TRENČIANSKE TEPLICE. V dvojizbovom byte sa ocitlo zrazu ocitlo sedem ľudí, plus opatrovateľka. Tejto úlohy sa zhostila stará mama Oľga Krchlíková. Prišla z Bánoviec nad Bebravou pomôcť dcére so starostlivosťou o štvornásobnú nádielku. „Som dôchodkyňa, ale ešte som pracovala, teraz som to nechala,“ hovorí Oľga, ktorá má aj výborné profesionálne predpoklady. Je totiž detskou zdravotnou sestrou. Zatiaľ si pochvaľuje, že detičky sú dobré. „Ako takí malí ľudkovia,“ hovorí a pozerá sa na štyri vnúčatká, zabalené v perinkách.
Babka tušila, že budú štyri
Ako dodáva, tušila, že budú štyri, hoci jej informáciu o viacpočetnom tehotenstve dcéry dávkovali „po kvapkách.“ Najskôr ju pripravili na dvojčatá, potom trojčatá. Okrem liekov, ktoré Andrea brala u nej „zapracovala“ asi aj genetická dispozícia. Veď dvojčiat majú v rodine niekoľko a v každej vetve.
Andrea sa o tom, že čaká štvorčatá, dozvedela už pri prvej návšteve poradne pre tehotné. Ako hovorí, pre ňu to nebol žiadny šok, na detičky sa hneď tešila a stále sa z nich teší. „Nepripúšťala som si žiadne obavy, ani teraz sa tým nezapodievam. Od začiatku bola presvedčená, že všetko dopadne dobre,“ povedala. A tak sa aj stalo. Bábätká sa narodili cisárskym rezom v 34. týždni gravidity, 21. októbra s hmotnosťami od 1380 do 1700 gramov. Boli čulé, samostatne dýchali, začali samé piť mliečko. Pobudli si aj v inkubátore, ale mamičke dali na izbu prvé dve už na druhý deň a neskôr ďalšie. Ako Andrea žartom dodáva, mať štvorčatá je dobrá metóda na chudnutie. Počas tehotenstva pribrala 11 kilogramov, ale po pôrode hneď schudla 14.
S rozoznávaním detí nemá problém, podľa nej najviac asi vyniká Janka. Jednak má čierne vlásky, kým jej súrodenci svetlé a je aj najväčšou speváčkou, prekričí ostatné. Andrea ukazuje na postieľku a hovorí: „Tu je Peťko, Janka, Hanka a Ondrík.“ S menami detí mali Kyselicovci jasno. „Chceli sme, aby sa mená k sebe hodili, ľahko sa zapamätali a oslavovali v jednom mesiaci spolu. Pri troch sa to podarilo, majú meniny v lete, len Ondrík je zvlášť,“ hovorí mamička.
Hoci sú na štvorčatá zvedaví rodina i známi, ešte Žiadne návštevy k nim nepúšťajú. „Všetci to rešpektujú, aj keď túžba vidieť ich je iste veľká. Aj Aj dcérke vysvetľujeme, že nemôže byť pri nich stále. Je to pre ňu ťažké, že nemôže s nimi byť častejšie, ale zo školy môže niečo priniesť. Najmä teraz, keď je takéto upršané a chrípkové počasie,“ vyjadruje obavy Andrea. Pre také maličké deti je aj obyčajný soplík pohromou, nemôžu noštekom dýchať, nedokážu sa dobre najesť, choroba preskočí hneď z jedného na druhé...
Z nemocnice prišli po mesiaci od narodenia
Zmeny prostredia a starostlivosti o ne sa Andrea neobávala, veď deti mala pri sebe na izbe už krátko po pôrode. V nemocnici si zvykli na pravidelný režim. „Kŕmime ich každé tri hodiny, vo dne aj v noci, to je dokopy osem kŕmení, krát štyri, samozrejme. “Papanie ich pre ne najdôležitejšou činnosťou, najedené potom pokojne ležia v dvoch postieľkach. Zatiaľ sa tam vojdú, ale neskôr bude potrebovať každý svoju. To však bude pravdepodobne až v novom byte. Teraz sú najradšej, keď ich dajú spolu na jednu. Ako hovorí babička, vtedy sú pokojné. Svoje prvé kúpanie doma absolvovali v stredu ráno.
„V nemocnici kúpali ráno, tak sme to dodržali aj doma. Ale už bude kúpať po dvoch, všetky štyri naraz je veľa,“ zhodli sa mamička aj babička, ktoré sa postupne zabehávajú, čo kedy ako urobiť. „Dnes už napríklad máme opraté, keď poschne, ožehlíme,“ skonštatovala Oľga. Aspoň s plienkami si nemusia robiť starosti. Dostali 200 balení ako dar od speváčky Dariny Rolincovej. Ich spotreba je však teraz obrovská. „Prebaľujeme ich pri každom kŕmení, medzitým sa aj niekoľkokrát pokakajú. Už sa stalo, že som za deň minula takmer 50 kusov,“ hovorí Andrea.
Veľa vecí dostali darom. Mezi darcami je takmer celé Slovensko, prezident venoval 50-tisíc, mesto zriadilo účet pre štvorčatá, peniaze vyzbierali trenčianski hokejisti, pracovníci kúpeľov, kde bola Andrea zamestnaná ako rehabilitačná sestra. Zakrátko tu nastúpil aj manžel Miloš, ktorý doteraz robil maséra hokejistom Dukly Trenčín. „Je to časovo veľmi náročné povolanie, keď chce byť aj s deťmi, musí ho zmeniť,“ hovorí Andrea, ktorá ešte ani nestihla popozerať, čo všetko dostali. „Nebola som tri mesiace doma, máme plnú skriňu vecičiek, veľa sme dostali od manželiek hokejistov, v pivnici sú tri kočiariky pre dvojičky.“