TRENČÍN. Podľa náčelníka mestskej polície Františka Országha, ktorý podal ku koncu roka výpoveď, nie je práca hendikepovaných prínosom.
Na začiatku roku 2006 pripravila Mestská polícia návrh na obsadenie miest operátorov prostredníctvom projektu podpory zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím zriadením chráneného pracoviska. „Ich úlohou bolo sledovať zábery z jednotlivých kamier a v prípade podozrivých zistení informovať stálu službu. Tá mala vyslať hliadku na miesto činu,“ zdôvodnil návrh náčelník Országh. Výhodu videl vtedy v tom, že mestskí policajti nemusia sedieť pri monitoroch kamier, ale môžu byť v teréne.
Namiesto práce sa vraj hrali alebo spali
Po takmer troch rokoch fungovania chráneného pracoviska sa Országh pre novinárov vyjadril, že namiesto sledovania monitorov zdravotne postihnutí zamestnanci počas pracovnej doby spia, alebo hrajú na počítači karty. „Keď náčelník o takom niečom vedel, mal to disciplinárne riešiť, a nie to hodiť všetkým na hlavu. Ako sa máme teraz my ostatní cítiť?“ pýta sa jeden zo zamestnancov chránenej dielne Peter Brabec. Podľa neho teraz spadli obvinenia na všetkých. „Všetci sme zlí a špinaví. Zo strany náčelníka sme sa nedočkali žiadneho ospravedlnenia.“
Podľa Országha osoba, ktorá obsluhuje mestský kamerový systém, musí čo najrýchlejšie reagovať na vzniknuté situácie, prípadne im predísť včasným zhodnotením a zásahom príslušníkov. „To súčasnej obsluhe chýba, čo im nezazlievam, keďže neabsolvovali žiadne policajné vzdelanie,“ hovorí Országh. Podľa Brabca nemajú ľudia obsluhujúci kamerové systémy po celom Slovensku policajné vzdelanie. „Nemyslím si, že je potrebné. Keď zistíme bitku, priestupok alebo vidíme, že sa robí nekalá činnosť, nahlásime to operačnému dôstojníkovi, ktorý v priebehu niekoľkých sekúnd situáciu zhodnotí a vyšle na miesto hliadku.“ Országh sa tiež pre médiá vyjadril, že počas celého fungovania chráneného pracoviska jeho „chránenci“ nenahlásili žiadny priestupok. „Také tvrdenie je účelové, jednostranné a nezakladá sa na pravde. Veľkou chybou bolo, že sme si zistené priestupky nezapisovali. Pokiaľ by niekto vydal smernicu, tak by sme ich značili a nikto by nás nemohol obviniť z nečinnosti. Ja som konkrétne nahlásil človeka, ktorý ušiel zo psychiatrie, množstvo túlavých psíkov, sledovali sme aj zlodejov.“
Kamery niekedy nefungovali aj celý týždeň
Náčelník vraj zamestnancom chránenej dielne povedal, že nenaplnili jeho predstavy. „Treba však aj povedať, že kamerový systém nefungoval optimálne. Stalo sa, že kamery nešli aj celý týždeň, alebo sa nedali ovládať.“ Momentálne pracujú v Trenčíne naraz až dva kamerové systémy, starý i nový. Podľa Brabca je to neekonomické hospodárenie s peniazmi daňových poplatníkov. „Policajti sú presunutí na základňu a sledujú nový kamerový systém. Povedali nám, aby sme sa ho ani nedotýkali, lebo by sme ho pokazili. My pozorujeme dianie v meste starými kamerami.“ Podľa neho súvisí plánované zrušenie chráneného pracoviska s ostatnými škandálmi v mestskej polícii, ktoré v nedávnej dobe vyšli na povrch. „Doteraz bolo ticho. Síce vládlo napätie, ale každý si robil svoju robotu. Zrazu sa však všetko prevalilo a je záhadou, že náčelník končí ešte skôr, ako my v chránenej dielni,“ zakončil.
Podľa ďalšieho pracovníka chránenej dielne Ondreja Janovského je zrušenie chráneného pracoviska snahou vedenia dosadiť si riadnych zamestnancov na tieto pozície. „Neviem, čo budem robiť, keď tam skončím. Pôjdem sa zaevidovať na úrad práce.“
Chránené pracoviská, aké v Trenčíne v marci budúceho roka plánujú zrušiť, fungujú v Trnave, Prievidzi, Nitre či v Starej Turej.