DUBNICA NAD VÁHOM. Zúčastnili sa ho súbory z Grécka, Ukrajiny, Čiech, Slovenska i domáci Vršatec, spolu sa predstavilo viac ako päťsto účinkujúcich. Atrakciou festivalu bol aj zoskok parašutistov, oblečených v krojoch.
Detská festivalová škôlka bola aj tvorivá
Festival začal vo štvrtok detskou festivalovou škôlkou. Jej súčasťou nebol len kultúrny program, ale aj tvorivé dielne. Dospelí dostali priestor večer v dome kultúry, kde okrem štvrtého pokračovania programu Z našich koreňov sa konala aj zábava s folkloristami. „Festival mal aj niekoľko sprievodných podujatí. Jeho pätnásťročnú históriu dokumentovala výstava v dome kultúry, trhy umeleckých remesiel, dubnický jarmok, folklórny sprievod,“ uviedol člen organizačného výboru Richard Benech. Ako skonštatoval, pri organizovaní ďalších ročníkov by uvítali, keby sa organizačný výbor rozšíril o folkloristov, potrebovali by sme viac dobrovoľníkov. Folklórne súbory vystupovali v meste na troch javiskách, časť festivalového programu v piatok a sobotu sa odohrávala aj v dubnickom kaštieli. Oslava folklóru vyvrcholila v nedeľu záverečným galaprogramom.
Cena Mikuláša Senku pre Brezovú
Súčasťou festivalu býva súťaž folklórnych súborov o cenu Mikuláša Senku. V tomto roku sa jej zúčastnili iba tri súbory. Ostatné sa podľa Jozefa Martinku, ktorý ju mal „pod palcom“ odhlásili. „Uviedli rôzne príčiny – technické, osobné. Je to určite na škodu celého podujatia. Zatiaľ sa ešte k ďalším krokom vyjadrovať nechcem, ale súťaž určite čakajú zmeny. Aké, to musíme doriešiť najneskôr do januára, aby sme mohli včas rozposlať pozvánky,“ povedal. Cenu Mikuláša Senku sa snažili získať folklórne súbory Brezovan z Brezovej, Ekonóm z Bratislavy a Žerotín zo Strážnice. Porota, ktorej predsedom bol Štefan Zima z Národného osvetového centra nakoniec rozhodla, že víťazom sa stal súbor z Brezovej. Dubnický folklórny festival začal svoju históriu písať v roku 1994. Počas svojej existencie sa stal neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho leta a zaradil sa medzi popredné a vyhľadávané festivaly na Slovensku.
Autor: VŽ