TRENČÍN. Prvé miesto získal polyfunkčný objekt Magnus Center na sídlisku Sihoť, za ním skončil polyfunkčný dom na križovaní ulíc Považská a Žilinská, na treťom mieste skončil parkovací dom na Palackého ulici. Ich výstavbu však prijímali Trenčania negatívne a rozpačito.
Parkovací dom narušil líniu historických stavieb
Objekt trojpodlažného parkovacieho domu na Palackého ulici je osadený v historickej zástavbe meštianskych domov. Vyrástol na mieste budovy z roku 1908, mesto v ňom predalo svoj majetkový podiel, vysťahovalo ZUŠ, nový majiteľ predložil dva posudky, podľa ktorých má budova narušenú statiku. Pamiatkári vtedy upozorňovali, že novou výstavbou sa naruší línia meštianskych domov na tejto ulici, ktorá patrí do mestskej pamiatkovej rezervácie. Samotný dom však nebol kultúrnou pamiatkou. Primátor Branislav Celler jeho opodstatnenie vtedy obhajoval vznikom 250 parkovacích miest v centre, podľa terajších údajov disponuje dom 169 miestami na parkovanie. Mesto majiteľovi už fungujúceho parkovacieho domu vyšlo v ústrety aj v lete tohto roka zrušením 45 vonkajších parkovacích miest na Palackého ulici. Podľa nezávislého poslanca Jána Babiča mesto takouto podporou pre zvolených ľudí vytvára podozrenie a vznikajú ďalšie podozrenia a domnienky z klientelizmu. „Zbúrala sa pôvodná budova, bez toho, aby bolo objektívne posúdené, či mal zlú statiku.“
Budova, ktorá skončila druhá, na križovatke Považskej a Žilinskej, je trojposchodová. Keď o predaj pozemku, kde sa nachádza, požiadala v roku 2001 Trenčanka Martina, ktorá tu chcela postaviť poschodový rodinný dom, žiadosť jej neschválili z dôvodu bezpečnosti v križovatke ulíc. Rozhodnutie Mesto odôvodnilo „nevhodnosťou zástavby pozemku rodinným domom, malou využiteľnosťou pozemku a znížením bezpečnosti v križovatke. V roku 2004 už Mesto odsúhlasilo predaj inému záujemcovi a bezpečnosti dopravy v križovatke zrazu neprekážala ani oveľa vyššia budova. Podľa vtedajšieho vyjadrenia Mesta, sa dopravné podmienky zmenili zavedením obmedzenej rýchlosti 40 km/h a investor zapracoval aj humanizáciu širšieho okolia budovy. Kúpna cena za pozemok bola schválená vo výške 1500 korún za meter štvorcový.
Občanom sa prestavba nepáčila
Výstavba víťaznej stavby Magnus Centra spôsobila nevôľu obyvateľov susedných činžiakov. Petíciu proti prestavbe bývalej reštaurácie na polyfunkčný objekt s obchodnými prevádzkarňami, hotelom, reštauráciami, podpísalo takmer sedemsto ľudí. Mesto sa striedavo priklonilo na stranu obyvateľov a neskôr investora. Najskôr primátor Celler zrušil súhlasné záväzné stanovisko hlavného architekta k umiestneniu stavby a požadoval, aby boli do projektu zapracované všetky oprávnené námietky ďalších účastníkov konania. Investor poukazoval, že primátor svojim rozhodnutím negoval odborné stanovisko len na základe petície, bez odborného posudku. Po doplnení požadovaných stanovísk podpísal primátor rozhodnutie o umiestnení stavby. Občania sa odvolali na Krajský stavebný úrad v Trenčíne. Ten ich námietky zamietol a potvrdil právoplatnosť rozhodnutia. Po necelom roku od otvorenia centra sa po letnom daždi prepadla časť strechy stavby roka nad hotelovou časťou. Ako uvádzali obyvatelia vedľajšieho činžiaka, na rovnej streche v jednej časti sa už dlhšie zhromažďovala voda a bolo len otázkou času, kedy sa strecha preborí.
Podľa tlačovej správy Mesta súťaže o najlepšiu stavbu na území mesta, ktorú stavebník skolaudoval v uplynulom roku, sa zúčastnilo šesť objektov. Súťaž Mesto vypisuje každoročne s cieľom poukázať na kvalitné stavby a prezentovať dobrú architektúru.