TRENČÍN. Úradníci mesta povolili výstavbu Trenčianskej riviéry na mieste bývalého bitúnku, v súčasnosti na nej vyrastá šesť bytových domov s vyše sto bytmi. Prokuratúra konštatovala, že výstavba nie je v súlade s územným plánom a podala na mesto protest proti vydanému územnému rozhodnutiu. Mesto mu nevyhovelo, no Krajský stavebný úrad v Trenčíne ako nadriadený orgán územné rozhodnutie zrušil. Výstavba bytov, ktorých cena sa pohybuje od 3,15 milióna korún (104 561 euro) do 6,3 milióna korún (209 122 eurá), naďalej pokračuje.
Mesto sa voči rozhodnutiu KSÚ odvolalo
Územný plán však ide meniť. Podľa Jozefa Kmeťa z Krajského stavebného úradu v Trenčíne má dané územie plniť spoločensko-kultúrny účel, malý podiel v rozhodnutí úradu malo aj to, že časť územia je definovaná ako zeleň. „Pre legalizáciu stavby sa musí zmeniť územný plán,“ dodal Kmeť.
Vydaním príslušných rozhodnutí na výstavbu bytoviek teda porušili úradníci územný plán hneď dvakrát. Povolili komerčnú a bytovú výstavbu na mieste, kde podľa územného plánu mali byť stavby kultúrneho a zábavného charakteru a odobrili výstavbu na predpísanej zeleni.
Investor by si náhradu škody nárokoval od Mesta
Spoločnosť Trenčianska Riviéra, spol. s r.o., za ktorým stojí holandský investičný fond CEREFF, sa vyjadrila, že v prípade, ak by museli stavbu odstrániť, budú si škody nárokovať na meste Trenčín. „Ide o nedostatky desať rokov starého územného plánu, ktorý si tam predstavoval kultúrne zariadenie. Na takýto projekt nikdy neexistoval investor,“ povedala Jana Marková z kancelárie primátora. Podľa jej slov je mesto pripravené územný plán upraviť.
Vedúca Útvaru architektúry a stratégie Adriana Mlynčeková povedala, že zeleň má podľa územného plánu byť na desatine pozemku, kde sa stavia. „Stavenisko má 8 500 metrov štvorcových, po dostavbe z toho bude tvoriť 3 600 metrov štvorcových zelene.“ Zmena územného plánu by sa mala poslancom dostať na stôl asi v decembri. Mlynčeková dodala, že stavebné povolenie je stále platné, a tak výstavba bytov pokračuje.
Podnet riešila krajská prokuratúra
Podľa ochranára Richarda Medala Centrum environmentálnych aktivít podalo podnet na prokuratúru kvôli podozreniu, že vydané územné rozhodnutie je v rozpore s územným plánom ešte v júni, keď sa robili terénne práce na stavenisku. Ako hovorí, okresná prokuratúra sa odpovede na svoj protest od mesta nedočkala, podnet musela riešiť krajská prokuratúra a krajský stavebný úrad. „Stavebník sa proti zrušeniu územného rozhodnutia odvolal. Čas mu beží a stavba rastie. A pre mesto a daňových poplatníkov je už teraz lacnejšie, keď sa zmení územný plán, samozrejme v neprospech zelene. Smutné je, že za toto pochybenie nikto nenesie zodpovednosť. A je dosť pravdepodobné, že to celé bolo cieľavedome pripravené, s vierou, že sa na to ani nepríde.“ Medal pripomína, že podobný prípad je aj pripravovaná výstavba na pozemku v susedstve mestského parku, kde muselo padnúť známe trenčianske storočné ginko. Aj v tomto prípade podalo centrum podnet na prokuratúru.