NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Trojčlenná skupina tvrdého metalového štýlu nepatrí rozhodne ku žiadnym nováčikom v hudobnom svete. Vznikla už v roku 1999 a Čachtice prezentuje po celej Európe. Hoci s problémami, ale predsa sa jej hudobné nosiče dajú zohnať aj na Slovensku.
Hrôzostrašné skutky ovplyvnili výber názvu
Prečo ostrí švédski chlapíci na čele so spevákom s kurióznym umeleckým menom Metal Maniac (29) siahli práve po tomto pomenovaní? „V Čachticiach sa nachádza hrad, kde veľkú časť svojho života prežila grófka Alžbeta Báthory a skončila tu aj svoju životnú púť. Práve v týchto miestach vykonávala aj svoje strašné skutky,“ odôvodňujú členovia kapely vznik názvu svojej skupiny. Zároveň dodávajú: „Voľba názvu bola jednoduchá. Náš prvý album je koncepčne venovaný Bátoričke a valašskému panovníkovi Vladovi Tepesovi známeho svojou neskutočnou krutosťou.“ Hudobníci, ktorí na albumoch spojili námety spojené so životom sadistickej grófky a drastického pána temnôt Vlada Tepesa (grófa Draculu), tvrdia, že ich cieľom nebolo nájsť si ľahko zapamätateľné meno. Hľadali skôr názov nezvyčajný. A to sa im v prípade histórie Čachtíc a osudov jej niekdajšej panej určite podarilo. „Nakrátko sme siahli aj po maďarskom zaužívanom názve pre Čachtice - Cséjthe. Avšak Cséjthe neznie určite tak dobre ako Čachtice. Preto sme sa vrátili k tomuto názvu ešte pred vydaním prvého albumu,“ tvrdí švédska trojka.
Metal Maniac sa zaoberá aj vampírizmom
Práve neslávne preslávená krvavá Čachtická pani a jej hrôzostrašné činy sa stali jedným z hlavných námetov textov tejto pôvodne black-metalovej, neskôr thrash-metalovej kapely. Jej líder Metal Maniac pochádzajúci zo Södertalje sa dokonca venuje aj vampirizmu, teda možnosti návratu zosnulého medzi ľudí v podobe upíra, ktorý škodí ostatným na zdraví a majetku.
„Zaoberám sa vampirizmom, filozofiou, teológiou i literatúrou,“ vyznáva sa na internetových stránkach. Ako pravý metalista má rád alkohol, najmä plzenské pivo. Číta však aj Gogoľa a obľubuje Tarasa Buľbu. Vzťah ku klasike v ich prípade neudivuje.
Ďalší člen kapely, „čachtický“ bubeník, počúva okrem metalovej hudobnej scény aj Ludwiga van Beethovena. Temnú atmosféru svojich skladieb však „nezvalili čachtickí Švédi“ iba na našu povestnú Bátoričku. Vo svojej tvorbe nezabudla táto severská úderka brutálnejšieho strihu ani na staré legendy z Rakúsko-Uhorska či tajomnej Transylvánie a Valašska.
Švédska kapela Čachtice je teda na hudobnom poli ďalšou kapelou, ktorá po dnes už legendárnej zostave Bathory, taktiež zo Švédska, či nemeckej skupine Elisabetha, má do činenia s krvavou grófkou i históriou nášho regiónu. Jediné, čo nemilo prekvapuje, je údaj na ich niekdajšej internetovej stránke, kde uvádzali, že Čachtice sú maďarským názvom hradu Alžbety Báthoryovej. Ďalšiu históriu a legendy o čachtickej grófke kúpajúcej sa v panenskej krvi mladých dievčat v nádeji večnej mladosti však ovládajú títo švédski hudobníci dokonale.