Študenti scénickej kostýmovej tvorby Strednej umeleckej školy predstavili svoje klauzúrne práce. V priestoroch Mestskej galérie vystavujú bábky, kostýmy aj obrazy.
TRENČÍN. Výstava Súhry predstavuje už po druhýkrát schopnosti žiakov a pedagógov zo Strednej umeleckej školy. V minulom roku škola takto prezentovala odbory fotografický dizajn a propagačná grafika prostredníctvom projektu pre bojnickú zoologickú záhradu.
Vystavujú klauzúrne práce
Tento rok sa škola podľa riaditeľky Márie Vilkovskej rozhodla zviditeľniť odbor scénická kostýmová tvorba. I keď ide o mladý odbor, ktorý tento rok vychoval prvých absolventov, podľa Vilkovskej ide o úžasný spôsob spájania viacerých disciplín a je ukážkou medzipredmetových vzťahov. Súčasťou výstavy sú práce všetkých žiakov odboru a ich klauzúrne práce. Z prvého ročníka je tu možné obdivovať najjednoduchšie bábky, hlavnou prácou v druhom ročníku bola prikrývka hlavy a historické parochne a vyvrcholením tretieho boli korzetové šaty z netradičných materiálov. Nechýbajú tu ani niektoré maturitné práce, pričom svoje diela tu majú umiestnené aj traja pedagógovia.
Jednou z vystavujúcich je Veronika Gablovská. Tá spracovala štúdiu zvieraťa z prvého ročníka a textilný šperk inšpirovaný chameleónom, pričom okno galérie zdobí aj jej opona. Pôvodne vraj vyzerala inak, pretože bola inštalovaná v priestoroch školy spoločne s papierovou rukou. Pre Gablovskú je výstava inšpiratívna. „Môžeme porovnať tvorbu našich pedagógov s tým, čo nám odovzdávajú a posúdiť, či nás to učia dobre,“ uviedla tretiačka, ktorej snom bolo pôvodne návrhárstvo. „Mama mi poradila tento odbor, chodí naň menej ľudí a je zaujímavejší,“ upresnila. Podľa nej je odbor náročný, pretože jeho súčasťou je aj štúdium dejín. Táto náročnosť ju však neodrádza a chce pokračovať aj na vysokej škole a zostať verná divadlu. „Páči sa mi Andy Warhol a pop-art. Chcela by som historické motívy posúvať do modernej doby,“ dodala.
Vrcholom štúdia bude divadelná hra
Podľa riaditeľky školy sa nový odbor výborne etabloval. „Našla sa skupina pedagógov, ktorí si k sebe ľahko hľadali cestu spoločne s pedagógmi z technických odborov,“ vysvetlila Vilkovská. Učitelia spolupracujú s výtvarníkmi a odbor je prepojený aj na výučbu slovenského jazyka. „Štúdium obsahuje etapy od návrhu kostýmov, scény až po naštudovanie konkrétnej divadelnej hry a jej predvedenia,“ zdôraznila. Odborom, ktorý tento rok absolvovalo prvých 18 maturantov vraj žije celá škola. Popri výsledkoch a schopnosti sa zviditeľniť sa vraj veľmi dobre uplatnili aj na prijímačkách na umelecké školy. „Jedna naša absolventka sa dostala do Slovenského národného divadla do divadelnej dielne, kde môže hneď realizovať svoje návrhy,“ dodala.