Zber: Kvitne od júna do konca septembra. Opeľovanie ihlíc robí hmyz, teda aj včely. Rastliny kvitnú v lete, nemajú medovinu, poskytujú iba peľ. U nás sa vyskytuje roztrúsene, ale na miestach výskytu pomerne hojne, najmä v nížinách a pahorkatinách. Dolinami sa šíri i proti prúdu riek, takže je známy aj z relatívne chladnejších kotlín. U nás je ihlica zastúpená tromi podobnými druhmi. Ihlica roľná rastie väčšinou v nižších a teplejších polohách, je menej rozkonárená a nemá tŕne. Pestuje sa a korene sa vykupujú. Predmetom zberu je koreň. Viacročné rastliny sa vykopávajú na jar (marec-apríl), častejšie v jeseni (október-november), prípadne už od augusta. Zo zeme sa vyberajú špeciálnymi hákovito ohnutými vidlami alebo úzkym rýľom. Získané korene sa dobre očistia, odrežú sa im "krčky" - podzemky, odstránia drobné korienky i vňať a narežú sa približne na rovnako dlhé kusy. Sušia sa na teplých, dobre vetraných a tienistých miestach. Keďže schnú pomaly, mali by sa sušiť pri teplote 500C v sušiarni. Korene sa nedrobia a nezaparujú. Usušené korene by sa pri ohnutí mali lámať. Skladuje sa na vzdušných a suchých miestach, v dobre zatvorených obaloch a chránená pred svetlom. Zriedkavejšie sa zberá kvitnúca vňať v mesiacoch jún až september, odrezávajú sa bylinné vrcholce a bežne sa sušia.
Obsiahnuté látky: Koreň obsahuje predovšetkým flavonoidy, izoflavónový glykozid ononín a jeho aglykón, ktorý má slabé estrogéne účinky, ďalej triterpény - pentacyklický ononid, silicu, triesloviny, živicu, veľa minerálnych solí, organické kyseliny (aj citrónovú) a sacharidy.
Účinnosť a použitie: Silica a flavonoidy majú výrazné diuretické účinky. Urýchľujú vylučovanie močoviny a chloridov bez škodlivého pôsobenia na obličkový parenchým. Okrem toho silica napomáha aj vylučovanie žalúdočnej kyseliny, čím zlepšuje chuť do jedenia. Zlepšenie trávenia a zvýšenie diurézy urýchľuje celkovú látkovú premenu. Silica a triesloviny zodpovedajú za protizápalové účinky na sliznice tráviaceho traktu, pričom silica účinkuje aj mierne dezinfekčne v močových cestách. Močopudné vlastnosti drogy predurčujú terapeutické použitie rastliny pri zápalových ochoreniach močových ciest, močových kameňoch, ale aj pri pakostnici (arthritis urica). Pre metabolické vlastnosti sa pridáva do protireumatických zmesí. Účinky silice a trieslovín sa využívajú aj pri liečbe hemoroidov. Mierne zvyšuje krvný tlak, prehlbuje prácu srdca a liečivo pôsobí na hemoroidy, z vonka i z vnútra. Ihlica je liekom i na tzv. meteorotropný reumatizmus, ktorý sa prejavuje kĺbovými, svalovými a podobnými bolesťami a ktoré citlivo reagujú predovšetkým na zmeny počasia. Je aj liečivom voľby pri edémoch srdcového a obličkového pôvodu. Vňať má podobné použitie i dávkovanie, uplatňuje sa aj na zle sa hojace rany.
n Toxicita: Aj keď droga nemá priame škodlivé účinky, neodporúča sa užívať ju neprerušovane, prípadne vo vyšších dávkach. Pri nekontrolovanom saluretickom pôsobení môže vyvolať poruchu rovnováhy minerálnych látok.
Recept pre vás: Pri protireumatických aplikáciách sa odporúča kombinácia drogy s drvenými borievkami a koreňom petržlenu (pre ženy), prípadne s koreňom zeleru (pre mužov).
Veľmi lahodný a dobre účinkujúci je ihlicový koňak. Návod na výrobu je veľmi jednoduchý: do jedného litra obyčajného koňaku alebo vínovice sa pridá 200 g nakrájaného koreňa ihlice a nechá sa 10 dní vylúhovať pri občasnom pretrepaní a pri teplote prostredia minimálne 300C. Potom sa všetko prefiltruje a hotový výrobok sa uloží v chlade a v tme. Užíva sa niekoľkokrát denne 10 až 15 kvapiek, ktoré sa pridávajú do vody.
Koreň ihlice sa odporúča do kombinácii s čajovými zmesami, ale pri určitej opatrnosti ho môžeme užívať samostatne. V tom prípade sa odporúča užívanie, keď je potrebné dosiahnuť rýchlejšieho účinku, napríklad pri chronickom reumatizme, močovom piesku, močových kameňoch alebo slabosti močového mechúra, teda vždy, keď je potrebné podporiť vylučovanie vody:
1. Dobre pôsobiaci je odvar z 2 čajových lyžičiek pomletého koreňa na 200 ml vody, ktorý necháme 8 hodín naložený vo vode, potom v tej istej vode 10 minút varíme a necháme 10 minút postáť. Pijeme teplý ráno nalačno a večer pred spaním. Každý štvrtý deň odvar vynecháme.
2. Vynikajúca je tiež zmes na podporu činnosti obličiek - koreň ihlice 40 g, list brezy 30 g a koreň sladovky hladkoplodej 30 g. Užíva sa 1 čajová lyžička zmesi na 0,15 l vody. Postup je rovnaký ako pri odvare podľa prvého návodu. Pije sa iba jeden krát denne, ráno nalačno, v dĺžke 3 dní, potom sa čaj na 4 dni vynechá a opäť sa 3 dni pije. Celkovo by mala kúra trvať asi 8 týždňov.
PRIPRAVUJE ANTON BLAHUŠ,
PREDSEDA združenia veronica -
klubu ZBERATEĽOV A PESTOVATEĽOV
LIEČIVÝCH RASTLÍN