NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Psí útulok na Trenčianskej ulici funguje podľa jeho vedúcej Oľgy Áčovej dva roky. Práve tu, na zelenej lúke, ho svojpomocne začali pred siedmimi rokmi budovať. Dnes útulok financujú z príspevku dvoch percent, ktoré venovali ľudia zo svojich daní a z darov. Zamestnankyňu, ktorá sa dennodenne stará o psy, platí mesto. Keďže budovanie útulku trvalo dobrovoľníkom päť rokov, do roku 2011, keď sa budú musieť vysťahovať, im nezostáva veľa času.
Päťmiliónová cena pozemku je pre Nádej privysoká
No musia hľadať iné riešenia. Pre účely útulku našli vyhovujúce priestory v neďalekých Mnešiciach, kde je bývalý ovčín. „Je napojený na inžinierske siete, vodu, kanalizáciu, má ošetrovňu aj kuchynku,“ tvrdí Áčová. Na dvadsaťárovom pozemku si vie živo predstaviť výbehy pre psov. Výhodou murovanej stavby je aj skutočnosť, že by psy nepotrebovali zateplené búdy, čím by sa ušetrilo 240-tisíc. „Bolo by to fantastické, len nám chýbajú tri milióny,“ dodala Áčová, ktorá si uvedomuje, že je to obrovská suma, no spolieha sa na dobré srdcia ľudí. „Oslovili sme už zahraničné ochranárske organizácie, ale zatiaľ sme dostali iba negatívne odpovede,“ tvrdí vedúca útulku.
Ako hovorí, aj v zahraničí majú problémy, no prisľúbili im pomoc pri hľadaní financií. „Budeme oslovovať aj podnikateľov, no nemôžeme chodiť po celom Slovensku,“ dodala. Pomoc pri hľadaní nového pozemku prisľúbil aj primátor mesta Jozef Trstenský, ktorý si uvedomuje potrebu psieho útulku pre mesto. „Ponúkame útulku aj priestor aj pomoc pri jeho budovaní,“ povedal. Navrhuje útulok zriadiť v prekládkovej stanicu v priestoroch bývalého smetiska, ktorá bude voľná po vybudovaní zberného dvora. Podľa neho je tento pozemok výhodný, pretože v okolí nie sú obytné domy, a tak by nikto nemohol s vybudovaním útulku nesúhlasiť. „Máme ešte dva až tri roky, aby sa rozhodli, kde útulok bude. Podľa Áčovej by však vybudovanie útulku na tomto mieste stálo istotne viac ako tri milióny, pretože by sa začínalo odznova.
Karanténna stanica nedáva psom šancu
Podľa Petra Nováčika zo Strany zelených je malý počet psích útulkov celoslovenským problémom. „Väčšinou sú iba karanténne stanice, ktoré odchytávajú psov, a tie po 24 dňoch utratia, ak sa neprihlási majiteľ,“ upresnil. Ako dodal, tým, že mesto spraví karanténnu stanicu, nedáva psom šancu. Problémom je podľa Nováčika nájsť sponzorov a presvedčiť mestá a obce, aby zafinancovali útulky. „Je to pre ich dobro. Keď sa psy netúlajú, neroznášajú choroby a nemôžu nikoho pohrýzť,“ zdôraznil. Počas dvoch rokov mali v útulku maximálne štyridsať psov, pričom kapacita zariadenia je v stave núdze až 60 miest. „Vždy sa snažíme pomôcť aj iným mestám,“ tvrdí Áčová.
Ako skonštatovala, o Slovensku sa v zahraničí vyjadrujú ako o barbarskej krajine. „Našim karanténnym staniciam hovoria lágre smrti. Nechápu, prečo psov vezmeme z ulice, a potom ich utratíme,“ tvrdí vedúca útulku, ktorá verí, že sa psí útulok v meste podarí zachovať.