TRENČÍN. Exkluzívna hudobná spoločnosť, zaujímavo dramaturgicky pripravený hudobný i sprievodný program, takto možno v skratke zhodnotiť tohtoročný Pádivého Trenčín, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti stého výročia dirigenta, pedagóga a skladateľa Karola Pádivého.
Na počesť Pádivého zahrali Pochod textilákov
V rámci osláv, v sobotu 13. septembra odhalili na bývalej Základnej umeleckej škole, v ktorej dnes sídli komerčná poisťovňa, Pádivého bustu, ktorej autorom je trenčiansky sochár Igor Mosný. Hold skladateľovi vzdali okrem domácich a zahraničných hostí aj hudobníci storočného karvinskeho orchestra Májovák. Na počesť Pádivého zahrali Intrádu a Pochod textilákov.
Tri dni znela dychová hudba
Na Mierovom a Štúrovom námestí uviedli desiatky domácich i zahraničných dychových hudieb známe i menej známe skladby nielen z dielne Pádivého. Promenádne koncerty odohrali aj kapely účinkujúce na celoštátnej prehliadke detských a mládežníckych dychových orchestrov. Odbornej i laickej verejnosti sa predstavil aj vyše tridsaťčlenný londýnsky profesionálny orchester Kew Wind s mladým ambicióznym dirigentom Spencerom Downom. Počas vyše dvadsaťdvaročnej existencie hudobné teleso zaknihovalo niekoľko výrazných úspechov. Hudobné kvality prezentoval doma v Sage Hall v Newcastli, keď sa v tomto roku stal už trojnásobným víťazom významnej anglickej súťaže NCBF. V Trenčíne okrem iných skladieb uviedol v rámci nedožitej storočnice Pádivého známu skladbu Hategana. V netradičných sviatočných baníckych oblekoch sa predstavil v tomto roku storočný Májovák z Karvinej, aj autentický srbský folklórny súbor Svilen Konac, mládežnícke dychovky, či hudobné združenie - Veľký dychový orchester mesta Zlín. Na javisku nechýbali ani domáce hudobné zoskupenia i súbory z Trenčína a okolia.
Spoločnou skladbou bol Prvý pochod
Nedeľným sprievodným podujatím bola akcia Trúbi celý Trenčín. Podľa organizátorov si mohli prísť na námestie zahrať všetci, ktorí majú akýkoľvek dychový nástroj a najmä chuť zahrať si spoločne Prvý pochod Karola Pádivého.
Pred pódiom sa zišla však len hŕstka nadšencov, ktorých doplnili členovia veľkého dychového orchestra mesta Zlín a mladí hudobníci z Košíc. Medzi nimi boli aj ôsmi členovia Dychového orchestra Novej Dubnice, ktorí zahrali na saxofóne, trombóne, trúbke, klarinete a flaute. Ako povedal Juraj Kvasnica, oslovil ich nápad zahrať si spoločne s ostatnými dychovkármi. „A Nová Dubnica je len na skok. Naviac skladba patrí do služobného repertoára každého dychového zoskupenia takže sme ju ani nacvičovať nemuseli.“
Ďalší Jurajovi spoluhráči spoločný prednes skladby uvítali aj ako možnosť spropagovať dychovku a orchestre. Podľa nich, dychovka ako žáner nie je odsúdená na zánik, ale naopak, oslovuje aj mladých ľudí. „V našom orchestri je veľa mladých, nehráme len klasickú dychovku a pochody, ale aj tanečné a populárne veci. Zúčastňujeme sa festivalov, musím povedať, že väčšej popularite sa tešíme v zahraničí.
Hoci bol v programe koncert avizovaný na 12.25 h, v skutočnosti ho odohrali už na pravé poludnie, a tak ho viacerí diváci nestihli.
Autor: ALEXANDER CIBULA, ĽUBOSLAVA SEDLÁKOVÁ