TRENČÍN. Špecializovanú medzinárodnú výstavu vodného hospodárstva, hydroenergetiky, ochrany životného prostredia, komunálnej techniky a rozvoja miest organizovalo výstavisko Expo Center v spolupráci s Trenčianskou vodohospodárskou spoločnosťou, záštitu prevzal minister životného prostredia. Výstavu, ktorá sa konala v dňoch 23. až 25. septembra otvoril prezident republiky Ivan Gašparovič, ktorý odovzdal aj ceny v súťaži Zlatá Aqua o najlepšie vystavované výrobky a technológie. Výstava patrí k tým, kde organizátori zaznamenávajú nárast vystavovateľov, tento rok o deväť percent. Súčasťou sprievodného programu boli viaceré odborné podujatia, semináre a konferencie. Ako skonštatovala Ivana Ridekyová z tlačového oddelenia výstaviska, zámerom výstavy je prispieť k racionálnemu využívaniu vodných zdrojov, pretože voda je jedinečným fenoménom v prírode. „Úlohou celej spoločnosti je vodu chrániť pred znečistením, vyčerpaním alebo iným znehodnotením,“ dodala.
Nové technológie sú aj pre bežných užívateľov
Stretnutie vodohospodárov je príležitosťou, aby sa najnovšie technológie v oblasti vodného hospodárstva dostali medzi verejnosť. Ako skonštatoval obchodný riaditeľ firmy Patok Martin Kučera, na výstavu prišli ponúknuť aj bezvýkopovú metódu opráv kanalizácie a potrubí. „Je to metóda, kde sa do šachty vkladá priamo nové potrubie. Nie je síce nová, ale menia sa materiály a metódy spájania,“ dodal Kučera.
Spoločnosť Prospekta z Bratislavy prišla ponúknuť podľa slov riaditeľa Jozefa Tuchyňu geniálny objav, patentované jednoduché zariadenie, ktoré po vložení do potrubia jednak zamedzuje vzniku vodného kameňa a korózie, jednak ich aj likviduje. „Patent spočíva v tom, že sa do vody z prvku uvoľňuje veľmi malé množstvo zinku a ten reaguje s vápnikom a hrdzou. Reakcia spôsobuje eliminovanie ich zlých vlastností a potrubie sa očistí. Vápnik ostáva vo vode, len sa neukladá na steny a hrdza vytvára pórovité prostredie. Vráti sa do formy stabilného železa, obalí steny a vznikne ochranný povlak,“ vysvetľuje princíp fungovania patentu Tuchyňa. Ako dodáva, v takomto čistom potrubí nežijú baktérie, ktoré, ak sa premnožia, môžu byť vážnou zdravotnou hrozbou pre konzumentov vody. Podľa neho tento patent ocenia majitelia domov, ale aj na priemyselných megastavbách. „Prvok sa vloží do potrubia a začne pôsobiť. Ušetrí sa energia, napríklad v bojleri sú veľké tepelné straty, kvôli nánosom vodného kameňa. Pre bežných užívateľov to znamená koniec chemického ošetrovania umývačiek riadu a práčok,“ povedal Tuchyňa.
Vodu už netreba upravovať filtráciou
Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť priniesla v plastových fľašiach vodu, s názvom Veolia. „Túto vodu dostávajú naši klienti v stredoslovenskom a podtatranskom regióne a bežne ju pijú. Chceme poukázať na to, že častokrát kupujeme v baleniach v obchodoch to, čo nám doma tečie z kohútika. Niektoré spoločnosti vodu totiž plnia z rovnakých zdrojov, ako dodávame my pre domácnosti. V porovnaní je tak voda z vodovodu oveľa lacnejšia, kvalitatívne a chuťovo ide o to isté a máte ju stále u vás doma,“ hovorí hovorkyňa spoločnosti Slavomíra Vogelová. Vodu čerpajú väčšinou z podzemných zdrojov a jej kvalitu niekoľkonásobne kontrolujú od zdroja až po spotrebiteľa. „Je síce tvrdšia, ale chutnejšia a zo zdravotného hľadiska ju nie je potrebné upravovať rôznymi filtračnými prístrojmi. No pre technické zariadenia takáto voda nie je vyhovujúca,“ vysvetľuje.