V stredu 3. septembra otvorila vernisáž v Kultúrnom a metodickom centre OSSR výstavu s názvom 15 rokov vojenskej geografie na Slovensku.
TRENČÍN. Výstava sa uskutočnila pri príležitosti pätnásteho výročia založenia Topografického ústavu v Banskej Bystrici. Ako uviedol jeho riaditeľ Jaroslav Piroh, verejnosti má expozícia za oknami „ody“ ukázať výsledky práce, ktoré ústav doteraz dosiahol.
Topografický ústav vznikol ako úplne nové zariadenie, pretože po rozdelení Československa vojenské zložky, ktoré sa zaoberali zberom a spracovávaním informácií o území, zostali na území Českej republiky. Bolo to v dobe, keď na Slovensko prichádzali nové technológie a výkonné počítače. „Keď sme začínali, mali sme možnosť si vybrať takých ľudí, ktorí mali tvorivé myslenie, neboli zaťažení tradíciami z minulosti a mohli s novými nápadmi naštartovať nové projekty a technológie. Ukazuje sa, že sme mnoho partnerov z okolitých štátov v niektorých projektoch ďaleko predbehli,“ hovorí Piroh.
Hlavnou úlohou topografického ústavu je zbierať a spracovávať informácie o území a uvádzať ich do finálnej podoby. Tou sú dnes nielen topografické a špeciálne mapy, ale aj modely, analýzy, vizualizácie či pre prípravu rozhodovaní, ktoré sú podrobnejšie a flexibilnejšie ako klasické topografické mapy. Na vystavovaných paneloch je možné vidieť ukážky, ako sa dajú kombinovať rôzne informačné zdroje do jedného celku, napríklad digitálny model reliéfu, letecké snímky, satelitné scény či vektorové údaje s klasickými mapami. Tie sa potom dajú v priestore otáčať, modelovať, používajú sa na analýzy priechodnosti terénu, dohľadnosti alebo pokrytia signálom.
Digitálny model vnáša tretí rozmer
Najvýznamnejším projektom, ktorý Topografický ústav zrealizoval, je podľa Piroha vojenský informačný systém o území, ktorý už slúži v rezorte obrany. „Ďalej je to digitálny model reliéfu, ktorý je podkladom pre akékoľvek modelovanie a analýzy a vnáša do geoinformatiky tretí rozmer. Niektoré diela, ktoré ústav vyhotovil a má k nim autorské práva, boli v roku 2005 ministrom obrany uvoľnené pre použitie štátnych orgánov a ministerstiev v civilnej sfére,“ dodal riaditeľ. Produkty a služby, ktoré ústav vyrába alebo poskytuje, sa používajú najmä na riešenie úloh štátu. Panely v prvej časti výstavy zhmotňujú na pozadí štruktúry topografického ústavu niektoré konkrétne produkty a služby, na ďalších si môžu záujemcovia prezrieť históriu rozdelenú po piatich rokoch a na posledných vidno najvýznamnejšie produkty klasickej kartografie. Na vernisáži výstavy sa zúčastnil aj Jozef Tuchyňa, bývalý minister obrany. Ten si myslí, že bez dokonalého poznania územia, na ktorom sa vedú bojové činnosti či ozbrojené konflikty, bez správneho vyhodnotenia poveternostných podmienok a ďalších faktorov, sa nemôže zaobísť ani najlepší veliteľ. Práve tieto úlohy rieši Topografický ústav.
Peter Forgáč bol tým, kto pred pätnástimi rokmi založil Topografický ústav. Na výstave predstavil aj maskota topografickej služby ozbrojených síl slovenskej republiky, ktorý dostal meno „Topík“. Výstava v Kultúrnom a metodickom centre OSSR potrvá do 18. septembra.