TRENČÍN. Klub Femina začal aktívne pôsobiť vo februári tohto roka a v súčasnosti združuje šestnásť spisovateliek. Podľa Viery Švenkovej je cieľom otvárať dvere novým talentom.
Súčasný svet nie je v poriadku
„Zdalo by sa, že iba píšeme a propagujeme iba svoju tvorbu. Nás ako ženy, matky a staré matky ale zaujíma aj to, v akom svete vyrastajú naše deti a vnúčatá,“ vysvetlila spisovateľka, ktorá si myslí, že tu nie je všetko v poriadku. „Trápi nás, keď sú tu prevrátené hodnoty a namiesto dobroty a ústretovosti je aj medzi malými deťmi násilie,“ zdôraznila. Spisovateľky sa preto spojili do klubu, pretože cítia, že spoločne môžu spraviť viac. Ich cieľom je šíriť osvetu, vzdelanosť a propagovať literatúru. „Aj keď žijeme v období, kde všetko vnímame cez obraz, chceme upozorniť na to, že duša nemá iba zrakový vnem. Potrebuje všetky podnety.“
Spisovateľky sú vraj nadšené, že sa im darí chodiť do škôlok, základných aj vysokých škôl či nemocníc. „Všade hovoríme o literatúre, o tom aká zázračná vec je rozprávková knižka,“ tvrdí Švenková, podľa ktorej na rozprávky v televízii deti zabudnú. S knižkou sa naopak môže dieťa hrať, otvára mu cestu do iného sveta a cvičí fantáziu. Spisovateľka si taktiež cení vysokú úroveň knižníc a vysoký záujem o kultúru aj písanie. „Slovenská literatúra je v obrovskom kvantitatívnom rozmachu,“ myslí si. V minulom roku vraj vyšlo tridsať románov, čo nasvedčuje tomu, že sa vraciame ku klasickým hodnotám.
Chcú vydávať tvorbu mladých talentov
Šancu mladým talentom chce dať aj Klub Femina. „Začíname od základných škôl, tu sa organizujú súťaže v poézii a próze. Víťazom dávame možnosť prezentovať sa na našej internetovej stránke,“ vysvetlila Viera Valachovičová–Ryšavá, ktorá potvrdila, že takúto možnosť dostali aj členovia Omega klubu.
Keďže má klub podľa nej za sebou už polročnú aktívnu prácu, je v povedomí. Členkami sú popri spisovateľkách aj prekladateľky a kritičky, takže výhodou členstva je aj možnosť konzultácií a spolupráce. „Chceme pracovať so školskou mládežou, aby mala možnosť zmysluplne tráviť voľný čas,“ potvrdila. Klub slovenských spisovateliek doteraz vydal dve antológie – Keď sa ženy odhalia a Keď život šplechne do očí. Keďže predpokladá, že klub bude solventným, chce vydávať popri výbere z diel členiek aj tvorbu mladých autorov.
Venujú sa aj vlastnej tvorbe
Spisovateľky nezabúdajú ani na vlastnú tvorbu. Viere Švenkovej vyjde tento rok zbierka poviedok Rozmarné sebalásky. Tie podľa autorky pochádzajú okrem jednej z prostredia Bratislavy. „Keď chcem kritizovať ľudí, pre ich prílišnú civilizovanosť, ktorá hraničí až s cynizmom, vyberám si na to ľudí z mesta,“ vysvetlila spisovateľka. Tá voľakedy vraj pracovala v internáte, kde sa stretávala s mladými aj z malých miest a dedín a tí sú vraj ešte čistí a úprimní.
Viera Valachovičová Ryšavá zas plánuje doplniť svoje Bratislavské poviedky a vydať z nich druhý cyklus pre rozhlas. Keďže už pol roka pracuje na detskej onkológii s deťmi, jej ďalším dielom bude kniha pre deti.