TRENČÍN. Podľa informácií cestujúcich na miesto veľmi rýchlo dorazili zdravotníci, trenčianska posádka RZP Bánovce nad Bebravou do cca piatich minút. Celkovo zasahovalo 13 sanitiek, osem posádok s lekármi, z toho dve z Čiech, dve bez posádky a tri sanitky prevážajúce pacientov.
Pod autobusom zostali zakliesnení traja mŕtvi. Ako uviedol Pavol Rapan, veliteľ zásahu trenčianskych hasičov, záchranári v čase ich príchodu už ľudí ošetrovali. „Autobus bol naklonený a opretý o svah. Medzi ním a briežkom boli zakliesnené osoby. Dostupnosť bola veľmi ťažká, aby sme sa k nim dostali, museli hasiči prejsť cez vnútro autobusu,“ opisuje dramatické momenty Rapan. Autobus nadvihli na špeciálnom vzduchovom vankúši určenom na zdvíhanie ťažkých predmetov. „Museli sme ho stabilizovať, aby sa nezošmykol a neprevrátil.“
Sanitky rozvážali podľa charakteru zranenia ľudí do nemocníc v Trenčíne a okolitých mestách.
V nedeľu tri dni po havárii skonštatoval riaditeľ Fakultnej nemocnice Martin Chren, že stav všetkých hospitalizovaných pacientov sa lepší, aj pacienta na ARO s najťažšími zraneniami. „Mal vážne poranenie hrudníka, je stabilizovaný, pri vedomí, komunikuje. Ďalší pacienti, ako na oddelení či na jednotke intenzívnej starostlivosti, sa majú lepšie. „Všetci sú schopní transportu a ak budú chcieť byť operovaní doma, tak ich samozrejme odtransportujeme. Niektorí však povedali, že chcú byť operovaní v Trenčíne,“ informoval Chren.
Podľa Chrena zásah pri havárii zvládli profesionálne záchranári, lekári a všetko veľmi dobre koordinovalo Krajské operačné centrum zdravotnej záchrany. Ľahšie zranených odvážali sanitky do Bánoviec a Bojníc, dvoch previezli do Považskej Bystrice. Ako skonštatoval Ján Slyško z nemocnice, mladého muža ošetrili ambulantne a prepustili, ženu vo veku 57 hospitalizovali.
Lekári operovali celú noc
„V trenčianskej nemocnici sme posilnili v tú noc personál o sestričky na ARO a k štyrom službukonajúcim lekárom sme povolali do služby ďalšieho. Piati lekári do rána operovali zranených,“ dodal riaditeľ.
Zásah bol náročný aj pre zasahujúcich hasičov a podľa Michala Jurdíka, riaditeľa Krajského riaditeľstva HaZZ v Trenčíne, v tomto roku išlo o najväčší a najnáročnejší. V nedeľu zorganizovali stretnutie s hlavným psychológom HaZZ z Bratislavy Miroslavom Harvanom. „Nikoho to neteší, keď musia hasiči vyťahovať ľudí z vrakov áut, utopených z vody, a tak odborná psychologická pomoc nemôže byť na škodu,“ okomentoval Jurdík. Ako povedal Harvan, cieľom stretnutia bolo zabrániť možnému vzniku posttraumatickej stresovej poruchy, ktorá po takýchto zásahoch nastáva. „Pri zásahu nie je čas na emócie musia sa potláčať, ale po zásahu sa to uložené a videné môže vybavovať a tu je snaha, aby sme to vyplavili von, nedá sa zabudnúť, ale dá sa s tým naučiť žiť,“ dodal.