Až šesťdesiat meteorov v priebehu jednej hodiny sa objaví na nočnej oblohe. Na tento astronomický jav vystačíme s vlastným zrakom bez ďalekohľadu.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. „Meteorický roj s názvom Perzeidy bude možné však v našom regióne sledovať až do 23. augusta,“ hovorí fyzik a nadšený astronóm Novomešťan Jozef Bezák. Zároveň uviedol, že 12. augusta je prúd najhustejší a meteorický roj dosahuje maximum.
Meteory nie sú padajúce hviezdy
Hoci sú meteory ľudovo nazývané „padajúce hviezdy“, vôbec s nimi nesúvisia. Ich podstatou sú meteoroidy, ktoré patria medzi najmenšie telesá v slnečnej sústave. Ako vysvetľuje Bezák, kométy pri návratoch k Slnku zanechávajú na svojej dráhe veľké množstvo drobného materiálu. „Sú to telieska malých rozmerov. Po ich vniknutí do atmosféry Zeme sa trením zohrievajú a rovnako sa zohreje aj okolitý vzduch, ktorý potom vnímame ako meteor.“
Zistiť vopred, či niektoré z takýchto vesmírnych telies dopadne na našu Zem, je nemožné. „Za určitých podmienok dokážeme vypočítať rýchlosť, veľkosť i dráhu telesa pred jeho vniknutím do atmosféry. Pokiaľ je toto teleso dostatočne veľké a nezhorí ako väčšina z nich už v atmosfére, dá sa pomerne presne vypočítať aj miesto jeho dopadu,“ dodáva Bezák. Teleso, ktoré potom dopadne na Zem sa nazýva meteorit. Podľa slov nadšenca astronómie v roku 1947 na Sibíri v Sichote-Alin z jedného roja dopadlo na Zem až 23-tisíc kilogramov materiálu do 106 kráterov. Najväčší kus mal niekoľko sto kilogramov. Väčšina meteoritov má kamenný základ s veľkým obsahom kremičitanov. Približne dvadsať percent meteoritov sú železné s obsahom železa i niklu. Veľké i drobné meteority sa dajú dobre speňažiť. Ich hľadači ich po náleze predávajú na burzách.
Z meteoritov vyrábali aj motyky i sekery
Meteor, ktorý svoju dráhu ukončí až na Zemi, sa nazýva meteorit. A aj naše územie sa už stalo dobrým terčom pre tieto vesmírne telesá. Aj Slovensko už „bombardovali“ meteority. Na východnom Slovensku dopadli v Lenártove. Veľký počet meteoroických telies sa našiel i na Orave. „Vraj z týchto železných meteoritov potom vyrábali veľmi kvalitné motyky i sekery,“ rozpráva veľký priaznivec vesmírnej oblohy. V dedinke Rumanová kombajnistovi dokonca meteorit zničil radlicu. „Agronómovi bol rozbitý kameň podozrivý a čudný, a tak ho dali na rozbor. V súčasnosti je tento najznámejší meteorit na Slovensku vystavený v Národnom múzeu v Bratislave,“ dodáva.
Aj v našom regióne dopadajú vesmírne častice
Hoci sa konkrétne nálezy meteoritov v našej oblasti ešte neobjavili, sú mnohé indície, ktoré nasvedčujú, že ani náš región neobišiel „zrážku“ s vesmírnymi telieskami. „Predpokladá sa, že v okolí Podolia i Čachtíc by meteority mohli byť. Žiaľ, k hodnoverným zdrojom som sa zatiaľ nedopátral,“ informuje Bezák. Ak je známe miesto pádu, detektorom kovov ich hľadači nájdu. Nájsť kamenný meteorit je však veľmi obtiažne. „Ak sa skutočne dokáže, že nejaký meteorit spadol, vytvorí sa v predpokladanom mieste dopadu rojnica a ľudia ich hľadajú. Výhodná je snehová pokrývka v zime, vtedy je to očividné. Horšie je to pri jeho páde do oráčiny alebo na skládku kamenia,“ pridáva zaujímavé informácie zhovorčivý pedagóg.
Meteorit zatiaľ človeka neusmrtil
Nikdy sa dopredu nedá povedať, či meteorit dopadne na Zem. Za posledných dvesto rokov je zaznamenaných šesť prípadov, keď meteorit dopadol na budovu. V českom Broumove v roku 1847 dokonca prerazil strechu a skončil priamo v izbe. V roku 1976 v Číne dopadol najväčší kamenný meteorit s hmotnosťou takmer dve tony. Najväčším je však železný meteorit nájdený v Hobe v roku 1920 v juhozápadnej Afrike. Ten váži až 66 ton a má rozmery 2,95 x 2,84 x 1,2 metra. „Meteorit zatiaľ nezabil nikoho. Tieto telesá sú však relatívne malé. Dvojmetrové, metrové, ale aj podstatne menšie. Stane sa, že dopadnú na Zem, ale pri prelete celou atmosférou sa podstatná časť telesa vyparí. Môžu sa rozpadnúť a na Zem dopadnú len fragmenty, viac menších kúskov. Môže sa teda stať, že vletí aj k nám, prevalí strechu alebo dopadne na chodník. Pred vniknutím do atmosféry sa to však predpokladať nedá,“ vysvetľuje skúsený astronóm.
Auto zničené meteoritom sa stalo v USA raritou
Aj na smole sa dá zbohatnúť. Dokazuje to i prípad z USA, kde meteorit rozbil čelnú masku i ľavý blatník na aute. „Pád je zdokumentovaný a video umiestnené na internete. Tento meteorit preletel takmer nad celými Spojenými štátmi a rozbil časť auta. Majiteľ zničeného auta túto raritu spolu s meteoritom odovzdal do múzea a poriadne na tom zarobil. Hoci samotný meteorit predať nemohol, lebo ten patrí štátu, v ktorom skončil svoju púť, ním zničené auto takto stúplo na cene. Mohol si za získanú sumu zrejme kúpiť aj nové vozidlo,“ zasmial sa na záver rozhovoru Bezák.
Slovníček:
Meteor – atmosferický svetelný priamočiary záblesk vznikajúci vniknutím pevnej čiastočky medziplanetárnej hmoty do atmosféry Zeme
Meteorit – tuhé teleso, ktoré z medziplanetárneho priestoru preniklo cez atmosféru na povrch Zeme
Meteoroid – tuhé teliesko medziplanetárnej hmoty, pohybujúce sa po eliptickej dráhe okolo Slnka, ktoré po vniknutí do atmosféry vyvoláva atmosferický úkaz-meteor