Kedysi sa z neho vyrábali metličky. Starovekí autori spomínali vres najmä v súvislosti s dobrou včeľou pašou. Počas vojny sa sušená vňať uplatňovala ako náhrada za pravý čierny čaj. Ľudovo sa traduje, že zápar z kvetov má narkotické vlastnosti, a preto sa užíva pri nespavosti. Vres veľmi dobre rastie, i keď je vystavený zlým podmienkam, v každom počasí i v každom teréne. Táto odolnosť sa prenáša i na ľudí, ktorí dlhodobo pijú vresový čaj.
Zber: Kvitne od polovice júla do polovice septembra. Obdobie kvitnutia trvá asi 3 týždne. Je významnou medonosnou rastlinou, vhodnou aj do zimných kytíc. Med z neho však nie je najkvalitnejší a nehodí sa na zazimovanie. Je to pomerne rozšírená rastlina piesočnatých a rašelinových pôd a vyberá si predovšetkým dobre presvetlené miesta. Miesta s bohatým výskytom sa nazývajú vresoviská. Najčastejšie sa zbiera vňať v mesiacoch júl až september, teda na začiatku kvitnutia. Vňať s kvetom zberáme odrezávaním kosákom. Skášajú sa bylinné časti rastlín na začiatku rozkvitnutia, bez spodných zdrevnatených častí. Kvalitnejšiu drogu s lepším účinkom poskytuje kvet, ktorý sa zberá v auguste až septembri. Kvety zbierame pretiahnutím vňate medzi zovretými prstami, teda zdrhovaním aj s prímesou listov, čo nie je na závadu. Materiál sa nezaparuje a nedrobí. Potom sa kvety dobre presušia a dokonale uzavreté sa uskladnia. Takto vydržia aj niekoľko rokov, pričom sa nezníži ich účinnosť ani vôňa.
Obsiahnuté látky: Vňať obsahuje katechínové triesloviny, flavonoidy (predovšetkým kvercitrín a myricitrín), nedefinovanú bázickú látku, alkaloid erikolín, glykozid arbutín a metylarbutín, silicu, sliz, horčiny, živicu, kyselinu kremičitú a iné minerálne látky, kyselinu citrónovú a redukujúce sacharidy.
Účinnosť a použitie: Močopudné vlastnosti podmieňujú najmä flavonoidy, v menšej miere aj minerálne látky. Na dezinfekcii močových ciest sa podieľa arbutín, ktorý sa v alkalickom prostredí močových ciest hydrolyzuje na hydrochinón. Keďže malé množstvo arbutínu nevysvetľuje výborný antibakteriálny účinok na močové cesty, predpokladá sa aj prítomnosť niektorej antibiotickej látky v kvetoch. Pri zápaloch obličkových panvičiek, močového mechúra a močových ciest sa droga využíva na podpornú liečbu. Droga vylučuje z tela soli kyseliny močovej, a je preto vhodná pri reumatizme a dne. Dezinfekčný účinok na močové cesty je preukázateľne vyšší, pokiaľ je moč zásaditej reakcie, čo je možné zaistiť užívaním jedlej sódy. Pri zápaloch však býva moč zvyčajne zásaditý. Vresové horčiny napomáhajú vylučovaniu žalúdočnej šťavy. Triesloviny pôsobia sťahujúco a protizápalovo. Terapeuticky sa tieto účinky využívajú pri dyspepsiách s poruchou vylučovania žalúdočnej šťavy spojených s občasnými redšími stolicami. Pri zvýšených dávkach sa pozorujú mierne narkotické účinky, ktoré sa využívajú pri nespavosti.
Toxicita: Nežiadúce vedľajšie účinky sa nevyskytujú. Droga je vhodná pre dlhodobé užívanie. V primeraných dávkach je vhodná pre užívanie pre starých ľudí a deti. Môžu ho užívať i tehotné a kojace ženy.
Recept pre vás: Urologický čaj, vhodný pri ťažších zápaloch močových ciest, má nasledovné zloženie - vňať zlatobyle 100 g, kvet vresu 50 g, list medvedice 50 g, koreň ihlice tŕnistej 25 g a vňať dúšky tymianovej 25 g. Podávame 4-krát denne po 0,6 l 20 až 25 minút vylúhovaného záparu. Do každej dávky pridáme 1 kávovú lyžičku tinktúry z myrty voňavej alebo z kapucínky väčšej či zo šalvie. Všeobecné použitie má i tzv. nemecký čaj, ktorý môže byť použitý pri reumatizme, obličkových kameňoch, pri nespavosti detí, pri pichaní v boku a pri horúčkach. Čaj pripravujeme tak, že 15 až 20 g kvetov dáme do 0,5 l studenej vody, pomaly privedieme do varu a krátko povaríme na miernom ohni. Necháme 10 minút odstáť, precedíme a pijeme po dúškoch počas celého dňa. Veľmi dobrý je tzv. vresový olej, ktorý čistí, vyživuje a zvláčňuje pokožku tváre - 30 g kvetov dáme do 0,5 l olivového oleja, uložíme do tmavej a uzatvoriteľnej sklenenej nádoby a 14 dní necháme vylúhovať. Potom prefiltrujeme cez gázu a nalejeme do tmavej nádoby. Vždy večer po umytí nanášame olej poklepaním na tvár a jemne vmasírujeme. Pri zápale močového mechúra prelejeme po 1 čajovej lyžičke vresu a koreňa púpavy šálkou vriacej vody, necháme 10 minút neprikryté vylúhovať, precedíme a pijeme 2 až 3 šálky denne medzi jedlami.
PRIPRAVUJE ANTON BLAHUŠ,
PREDSEDA združenia veronica -
klubu ZBERATEĽOV A PESTOVATEĽOV
LIEČIVÝCH RASTLÍN