci už majú väčší prehľad,“ s úsmevom dodala.