STARÁ TURÁ. Chirana koncom novembra oznámila, že po viac ako 60 rokoch ukončí výrobu injekčných striekačiek a prepustí vyše dvesto ľudí. Firma však odmieta, že by na odvolanie generálneho riaditeľa mala vplyv táto skutočnosť. „Zmeny vo vedení boli dlhšiu dobu plánované a nesúvisia s momentálnou situáciou, keď čelíme nepriaznivému vývoju na trhoch,“ tvrdí spoločnosť. Lieskovský zároveň ukončil aj svoje pôsobenie vo funkcii člena predstavenstva. Zhromaždenie následne zvolilo nového člena predstavenstva, ktorým sa stal Teodor Lysák. Ako ďalej informovala spoločnosť, väčšinu exekutívnych funkcií pri vedení preberie predstavenstvo. Riadenie operatívnych funkcií bude mať na starosti práve Lysák.
Bývalé vedenie firmy vyhlásilo, že k hromadnému prepúšťaniu ich vedie tlak na ceny striekačiek zo strany ázijských dodávateľov, finančná kríza a tiež silná koruna. Podľa Lieskovského striekačky z Chirany používa takmer polovica slovenských nemocníc a je pravdepodobné, že po ukončení ich výroby dajú pred kvalitou zo Západu prednosť výhodnej cene z Východu. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková, zdravotnícke zariadenia sú zodpovedné za nákup materiálu za čo najvýhodnejšie ceny pri zachovaní adekvátnej kvality. „Takto ušetrené peniaze následne použijú na ešte lepšiu zdravotnú starostlivosť.“
Začiatkom decembra predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna obvinil zo súčasnej situácie v Chirane práve vedenie firmy. „V tomto prípade si myslím, že kríza má minimálny dopad, tam je to otázka manažmentu a riadenia toho podniku,“ povedal. Podobný názor majú aj odborári z podniku. „Samozrejme, keď sa prepúšťa dvesto ľudí, tak to musí byť aj chyba manažmentu,“ vyhlásil zástupca základnej odborovej organizácie v Chirane Ján Stískal. Spomenul napríklad kúpu zastaraných technológií, ktoré vraj nesplnili očakávania z hľadiska nárastu výroby.
Navrhujú dve riešenia
Vedenie spoločnosti si podľa Lieskovského uvedomovalo obrovský dopad prepúšťania na desaťtisícovú Starú Turú a aj to, že prepustení zamestnanci môžu mať problém s hľadaním novej práce. „Ak by som striekačky nezavrel, tak padne celý podnik,“ hájil sa prednedávnom bývalý riaditeľ Lieskovský. Podnik zamestnáva približne 570 pracovníkov. Zaoberá sa aj výrobou kovových častí lanciet (testery pre diabetikov) a ďalšími výrobkami. Odborári v piatok o problémoch spoločnosti rokovali s predstaviteľmi rezortu hospodárstva a navrhli dve možné riešenia. Prvým je, že by Ministerstvo zdravotníctva SR na určité obdobie zagarantovalo nákup injekčných striekačiek pre svoje zariadenia, tým druhým je vstup strategického investora. Aj exriaditeľ Lieskovský si vedel predstaviť, že by výrobu striekačiek zobral pod seba štát.