Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
AUGUST 1968

V auguste 1968 sa na štyri dni stali Trenčianske noviny denníkom

V pohnutých augustových dňoch 1968 plnili Trenčianske noviny mimoriadne významnú úlohu. Okrem pohotových informácií o aktuálnom dianí v regióne, vyzývali k rozvahe, varovali pred neuváženými činmi s možnými tragickými následkami.

Do rozjatrených sŕdc vlievali novú nádej, že pojanuárový vývoj nedokáže zahatať ani hrubá vojenská sila. Zásluhou vynachádzavých organizačných opatrení a žurnalistickej invencie sa v poslednom augustovom týždni zmenili na ilegálny denník. O dramatickom týždni v redakcii sme sa porozprávali so Štefanom Šickom, ktorý bol v auguste 1968 zástupcom vedúceho redaktora.

Ako si spomínate na augustové dni?
- August nás zaskočil a šokoval. Na eventualitu takejto formy „internacionálnej pomoci spriatelených armád“ sme neboli pripravení. Mali sme však skvelú žurnalistickú „predprípravu“. Po januári 1968 dostala novú ľudskejšiu tvár aj regionálna žurnalistika. O Trenčianskom okrese sa písalo ako o najprogresívnejšom, ktorý je v demokratizačnom procese oproti ostatným o konskú hlavu vpredu. Tento mýtus mal i viaceré reálne črty. Dubčekovsky orientovaní kormidelníci politického a verejného života plne rešpektovali slobodu a pluralitu názorov v tlači. Aj na stránkach Trenčianskych novín sa mohli objaviť – dovtedy nemysliteľné – články, ankety a otvorené listy, napr. o vandalizme niekdajších mocipánov, ktorí nariadili demoláciu prekrásneho súsošia slovenskej rodiny s bustou Štefánika v mestskom parku, o prechmatoch pri násilnej socializácii dediny, čudnej kádrovej politike v školstve a kultúre, ako i fundované glosy o neprávom zabúdaných či tabuizovaných velikánoch nášho národa...

Skryť Vypnúť reklamu

Kde vás zastihla informácia o invázii?
- Prvá a zatiaľ jediná oficiálna informácia o mimoriadnej situácií odznela dopoludnia z vysielania okresného rozhlasu po drôte. Osobný priateľ Alexandra Dubčeka, vedúci tajomník OV KSS Július Turček sa s typickým srdečným tónom prihovoril k občanom, žiadal ich o zachovanie pokoja, rozvahy a vyzval k vernosti januárovým ideálom aj v tejto ešte neprehľadnej a zložitej situácii. Svoj stručný príhovor zakončil slovami: „Priatelia, držme sa za ruky.“

Čo sa dialo potom?
- Svoj príhovor – už naživo – mohol zakrátko zopakovať početnej skupine mládežníkov, ktorí prišli pred budovu OV KSS demonštrovať proti okupácií. Na vážskom moste namaľovali výrazné heslo v azbuke Nechceme agresiu! a tí najodvážnejší sa rozhodli pred hotelom Tatra zamedziť vstup obrneným transportérom do mesta vlastnými telami. Neskôr rozširovali letáky s nápismi: Vojaci, choďte domov! Lenin, zobuď sa, Brežnev sa zbláznil!

Skryť Vypnúť reklamu

Ako zareagovali noviny? V tom čase bol ich vydavateľom OV KSS. Rozmýšľali ste vtedy, kto zaplatí vydania naviac? Potrebovali ste povolenie?
- Pod dojmom prudko sa valiacich udalostí – bez akéhokoľvek poverenia - sme sa v redakcii rozhodli Turčekov príhovor a prvé informácie o situácii v regióne vydať čo najpohotovejšie vo forme „bleskovky“. V tlačiarni sme sa stretli s nevšedným pochopením. Čierny metérsky pult, kde sa noviny zalamovali, sa razom zmenil na redakčný stôl, rukou písané články pohotovo odlievali do olova strojní sadzači a metéri – už v čase voľna – ich zalamovali do prvých stĺpcov. Začal boj s časom. Okrem prvých rezolúcií z fabrík, inštitúcií a škôl proti okupácií a na podporu A. Dubčeka pribudla kurzívka o návšteve ustarostenej Pavly Dubčekovej, ktorá sa na OV KSS informovala o osude svojho syna, osobne prinesený článoček populárneho gynekológa Jána Raffaja „Pre šťastnú budúcnosť“ s pointou o zachovaní mravnej sily, dôstojnosti a viery v život a ich hodnôt. Z rezolúcií sme polotučným písmom vytlačili najmä prehlásenie príslušníkov Veliteľstva Východného vojenského okruhu, v ktorom ubezpečovali, že všetci dôstojníci sú v pohotovosti a zabezpečujú, aby sa naše vojská zdržiavali v kasárňach a nikde nepoužili zbrane. Cementári sa zase rozhodli urobiť aj v tejto mimoriadne zložitej situácií všetko, aby nedošlo k hospodárskym škodám.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako ste dokázali pripravovať noviny, keď strategické miesta, akými bola tlačiareň, kontrolovali vojaci?
- Samozrejme, sovietska armáda medzi strategickými objektmi obsadila i Západoslovenské tlačiarne, no keď uznala argument o prevažne merkantilnej produkcii, stroje sa nezastavili. Strážne hliadky sa striedali vo vstupnej časti budovy a iba sporadicky kontrolovali tlačiarenský proces a pobyt personálu. Redaktori sa tak mohli venovať technickej príprave „gazety“ – v montérkach.

V akom náklade vyšlo prvé mimoriadne vydanie Trenčianskych novín?
- Prvých niekoľko tisíc výtlačkov ilegálnych Trenčianskych novín sme dokončili, podvečer a okamžite sa dostali na určené miesto, odkiaľ ich poroznášali do celého okresu dobrovoľní kolportéri, mládežnícke motospojky i ochotní vodiči autobusov. Stretli sa s mimoriadne priaznivou odozvou. Realisticky sme však rátali aj s opačnou reakciou, preto sme uvítali prípravu poľnej mobilnej tlačiarne s umiestnením na utajenom mieste v Považskom Inovci. K realizácií tejto „bojovej alternatívy“ napokon nedošlo.

Koľko novín ste v dramatických časoch pripravili?
- Celkovo vyšli štyri čísla. Vďaka takejto nad očakávanie priaznivej situácií sa nám podarilo v ďalších dvoch dňoch spracovať a vydať obsahovo ucelenejšie a na informácie bohatšie mimoriadne číslo. Spravodajská reportáž „Streda – smutný deň“ mapovala všetky okamihy a udalosti 21. augusta v regióne. Publikovali sme i fundovanú úvahu politológa Karola Minárika „Naša krv je vzácna a máme jej málo“. Ďalšie rezolúcie vyšli pod spoločným názvom „Za Dubčeka, za Svobodu“. Po kontaktnom stretnutí v budove Veliteľstva VVO, zo všetkých strán obkľúčenej tankami a obrnenými transportérmi, na ktoré gen. Zolotov a pplk. Zmačenko pozvali predstaviteľov politického a verejného života okresu, som sa pokúsil i o redakčný komentár „My a oni“. Skromný priestor novín neumožňoval širšie rozviesť rozdiely v chápaní a vysvetľovaní šlabikárových politologických pojmov, no podarilo sa doň vtesnať pointu: „Nemienime sa podriadiť cudzej vojenskej moci. Dokiaľ vládzeme držať pero v rukách, budeme vás informovať o zložitej situácii v okrese a prinášať dôležité informácie. Držte nám palce!“

Zrejme ich skutočne držali všetci čitatelia, keď ste dokázali týždeň pracovať ilegálne tesne pod drobnohľadom vojakov.
- Už v pondelok 26. augusta sme mali pripravené do tlače tretie mimoriadne číslo. Žiaľ, časť nákladu nám skonfiškovali. Už i tak zložitú situáciu „skomplikovala“ snímka A. Dubčeka. Keď si totiž pracovníčka pri tlačiarenskom lise zasúvala čerstvý výtlačok novín do záhrenia, bedlivé očko ruského strážcu zachytilo na titulnej strane fotografiu aj jemu známeho protagonistu Pražskej jari a urobil „poriadok“. No akýmsi zázrakom sa podarilo väčšiu časť vytlačených novín premiestniť do skladu, odtiaľ dopraviť nepozorovane cez susednú súkromnú záhradu a požiarnu zbrojnicu na obvyklé kolportérske stanovisko.
Vtedy sme nedisponovali takou „pohotovou“ technikou ako dnes a fotografie v novinách sa tlačili zo zinkových štočkov. Ich výroba trvala niekoľko dní a robili sa v Bratislave. Pomáhali sme si navzájom. Portréty Dubčeka a Svobodu nám zaslali kolegovia z Trnavy, štipľavými epigramami nás zásobil Ján Kolesár a vtipné karikatúry zaslal mladý talentovaný Ľubomír Kotrha. Skonfiškované výtlačky tretieho mimoriadneho čísla sa „tešili“ osobitnej pozornosti predstaviteľov sovietskej komandatúry. Celý obsah si dali preložiť do ruštiny. Ortieľ bol jednoznačný: zosilnenie hliadok v tlačiarni a okamžitý zákaz vydávať takéto kontrarevolučné „gazety“. Paradoxne svoje rozhodnutie vzápätí sami „korigovali“.

Čo sa stalo?
- Najpravdepodobnejšie sa o zmenu nekompromisného stanoviska pričinil vysoký vojenský predstaviteľ, ktorý sa rozhodol osobne urobiť nápravu v redakcii a tlačiarni. Rázne zaklopal na dvere jediného služobného bytu v objekte, ktorý neobýval, ako sa domnieval, šéfredaktor či riaditeľ prevádzky, ale radový technicko-hospodársky pracovník firmy. V kuchyni rozvoniavala považská špecialita – slivkové knedle s makom. Zdvorilo požiadal o „stakan cholodnej vody“. Podali mu a ponúkli i gastronomickú špecialitu. Ochutnal a pochválil, ale v zapätí zmenil tón. Vytiahol Trenčianske noviny s článkom Pravda zvíťazí, v ktorom si červenou ceruzkou podčiarkol vetu: „Nedajte im ani zemiak, ani cigaretu, ani pohár vody. Nech si pijú svoju vodku...“ a začal sa „čudovať“. Ako je to možné, že tu, kde mu podali nielen pohár vody, ale dali aj „zakúšať“ vytlačili takýto paškvil. Do úmoru mu vysvetľovali, že u nás má každý občan právo na vyjadrenie svojho názoru i v tlači a noviny nemôžu hlas ľudu ignorovať. Nechápal. Napokon vytiahol posledný tromf: „A vodka u vás jest?“ Nebola. Ale našli trenčiansku juniperusku. Rezignovane mávol rukou: „Kakája to demokracia?! Anarchia!“ Ale anarchistickú borovičku vypil. Do dna. Iba do hlavy sa mu akosi nemohli „vliať“ nestráviteľné nuansy demokratizačného procesu. A resumé? „Píšte si čo a ako chcete, ale my vám dovolíme tlačiť iba pravdu.“ Pochopiteľne, že tú ich jedinú a neomylnú.

Po tomto incidente ste ale pripravili ešte jedno, posledné vydanie.
- Áno, napriek ťažkej situácií a obrazne s nožom na krku. Celú noc sme prepisovali stenografický záznam prejavu Dubčeka po návrate z Moskvy a chceli sme ho pod výrazným nadpisom „Nezahynie národ, ktorý sa dokáže riadiť svojím rozumom a svedomím“ (citát z prejavu) sprostredkovať našim čitateľom opäť denníkárskym spôsobom. Povolenie na vydanie – po prísnej cenzúre – sme napokon dostali. Tento vynútený kompromis nás však dostal z blata do kaluže – redakciu zaradili pod kuratelu príslušného oddelenia „nesvojprávneho“ OV KSS. Bác! A boli sme v rovnakej kaši až po uši... Bežné štvorstranové číslo vyšlo v utorok 3. septembra s reminiscenciami na pohnutý augustový týždeň „Od stredy do stredy“ a iba s rezolúciami na podporu pojanuárovej politiky v zmenených podmienkach.

Na augustové dni ste ako novinári mimoriadne pohotovo zareagovali. Akú odozvu mala vaša aktivita?
- Štyri mimoriadne dvojstranové čísla majú pre regionálnu historiografiu nesmiernu poznávaciu hodnotu. Napriek krátkemu časovému úseku a obmedzenému priestoru zachytili tep vtedajšieho jedinečného historického pohybu so všetkými kladmi i zápormi. Nádejami i sklamaniami. Pozitívne ovplyvnili myslenie, postoje i osudy, vlastných tvorcov však tragicky. Po celých dvadsať rokov nám normalizátori pripomínali „augustové hriechy“. Až do novembra 1989, keď z improvizovanej tribúny na Mierovom námestí zaznelo: „Trenčianske noviny idú s nami.“

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 359
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 851
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 711
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 012
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 609
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 12 468
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 936
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 432
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 581
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 563
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Doprava:Prímestské autobusy v TSK budú od piatka premávať v prázdninovom režime

Autobusy zabezpečujúce prímestskú autobusovú dopravu v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) budú o piatka (30. 10.) premávať v prázdninovom režime.

Mestá v regióne riešia diétne stravovanie školákov

Ako sa za normálnych okolností stravujú deti so špeciálnymi stravovacími potrebami vo vybraných mestách regiónu?

Namiesto prestupu do Barcelony podstúpil prevýchovu v Trenčíne

Do pätnástich rokov nemal registračku, na prahu dospelosti už hral prvú ligu. Ako dvadsaťjedenročnému mu o vlások ušla nominácia na majstrovstvá sveta. Vybočil z radu, nič neľutuje. „Kto miluje príkazy, nie je svojský,“ hovorí rebel Ján Kapko (60).

Ján Kapko bol prototypom moderného krajného obrancu.

Rýchliky v Dubnici nad Váhom chce samospráva i obyvatelia

Mesto považuje za dôležité mať priame napojenie pre svojich približne 24-tisíc obyvateľov na kľúčové dopravné uzly bez nutnosti prestupu v Trenčianskej Teplej.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Virológ Klempa: Najbližšie týždne budú pre nás veľmi ťažké

Boris Klempa tvrdí, že celoplošné testovanie je teoreticky skvelá vec. Treba však brať do úvahy všetky okolnosti či riziká.

Už ste čítali?