TRENČÍN. Zábavná pyrotechnika, to sú výrobky so zvýšeným rizikom, ktoré však pri dodržaní správnych zásad používania neohrozujú život, zdravie ani majetok ich užívateľov. Ako uviedla vedúca odboru technickej kvality výrobkov a ochrany spotrebiteľa Inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie pre Trenčiansky kraj Eva Kollárová, v tomto ani v minulom roku nezaznamenala inšpekcia žiadny podnet od spotrebiteľov na predajcov pyrotechniky. „Problémom sa stáva až kúpená pyrotechnika, keď je odpaľovaná na nepovolenom mieste a v nepovolenom čase, a to nielen dospelými osobami, ale aj mladistvými.“
Pyrotechniku podľa nej spotrebitelia nemajú nakupovať na trhových miestach alebo pri ambulantných predajoch v kultúrnych domoch a športových halách, kde sa v zmysle trhového zákona predávať ani nesmie. „Môže ísť o výrobky s už uplynulou dobou spotreby, poškodené a zvlhnuté výrobky v dôsledku nevhodnej prepravy, podmienok skladovania a miesta predaja,“ hovorí Kollárová. Pred uvedením pyrotechniky na trh totiž musí autorizovaná osoba posúdiť zhodu vlastností výrobkov s technickými požiadavkami a vydať certifikát. V súčasnosti kontroluje odbornú spôsobilosť predajcov pyrotechniky Hlavný banský úrad. Slovenská obchodná inšpekcia kontroluje pyrotechniku u výrobcov, dovozcov a distribútorov v Trenčianskom kraji v spolupráci s Obvodným banským úradom v Prievidzi. Podľa Kollárovej sa kontroluje najmä to, či predávajúci zabezpečil predaj spôsobom, ktorý umožní bezpečné použitie pyrotechniky.
Pyrotechnické predmety na zábavné a oslavné účely sa delia do troch tried nebezpečnosti. Prvú tvoria pyrotechnické hračky spravidla určené deťom, teda prskavky, včielky a guľôčky. Do druhej skupiny sú zaradené výrobky zábavnej pyrotechniky, ktoré sú určené len dospelým osobám, napríklad petardy, rímske sviece, rakety a kompakty. Pyrotechnika z tretej kategórie je určená výhradne pre školených odpaľovačov ohňostrojov. Ako povedala Eva Kollárová, okrem označenia identifikačnými údajmi, ktoré vyplýva zo zákona o ochrane spotrebiteľa, každý pyrotechnický výrobok musí byť označený aj stupňom nebezpečenstva, dátumom výroby a spotreby a musí obsahovať návod na používanie a ničenie zlyhaných výrobkov v slovenskom jazyku. Ako dodala, treba rozlišovať najmenšie spotrebiteľské balenie, teda také, ktoré určil výrobca alebo dovozca. „Predávajúci musia takéto balenie rešpektovať a z bezpečnostných dôvodov ho nesmú zmenšovať na kusy,“ zakončila.