Slovenskí študenti stále viac vyhľadávajú české vysoké školy

Lepšie vybavenie školy, vyššia úroveň vzdelávania, obrovský výber odborných stáži v zahraničí či profesionálny prístup pedagógov – práve to sú najčastejšie dôvody, prečo sa z roka na rok zvyšuje počet našich študentov na univerzitách v Čechách.

TRENČÍN/BRNO. V školskom roku 2006/2007 študovalo na českých vysokých školách šestnásť a pol tisíca Slovákov. Ich počty sa každoročne zvyšujú. Na najväčšej českej vysokej škole Masarykovej univerzite v Brne študuje viac ako 3500 Slovákov a len tento rok sa ich na štúdium zapísalo takmer 1500.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trend so svetom
Keď sa Fedor Tiršel pred piatimi rokmi rozhodoval kam na školu, podal si prihlášku do Brna i Bratislavy. „Fakulta informatiky v Brne mala lepšie meno,“ odôvodňuje svoje rozhodnutie Novomešťan. Prijímačky v Čechách mu prišli síce náročnejšie, ale so samotným štúdiom je spokojný. Rozdiel medzi slovenskými a českými univerzitami vidí v tom, že máloktorá z našich škôl dokáže držať trend so svetom. Trenčan Michal Štefkovič sa pred troma rokmi zúčastnil študijného pobytu vo Francúzsku. Dnes študuje informatiku v Brne. I keď sa mu v Čechách páči, nemyslí si, že ak sa chceme zlepšiť, musí to byť práve podľa vzoru českých škôl. „Hlavne sa treba poobzerať na viac smerov a potom začať vylepšovať,“ vyjadruje svoj názor.

SkryťVypnúť reklamu

Prijímačky Slovákom sedia
Ak sa o miesto na vysokej škole v Čechách uchádza zahraničný študent a nechce platiť ročne státisíce korún za štúdium v cudzom jazyku, musí počítať s nasledujúcimi podmienkami: notifikácia dosiahnutého vzdelania, skúška z češtiny a obligátne zloženie prijímačiek. Záujemcovia zo Slovenska si môžu prvé dve podmienky škrtnúť. „Nerobíme rozdiel medzi Čechmi a Slovákmi,“ potvrdila Jitka Štěpánková, vedúca študijného oddelenia na Fakulte sociálnych štúdii na Masarykovej Univerzite v Brne. Rovnako ako domácim študentom im teda stačí úspešné zloženie prijímacích skúšok. Prijímačky mohli na jar 2008 po prvý raz robiť Slováci aj v Bratislave. Systém prijímania na české univerzity je ešte jednoduchší. Na mnohé stačí úspešné zloženie Národnej zrovnávacej skúšky.

SkryťVypnúť reklamu

Nezvládnuté emócie
„Minulý rok neprijali moju dcéru na právo do Prahy len preto, že sa na školu hlásilo príliš veľa ľudí. Je síce pekné, že dávame (Česi) priestor Slovákom, ale prečo to má byť na úkor mojej dcéry,“ rozhorčovala sa Marcela Medřická z Liberca v diskusii na internete. „Naviac, Slováci u nás študujú v rodnom jazyku. Fakt, že im z našich peňazí hradíme ubytovanie na internátoch a stravovanie v jedálni, nechcem už ani komentovať,“ dodáva Medřická. „Podobné vyjadrenia sú dôsledkom nezvládnutých emócií,“ myslí si česká študentka práva Martina Hoplíčková.
Opačný názor má jej kolega Martin Matuševský. Podľa neho Medzinárodná zmluva medzi Ministerstvami školstva Českej a Slovenskej republiky zo septembra 2001 vytvára elitu medzi národmi. Zmluva pojednáva o tom, že občania druhej zmluvnej strany budú prijímaní na štúdium na všetky verejné vysoké školy za rovnakých podmienok ako tí domáci.

SkryťVypnúť reklamu

Našinci majú skôr pozitívne skúsenosti
Odporcov slovenských študentov našťastie nie je veľa. „Nikdy som sa nestretla s názorom, že by som mala študovať psychológiu na Slovensku a nie v Brne,“ hovorí Lenka Jarošová z Trenčína. „Skôr naopak, aj vyučujúci sú zo slovenčiny namäkko,“ dodáva Jarošová.
Aj budúci lekár Filip Kohútek je rovnakého názoru. „Slováci sú podľa mňa pozitívne diskriminovaní,“ vyjadruje svoj názor mladý Trenčan. Spomína si i na príhodu, keď si k nemu v jedálni prisadol istý Čech. „Obrátil sa ku mne s otázkou, či sa mi nezdá, že tých Slovákov je tu príliš veľa. Povedal som, že mne to ani nevadí.“

Slováci sú obľúbení
„Asi to máme v povahe, sme ctižiadostivejší, pracovitejší a máme určitú dávku bojovnosti, ktorá mnohým Čechom chýba,“ odpovedá Anna Prachařová na otázku, v čom vidí najväčší rozdiel medzi slovenskými a českými študentmi.
„V prvom ročníku nás bolo v krúžku šesť Slovákov zo šestnástich. V poslednom ročníku sme zostali šiesti a z toho štyri Slovenky,“ približuje nám realitu dvadsaťštyriročná Novodubničanka. Dnes skončená medička Prachařová bola minulý rok jednou zo šesťstopäťdesiatich Slovákov, ktorí navštevovali Lekársku fakultu Masarykovej univerzity v Brne.

Záujem o Česko neklesne
So šikovnými Slovákmi sú spokojní i učitelia. „Máme záujem o najlepších uchádzačov, nech už sú odkiaľkoľvek,“ vyjadril sa pre internetový portál novinky.cz prodekan Národohospodárskej fakulty Vysokej školy ekonomickej v Prahe.
I keď sa ozývajú hlasy pre sprísnenie podmienok štúdia pre Slovákov, české Ministerstvo školstva sa zatiaľ zmluvu so slovenským ministerstvom nechystá zrušiť. Čísla síce hovoria, že našincov na českých univerzitách pribúda, ale situácia nie je až taká tragická. Napríklad na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity tvoril minulý rok počet Slovákov takmer šesť percent spomedzi všetkých študentov, na Fakulte sociálnych štúdií bolo na bakalárskom stupni sedem a pol percenta, na magisterskom štyri a pol a na doktorantskom šesť a pol percenta slovenských študentov z celkového počtu. Najväčší záujem je stále o medicínu, ktorú navštevuje dvadsaťdva percent našich študentov.


Národná zrovnávacia skúška (NZS)

Je profesionálne pripravená písomná skúška, ktorá nahrádza prijímačky na vybrané vysoké školy v Českej republike (dnes je ich väčšina, približne 55). Túto skúšku zabezpečuje spoločnosť Scio a prebieha v piatich termínoch vo všetkých väčších mestách v Českej republike, ale i v troch mestách na Slovensku: v Bratislave, Košiciach a Žiline. Presné miesta konania sa záujemcovia dozvedia týždeň pred skúškou.
Väčšina vysokých škôl vyžaduje výsledky NZS zo Všeobecných študijných predpokladov a Základov spoločenských vied. Ďalšími predmetmi, z ktorých si študenti môžu spraviť skúšku sú: matematika, prírodné vedy, angličtina, nemčina, francúzština a čeština pre cudzincov.
Na NZS sa môžu uchádzači prihlásiť prostredníctvom internetu. Jeden študent má možnosť prísť na všetkých päť termínov, pričom sa mu bude rátať najlepší výsledok zo všetkých pokusov.
Náklady na skúšku si študent hradí sám. Poplatky závisia od počtu predmetov, ktoré si žiak zvolí. Za jeden predmet zaplatí účastník približne štyristo českých korún, za každý ďalší predmet si musí priplatiť ďalších tristo korún.
Výsledky NZS začínajú akceptovať už i niektoré slovenské univerzity. Zatiaľ k nim patrí Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Zdroj: www.scio.cz

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 890
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 668
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 496
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 323
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 3 475
  6. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 044
  7. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 2 157
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 018
  1. Martin Turčan: O čom svedčí aféra Hacienda. O neutralite a zbrojení
  2. Erik Kriššák: Michael McDowell – Blackwater, kniha první
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 6
  4. Lukáš Jankovič: 5 grafov o Slovensku v roku 2025
  5. Jozef Huljak: V tieni rastúceho napätia: Prečo je Han Kuang dôležitejší než kedykoľvek predtým
  6. Tomáš Kiebel: Platba cez kľúčenku? Vitaj vo svete Bitcoinu a bleskových platieb!
  7. Štefan Šturdzík: S každej strany zlé správy do čerta !! Alebo zle počujem ??
  8. Viliam Visokai: Národné divadlo ?
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 16 686
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 15 069
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 11 658
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 8 706
  5. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 004
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 349
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 023
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 008
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Zábery pochádzajú z bezpečnostnej kamery MHD Trenčín.


(RED)
Beckovčania (v bielom) si splnili sen. Budú hrať VI. ligu Sever.

Najvyššia oblastná súťaž zažila poriadne zemetrasenie.


Marek Ryban (vpravo) zo spoločnosti Obnova budov

Čo treba vedieť, ak sa rozhodujete, či ísť do obnovy domu?


Budova, v ktorej sídli Trenčianske múzeum v Trenčíne.

Trenčianske múzeum pokračuje v reštaurovaní vzácnych tlačí zo 16. storočia.


TASR
  1. Martin Turčan: O čom svedčí aféra Hacienda. O neutralite a zbrojení
  2. Erik Kriššák: Michael McDowell – Blackwater, kniha první
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 6
  4. Lukáš Jankovič: 5 grafov o Slovensku v roku 2025
  5. Jozef Huljak: V tieni rastúceho napätia: Prečo je Han Kuang dôležitejší než kedykoľvek predtým
  6. Tomáš Kiebel: Platba cez kľúčenku? Vitaj vo svete Bitcoinu a bleskových platieb!
  7. Štefan Šturdzík: S každej strany zlé správy do čerta !! Alebo zle počujem ??
  8. Viliam Visokai: Národné divadlo ?
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 16 686
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 15 069
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 11 658
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 8 706
  5. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 004
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 349
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 023
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 008
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu