Čerstvý sedemdesiatnik, rodák z Turzovky, Jozef Korený, žije v Trenčíne, kde pôsobil ako vojak, takmer štyridsať rokov. Dnes aktívne pracuje v spoločenských združeniach.
Máte úctyhodnú zbierku, pri retrospektívnom pohľade, pokúste sa svoju činnosť charakterizovať?
- Dlhé roky som riadil filatelistické organizácie. Podarilo sa nám dať filatelii celospoločenský rozmer. Nešlo len o záujmovú činnosť úzkej skupiny ľudí dvoch klubov v meste. Na podujatiach participovali vždy iné organizácie. Vo všeobecnosti platí, že filatelia je pupočnou šnúrou spojená so slovenskou poštou. Ak dvesto miliónov ľudí na svete zbiera známky, tak to má svoje opodstatnenie. A to bol len malý krôčik zmapovať poštovú históriu vlastného mesta, v ktorom žijem, ale aj filateliu vo svojom rodisku, na Kysuciach. Spolupracoval som aj s historikom Milanom Šišmišom, pri zostavovaní filatelistickej histórie v monografiách o príslušnom meste.
Aký zostal váš vzťah k poštovej a vojenskej histórii?
- Vzťah k vojenskej histórii sa prejavil tým, že som ako kurátor pripravoval výstavy s vojenskou tematikou a v roku 1972 som začal publikovať články z oblasti filatelie i vojenstva. Bol som jediný autor, ktorý začal vôbec publikovať príspevky v časopise Apológia o federálnych misiách v Kórei, Angole, Namíbii, Somálsku. Dovtedy nik z novinárov túto tému nespracoval a nepublikoval.
Vydali ste publikáciu Slovenské modré barety v službe mieru. Odkiaľ získavate tieto zaujímavé informácie?
- Prístup k informáciám je veľmi zložitý. Napríklad, keď som z prachu histórie vytiahol štyridsaťročné pôsobenie československých vojakov na demarkačnej čiare Pchanmundžome v Kórei. Dostal som súhlas z Vojenského historického archívu v Prahe a získal konkrétne podklady. Keď som mal obraz o tejto vojenskej misii, tak ju bolo treba spracovať.
Informácie mám aj z Centra riadenia operácií ozbrojených síl v zahraničí, ale aj od účastníkov misií. Nebolo to jednoduché, pretože slovenských vojenských misií bolo veľa na rôznych kontinentoch.
Je medzi mladými záujem o tieto témy?
- Bohužiaľ, musím skonštatovať, že nie. História, filatelia a numizmatika ich nezaujímajú. Mladí ľudia sa zameriavajú na ovládanie počítačovej techniky, štúdium cudzích jazykov, vlastné aktivity a história zachytená v miniatúrnych obrázkoch, resp. minciach a papierových platidlách mnohých nezaujíma.
Aktuálne pripravujete výstavu k 90. výročiu vzniku ČSR. Čo bude obsahovať?
- Predstavíme na 50 výstavných plochách 800 výstavných listov. Prvá časť s názvom Cesty generála M. R. Štefánika po svete na pohľadniciach bude doplnená o ďalšie artefakty z pohľadu jeho života. Názov druhej časti výstavy je Život so známkami s podtitulmi – Ľudia, pošta, poštové známky z partnerského francúzskeho Cran Gévrier, ARGE MILITARIA Austriaca Philatelia Viedeň. Chýbať nebude Môj rodný kraj Kysuce, Trenčín v zrkadle pošty a filatelie, II. svetová vojna a Veľká vlastenecká vojna, Holokaust a rezistencia, Na večnú slávu synov Francúzska, Pošta z československých a slovenských vojenských misií OSN, EÚ a operácií NATO, Medzinárodná balíková pošta, Nálepky APOST z Českej republiky, NATO v zrkadle pošty a pod.