V Grécku sa totiž vôbec nevyskytuje. Používali ju však Germáni. Pokladali ju za jednu z najhodnotnejších liečivých bylín. Rastlina bola vychýrená najmä ako liečivo proti žlčníkovým a močovým kameňom a proti chorobám močového mechúra.
Zber: Kvitne od júla do októbra. Poskytuje veľa nektáru, ktorý dáva veľmi tmavý med. Má aj dostatok peľu. Rastie na svetlých a suchších stanovištiach, na stráňach, v krovinách, rúbaniskách a vo svetlých listnatých lesoch a ich okrajoch od nížin do horského stupňa. Okrem zlatobyle obyčajnej sa v menšej miere využíva i zlatobyľ kanadská a zlatobyľ obrovská. Vňať sa zbiera tesne pred začiatkom kvitnutia, pretože rozkvitnutá vňať pri sušení vytvorí semená, pripomínajúce jemné páperie, čím stráca na kvalite. Musí sa zbierať medzi 14. a 16. hodinou. Nedodržaním času zberu stráca až 60% účinnosti. Materiál je mierne náchylný na zaparenie. Suší sa vo zväzkoch alebo v tenkých vrstvách v prievane. Droga je mierne drobivá, skladujeme v dobre uzatvorených obaloch, pretože ju ľahko napádajú škodcovia.
Obsiahnuté látky: Droga zlatobyle obsahuje flavonoidy (rutín, kvercetín, kvercitrín, kempferol), triesloviny, pseudotriesloviny (fenolové kyseliny, napr. kávová, chlorogénová), neutrálne saponínové glykozidy, horčiny, silicu sliz, kyselinu nikotínovú a v koreni aj inulín.
Účinnosť a použitie: Výrazné močopudné vlastnosti podmieňujú flavonoidy a saponíny, ktoré sú pre väčšie množstvo účinných látok účinnejšie v liehovom výťažku než vo vodnom výluhu z drogy. Experimentálne sa zistil vplyv drogy na zlepšenie funkcie obličkového parenchýmu, čím sa znižuje množstvo bielkovín v moči. Pre ochranný účinok rutínu na obličkové kapiláry sa droga odporúča pri zápalových aj degeneratívnych chorobách obličiek. Pri kameňoch močových ciest sa podáva ako pomocný liek. Fenolové kyseliny zvýrazňujú dezinfekčné účinky v močových cestách. Žlčopudné vlastnosti fenolových kyselín spolu s diuretickým pôsobením drogy participujú na zlepšení celkovej látkovej premeny v organizme, preto je rastlina súčasťou metabolických čajovín. Sťahujúce, antibakteriálne a protizápalové pôsobenie trieslovín zabraňuje kapilárnemu krvácaniu v tráviacom trakte, čo sa terapeuticky využíva pri črevných ochoreniach. Pozitívny vplyv na rozličné reumatoidné ťažkosti, ako aj na chronické kožné choroby (najmä ekzémy) sa vysvetľuje zlepšením metabolizmu a výdatnejším vylučovaním odpadových metabolitov močom. Vďaka obsahu trieslovín a antisepticky pôsobiacich látok napomáha droga k rýchlejšiemu hojeniu zapálených slizníc a rozličných kožných chorôb, predovšetkým nehojacich sa rán pri druhotne infikovaných ekzémoch. V terapeutickej praxi sa používa na vyplachovanie ústnej dutiny, kloktanie, ako aj na vonkajšie oplachovanie a obklady. Pri zväčšenej prostate slúži ako základná droga (spolu s hluchavkou bielou, vresom, srdcovníkom alebo vŕbovkou). Ľudovo sa uplatňuje pri astme, kašli, chronických zápaloch priedušiek, hnačkách, prudkých zápaloch mechúra a obličiek, piesku a ťažkostiach s močením, zvonka na obklady a do kúpeľov, na hnisavé rany alebo podliatiny.
Toxicita: Aj keď sa doposiaľ nezistili žiadne vedľajšie škodlivé účinky, predávkovanie alebo dlhodobé užívanie môže podráždiť obličky veľmi silnou funkčnosťou. Jediným nebezpečenstvo je zámena za rastliny rodu starček, ktoré sa považujú za jedovaté a kancerogénne. Starčeky je ťažšie možné odlíšiť od zlatobyle, rozdiel je vlastne len v morfológii alebo stavbe kvetu.
Recept pre vás: Obličkový čaj zo zlatobyle je veľmi účinný, ale zlatobyľ v ňom nemôže byť nahradzovaná iným druhom zlatobyle. Tri hmotnostné diely zlatobyle obyčajnej a po 1 diele stavikrvu vtáčieho, prasličky roľnej a horčiaku štiavolistého tvorí zmes, ktorá sa užíva zásadne formou záparu. Užíva sa trikrát denne pred jedlom pohár záparu a k tomu až 3 litre iných tekutín počas celého dňa. Počas liečby sa neodporúča piť minerálne vody s vyšším obsahom sodíka (Na+) ako 100 mg na liter. Čas liečenia je 4 až 8 týždňov. Zaujímavá je poľská verzia úpravy zlatobyle pre všeobecné použitie. Podľa nej sa totiž robí klasický zápar tak, že sa 1 lyžica nadrobno posekanej drogy dá na 20 minút prejsť parou z 1,5 litrového pohára vriacej vody v prikrytej nádobe, potom sa precedí a pije sa 1/3 až 1/2 pohára medzi jedlami. Zápar sa dá použiť aj inak, napríklad na obklady, na kloktanie.
PRIPRAVUJE ANTON BLAHUŠ,
PREDSEDA združenia veronica -
klubu ZBERATEĽOV A PESTOVATEĽOV
LIEČIVÝCH RASTLÍN