Ľudovo často nazývaný ako brustvorec, kalamus či nejedlík.
Zber: Predmetom zberu je podzemok. Najkvalitnejší puškvorcový podzemok poskytuje jesenný zber mladších jedincov, najlepšie v druhom alebo treťom roku života. Zber si vyžaduje primeranú výstroj, pracuje sa v bahne. Vytiahnuté podzemky sa otriasaním zbavia bahna, preperú sa vo vode a zbavia korienkov. Dôkladne očistené sa sušia vo vrstve vysokej maximálne 5 cm, najlepšie umelým teplom do 35 oC. Dobre usušený podzemok je na lome špinavobiely a pri lámaní sa neohne, ale láme. Zber sa robí v novembri až apríli, za chladného počasia, nie práve vhodného na sušenie prirodzeným teplom. Drogu sušíme oddelene od ostatných, je priveľmi aromatická. Materiál sa nedrobí, ani nezaparuje. Skladuje sa v dobre uzatvorených obaloch, chránený pred svetlom. Ľahko ho napáda hmyz. Droga má silný, osobitný pach a ostrú, aromatickú chuť a je horká. Puškvorcová droga nie je vhodná na dlhodobé skladovanie, zhruba po 18 mesiacoch začína kvalita drogy prudko klesať. Zásoba by teda mala byť po roku, najneskôr po dvoch obnovená.
Obsiahnuté látky: V európskych triploidných druhoch sa nachádza silica, azarón, gáfor, borneol a proazulény. Ďalej obsahuje horčiny akorín a koretín, triesloviny, fytoncidy, cholín, kyselinu L-askorbovú, metylamín, škrob, slizové látky, dextrín a iné. Droga, ktorá má v silici ß-asaron, sa terapeuticky nevyužíva, pre možnú kancerogenitu. Droga sa môže využívať v psychiatrii, jej tlmivý účinok je porovnateľný s účinkom chlorpromazinu, nesmie však byť podávaná dlhodobo.
Účinnosť a použitie: Prípravky z drogy prostredníctvom čuchových a chuťových receptorov reflexne zvyšujú tvorbu žalúdočnej šťavy. Uvoľňujú kŕčovité bolesti pri gastritíde, dyspepsii, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika, hnačkách a pri nadúvaní. Na kloktanie sa pripravuje zápar z práškovej drogy. Urýchľuje hojenie pri zápalových procesoch v ústnej dutine a v hltane, pričom sa uplatňujú jeho bakteriostatické účinky. V súčasnosti sa zistili aj sedatívne až hypnotické účinky. Pravdepodobne ich spôsobuje azarón. Podávanie drogy sa veľmi osvedčilo pri zvyšovaní fyzickej kondície geriatrických pacientov, v rekonvalescencii, po vyčerpávajúcich chorobách a po operáciách. Indikuje sa aj pri liečbe psychoneurotických stavov, porúch koncentrácie a duševných chorobách. Okrem toho droga znižuje hladinu krvného cukru, mierne ukľudňuje, tlmí sklony k astmatickým záchvatom a psychogénnej bolesti hlavy. Doposiaľ neznámym mechanizmom droga zasahuje do krvotvorby a prispieva k útlmu rozvoja krvných ochorení leukemického typu. Zvonka sa používa k obkladom na zle sa hojace rany a ako prísada do kúpeľov na posilnenie nervovej sústavy.
Toxicita: Čerstvý podzemok vyvoláva vracanie. Neodporúča sa dlhšie neprerušované podávanie suchej drogy (nie dlhšie ako 6 týždňov). Neodporúča sa vnútorné podávanie tehotným a kojacim ženám.
Recept pre vás: Vynikajúcim prostriedkom proti nadúvaniu a pre podporu práce slinivky je prášok, ktorý pripravíme z 50 g puškvorca, 30 g rasce a 20 g feniklu. Podáva sa zásadne po jedle, na špičku guľatého noža, zapíja sa vodou alebo čistým čajom. Dobré výsledky sa dosahujú pri liečení nevyvinutých kĺbov novorodencov, keď 50 g pomletého koreňa varíme 15 minút v množstve vody potrebnej pre kúpeľ. Ten trvá 25 minút a robí sa 3 krát denne. Celkovo stačí v priemere 15 až 20 kúpeľov. V prípade nedostatku koreňa môžeme použiť obklady z puškvorcovej tinktúry, ktorú nanášame na vlhký textil. Obklady ponechávame celý deň, vždy ho len navlhčíme. Puškvorcový čaj z 10 g pomletého koreňa na 0,5 l vody varíme 8 minút, necháme vylúhovať a pijeme. Užívame na posilnenie žalúdka, zvýšenie chuti do jedla, vylučovanie škodlivých metabolitov a odstránenie tráviacich ťažkostí, ale aj pri dne, horúčkach, hypochondrii, žlčníkových a obličkových ťažkostiach, pri zástave moču a na reguláciu menštruácie. Puškvorcový prášok v množstve 0,5 až 2 g sa môže použiť namiesto čaju, najviac však 3 dávky denne.
PRIPRAVUJE ANTON BLAHUŠ,
PREDSEDA združenia veronica -
klubu ZBERATEĽOV A PESTOVATEĽOV
LIEČIVÝCHRASTLÍN