NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Situácia je závažná a aj medzi mladou generáciou je tendencia zvýšenej chorobnosti na toto celoživotné metabolické ochorenie. Pre pacienta - diabetika je výhodné, ak sa jeho choroba podchytí včas.
Hladinu cukru v krvi skontrolovali deviatakom
Práve tieto alarmajúce čísla priviedli 2.decembra zástupcov Zväzu diabetikov Slovenska medzi deviatakov základnej školy na Ulici kpt. Nálepku. „Tieto preventívne akcie robíme pravidelne počas školského roka. Žiakom s písomným súhlasom rodičov odoberieme vzorku krvi, z ktorej sme za pár sekúnd schopní pomocou moderných glukomerov zistiť hladinu cukru. Pri zvýšených hodnotách im odporučíme ďalšie vyšetrenie u diabetológov,“ informovala Darina Zajoncová zo Zväzu diabetikov. O akciu bol medzi deviatakmi mimoriadny záujem, vyšetrili niekoľko desiatok záujemcov. „Som veľmi rada, že všetky vyšetrenia boli v poriadku a ani jeden z deviatakov nemal zvýšenú hladinu glukózy. Normálna hladina u zdravého človeka je v rozmedzí 3,9 – 5,6 milimolov na liter krvi a zvyčajne nie je vyššia ani 90 minút po jedle,“ dodala Zajoncová.
Žiaci nedočkavo čakali
na výsledky
„Chcela som zistiť, ako som na tom s hladinou cukru v krvi. Je to veľmi zaujímavé sledovať spôsob vyšetrenia,“ povedala Michaela Fojtíčková (15), ktorej výsledky boli ukážkové. Ako uviedla, nejedáva žiadne vysokokalorické jedlá, zo stravy úplne vyradila hranolčeky a v jej jedálnom lístku tvorí polovicu ovocie a zelenina. „Snažím sa doma každý deň aspoň dve hodiny cvičiť, pravidelne sa korčuľujem,“ prezradila stručný recept na svoje zdravie usmiata deviatačka. Potvrdila, že takéto preventívne akcie majú medzi mládežou naozaj zmysel, nakoľko členovia Zväzu diabetikov spojili odbery krvi aj s odbornou prednáškou.
Vznik cukrovky ovplyvňuje veľké množstvo faktorov
Dedičnosť, vek, hmotnosť, ale aj nesprávne stravovanie sú faktory ovplyvňujúce vznik tejto choroby, ktorá sa častokrát prejaví práve u detí a dospievajúcej mládeže. „Rodičia by deťom mali do stravy zaraďovať veľa ovocia a zeleniny a obmedzovať nezdravé pokrmy. Keď u človeka prepukne ochorenie cukrovky, znížením nadváhy a pohybovou aktivitou je možné dosiahnuť výrazné zlepšenie stavu, ale nie úplné vyliečenie,“ vysvetlila Zajoncová. Samotná čokoláda nevplýva na vznik cukrovky. Chybou je však fakt, že deti, ktoré sa po chorobe vrátia do školských lavíc, ako prvé zjedia sladkosti. Podľa slov Zajoncovej by sa žiaci po akomkoľvek onemocnení mali vyhýbať všetkým sladkým pochúťkam a nejesť ani hamburgery a nimi obľúbené ďalšie pokrmy podobného charakteru.
Cukrovka je nevyliečiteľná, dá sa však výrazne upraviť
Podľa slov predsedu novomestskej organizácie diabetikov Jozefa Dvorštiaka je liečba na Slovensku na vynikajúcej úrovni. „Novomestskí diabetici do osemnásť rokov chodia na pravidelné vyšetrenia do Bratislavy. Dospelí pacienti nad osemnásť rokov navštevujú dvoch diabetológov v meste každé dva mesiace pri problémoch s rozkolísanou hladinou glukózy, pri ustálenom ochorení jedenkrát za tri mesiace,“ informoval. Je to ochorenie, ktorého sa človek nezbaví až do svojej smrti. Vhodnou liečbou sa však stav pacienta dá výrazne vylepšiť. „V súčasnosti väčšina diabetikov typu 1 aplikuje ľudský inzulín pomocou inzulínových pier. Skúšali sa však už aj tabletky pod jazyk, ktoré testovali v Martine i v Košiciach. Ukazuje sa však, že nové formy zatiaľ nenahradili tradičné,“ povedal Dvorštiak. Podľa jeho slov sa podávaný inzulín stále vyvíja a skvalitňuje.
Moderná technika určí výsledok do piatich sekúnd
Iba sekundy trvalo stanovenie hladiny cukru v krvi deviatakov, pokiaľ digitálny displej určil presnú nameranú hodnotu. „Tento prístroj veľmi rýchlo vykoná chemickú analýzu spektra krvi. V minulosti to trvalo glukomerom štyridsať sekúnd, dnes neuveriteľných päť sekúnd,“ prezradil Jozef Dvorštiak. V súčasnosti vo svete vyrábajú množstvo rôznych typov. Aj tie pomáhajú určiť prvý odhad hlásiacej sa choroby, ktorá je spojená s častým močením, celkovou únavou, slabosťou, chudnutím, či neobvyklým smädom. Nakoľko cukrovka môže spôsobiť aj chronické komplikácie v podobe postihnutia obličiek, očí i nervov, sú tieto prístroje aj na Slovensku v dennodennej permanencii.