TRENČÍN. Podľa Jany Markovej z kancelárie primátora, dôvody jeho odchodu sú osobné. Zastupovaním je poverený doterajší zástupca náčelníka Petr Vojtěch. Aký bude ďalší postup mesta, či vyhlásia výberové konanie na uvoľnený post, sme sa z kancelárie primátora nedozvedeli.
K jeho rozhodnutiu odísť z pozície náčelníka mestskej polície sa pričinili s najväčšou pravdepodobnosťou aj viaceré medializované kauzy jeho podriadených. Na verejnosť prenikol prípad policajta, ktorý trávil noci namiesto v službe u priateľky a na „rande“ sa dokonca vozil služobným autom, ďalší pravdepodobne okradol kolegu o peniaze.
Jeden prípad z prostredia mestskej polície vyšetruje polícia. Systém hodnotenia mestských policajtov totiž vychádzal z bodového ohodnotenia, body získaval policajt aj za počet udelených pokút. Policajt, ktorý získal viac bodov, bol lepšie ohodnotený. Snaha o lepšie finančné ohodnotenie viedla nielen k represívnemu riešeniu priestupkov, ale vynaliezaví policajti rozpisovali pokutu za jeden priestupok na viacero fiktívnych osôb, čím získali viac bodov. Požiadali sme Mesto o zoznam príslušníkov, ktorí udeľujú najviac pokút. Ako nám však odpovedal náčelník, „takýto zoznam nevedú“.
Niektorí policajti nespokojní so situáciou argumentovali, že do radov mestskej polície prijímal náčelník svojich známych, bývalých štátnych policajtov na výsluhovom dôchodku. Ako tvrdili, obsadili najmä miesta v kancelárii. Podľa vyjadrenia Mesta z marca tohto roka, pred vstupom do pracovného pomeru u mestskej polície pôsobili v radoch štátnej polície štyria príslušníci. Ako vtedy uviedol náčelník Országh, pre celkové fungovanie mestskej polície sú prínosom.
Mestskú políciu čaká kontrola hlavného kontrolóra mesta ako i previerka počtov pokút a pokutovaných osôb. Tá by mala odhaliť, či sa na rozpisovaní pokút neobohacovali aj ďalší.