Trenčín. Sokoliari svätého Bavona sa usídlili na Trenčianskom hrade na celé leto. Počas slávností však predviedli s najširšou kolekciou dravcov svoje najlepšie vystúpenia na Mierovom námestí. Pri niektorých kúskoch dravých vtákov sa početnému publiku tajil dych.
Hviezdou vystúpenia bol Eagle
Počas týždeň trvajúcich slávností mohli návštevníci vidieť lietajúce i loviace myšiaky, sokola rároha vrhajúceho sa na atrapu koristi, či rozumného krkavca. „Ešte sme ho neučili rozprávať, má pred sebou ešte dlhý život,“ tvrdí vedúci sokoliarskej skupiny Miroslav Lichý, podľa ktorého má ich krkavec iba deväť rokov, pričom sa môže dožiť až stovky. Náklonnosť publika si získala malá sovička, ktorá sa zakaždým poslušne vrátila k svojmu cvičiteľovi.
Najväčšou hviezdou bol však orol stepný. Eagle, ako ho nazvali deti, ktoré boli na škole v prírode v Banskej Štiavnici, kde je druhé sídlo sokoliarov, vraj miluje vystúpenia. Pre svoju povahu je veľkou raritou. „Všetci tvrdia, že tieto orly sú agresívne voči ľuďom, no on je skvelý,“ vraví Lichy. Eagle sa podľa neho veľmi rád predvádza, čo ukázal aj počas svojho vrcholného čísla, keď zletel z Matúšovej veže priamo na námestie. „Niekedy sa nás snaží zastrašiť a myslí si, že on si môže zalietať koľko chce a až potom zletí dole,“ dodáva s úsmevom sokoliar. Vzácny dravec je prvým orlom v sokoliarskej skupine, vraj má už aj partnerku, a sokoliari sa nevedia dočkať ich potomkov.
Výcvik trvá niekedy roky
Samotný výcvik dravcov záleží od povahy aj od veku. „Záleží na tom, či sa k nám vták dostane ako mláďa, alebo ako dospelý,“ upresnil. Ako prvé sa dravce privykajú na sokoliarsku rukavicu, na ktorú sa vracajú na privolanie. Priučenie sa rôznym kúskom potom trvá okolo dvoch-troch mesiacov. „Mladý myšiak sa naučil za dva týždne, čo bola veľmi krátka doba.“
S inými sa však sokoliari trápia roky, pričom vták stále nerobí to, čo by od neho chceli. I keď sú dravce veľmi rozumné, niekedy sa stane, že počas vystúpení uletia príliš ďaleko. „Je to chvíľková zbrklosť. Potom sa nás snaží nájsť, ale stalo sa, že sme sa s vtákom už nenašli,“ spomína. Eagle sa v Trenčíne stratil pred troma rokmi. Ráno vraj volali Lichému z kasární, že orol sedí v strede areálu na zemi. Inokedy sa stalo, že vták pristál na hoteli Tatra alebo mestskej veži.
Zachraňujú dravce
Sokoliari svätého Bavona majú vo svojich areáloch spolu štyridsať dravcov. Sú medzi nimi tie, ktoré chodia na vystúpenia aj také, čo boli v minulosti zranené a už sa nemohli vrátiť do prírody. „Chýba im časť krídla, alebo nohy,“ upresnil. Sokoliari majú však aj svoje chovateľské úspechy, a tak sa medzi ich zverencami nachádzajú aj ich odchované mláďatá.
Zranené dravce sa ľudia naučili nosiť priamo sokoliarom, tí si ich v minulosti mohli ponechať a používať na enviromentálnu výchovu. Dnes je ich povinnosťou vtáky odovzdať, no tie, čo potrebujú na zotavenie iba krátky čas, vyliečia a vypustia do prírody. „Niekedy sa k nám dostane iba otrasený vták a za tri dni je v poriadku,“ vysvetlil. Dravé vtáky majú sokoliari v špeciálnych areáloch, ktoré sú strážené vycvičenými psami. Tie sú zvyknuté na vtáky a chránia ich pred líškami, či inými zvieratami. Súčasne majú psy aj kanysterapeutické skúšky. Podobný areál majú sokoliari dočasne vybudovaný aj na Trenčianskom hrade a návštevníci ich môžu navštíviť do 28. augusta.