Jeho riaditeľom je Daniel Beníček, ktorý zároveň vykonáva aj funkciu predsedu a podpredsedu krajskej rady Slovenskej asociácie športu na školách - je to občianske združenie v oblasti telesnej výchovy a športu, učiteľov telesnej výchovy a športových klubov pri školách.
Táto asociácia na základe zmluvy s Ministerstvom školstva zabezpečuje majstrovstvá Slovenska žiakov - základných a stredných škôl v školských športových súťažiach. Rovnako aj reprezentáciu v oblasti školského športu. Je členom medzinárodnej Asociácie školského športu, ktorá zabezpečuje spoluprácu na svetovej úrovni.
Trenčiansky kraj najúspešnejší
Tohtoročná činnosť - po polroku - je veľmi bohatá, keď centrum zabezpečuje okolo 17 majstrovstiev Slovenska v oblasti stredných škôl, každý druhý rok sa koná olympiáda detí a mládeže (KALOKAGATIA), ktorá tento rok bola v Trnave - s medzinárodnou účasťou (ČR, Srbsko, Nemecko, Slovinsko). Podujatie zabezpečovalo krajské centrum, s bohatou účasťou aj pretekárov Trenčianskeho kraja. V minulom školskom roku bol v bodovaní krajov na Slovensku najúspešnejší práve Trenčiansky, ktorý v kategórii stredných škôl skončil na prvom a základných škôl na druhom mieste.
Hoci náš kraj je malý, s nízkym počtom mládežníckych špičkových klubov - oproti Bratislave, Košiciam, Banskej Bystrici, v trenčianskom regióne je prepracovaný kvalitný systém, talentované deti tu dokážu nájsť a darí sa aj motivovať ich k úspešnej reprezentácii. Cez okresné a krajské súťaže "prejde" za sezónu okolo 22-tisíc detí. Záujem mládeže o športové aktivity rozhodne je, nezaškodilo by, keby učitelia zvýšili interes o propagáciu, veď je to súčasť vyučovacieho procesu. Je už málo takých kantorov, ktorí robia túto prácu takpovediac - od srdiečka...
Školy na medzinárodných podujatiach
Tieto zabezpečuje Slovenská asociácia, tento rok je to zatiaľ okolo šesť medzinárodných podujatí. V Španielsku naša výprava štartovala v bedmintone, na Malte sa hral stolný tenis, kde vedúcim našich borcov bol práve D. Beníček, v Dánsku sa hrala hádzaná, na Malorke basketbal a pod.
Za pozornosť stojí aj skutočnosť, že práve z týchto školských súťaží sa prepracovala medzi slovenskú reprezentačnú špičku bedmintonistka Eva Sládeková, ktorá sa teraz pripravuje na olympiádu do Pekingu.
Kalendár školských športových súťaži
Samotná športová činnosť pokračuje pravidelne v súlade s kalendárom súťaží, keď výsledky všetkých súťaží sú na vlastnej webovej stránke.
Svoj kalendár majú športové súťaže žiakov základných škôl, stredných škôl a školských pracovníkov. Práve k učiteľom sa akosi nik nehlási, nechcú ich podporovať ani odborári, či už na krajskej alebo celoslovenskej úrovni. V rámci finančných možností sa Krajské centrum snaží organizovať aj školské športové súťaže školských pracovníkov. Zároveň sa koná aj celoslovenská dvojdňová olympiáda školských pracovníkov - v šiestich športoch - tento rok sa uskutočnila v júni v Spišskej Novej Vsi.
Najväčší záujem o futbal
Medzi športuchtivou školskou mládežou je z kolektívnych športov najväčší záujem o najpopulárnejší šport - futbal, potom o hádzanú, basketbal. Chybou je, že kráľovná športu - atletika je akosi v úzadí. V Trenčianskom kraji je deväť okresov - z troch z nich, v rámci stredných škôl ani na atletické podujatia nechodia. Je to mínus, škoda, že na veľkých školách v kraji sa nenájdu žiaci, ktorí by mali záujem reprezentovať v tomto odvetví.
V druhom polroku 2008 je v kalendári základných škôl novinka - rôzne varianty aerobiku, ktoré pre 10-členné družstvá predvedie tím cvičiteľov. V rámci okresu sa môžu školy do tejto regionálnej aktivity zapojiť a postúpiť do krajského finále. Čoskoro sa rozbehnú okresné kolá v halovom futbale, stolnom tenise, šachu, vybíjanej, cezpoľnom behu, streľbe zo vzduchovky, behu na lyžiach a podobne. Tak tomu bude aj v prípade stredných škôl. Školskí pracovníci začínajú sezónu v januári - vo volejbale (mix), malom futbale, stolnom tenise do a nad 45 rokov, v tenise (podľa vekových kategórií), nohejbale, basketbale, atletike.
V každom okrese je Rada, ktorá organizuje tieto masové podujatia, krajské centrum ich koordinuje. V každom centre je zodpovedný pracovník pre šport.
Deti sa musia predovšetkým hýbať!
V súčasnosti si Európska únia predsavzala za úlohu dotovať deti v školských zariadeniach ovocím a zeleninou. Túto novinku treba rozhodne privítať, ale určite nestačí jesť iba ovocie, deti sa musia predovšetkým hýbať! Raz darmo, môžu jesť čokoľvek, ak nemajú zdravý pohyb, budú jedine priberať a stanú sa obézne.
EÚ by teda mala sústrediť svoju pozornosť nielen na vitamíny, ale taktiež na zdravý spôsob života školákov. Je jedno, čo budú robiť, len nech sa hýbu, športujú. Robme to, čo deti baví, nič im nevnucujme.
Spolupráca so školami
Jednotlivé centrá spolupracujú nie s klubmi (hoci bez nich sa to nedá), ale so školami - čiže zabezpečujú školský šport. Zakladá sa na tom, že súťažiť môžu len žiaci jednej školy. To je podmienka, pretože až potom môžu štartovať aj na majstrovstvách sveta. To je veľké plus, nakoľko sa stretávajú žiaci základnej klubovej aj školskej sekcie. Spoluprácu si musia školy nadviazať sami, centrum zabezpečuje súťaže prostredníctvom krajského školského úradu - na základe zmluvy.
V záverečnej správe si môže každý prečítať, ktorá škola sa akým dielom zapojila do športových aktivít, kde má rezervy, akú má úspešnosť. V hodnotení okresov je suverénna Prievidza (ponechala si systém útvarov), ktorá je ďaleko–preďaleko pred všetkými.
Mimochodom, „národným“ školským športom v Trenčíne je rozhodne karate, ktoré je vari na každej škole. Tento šport má veľa asociácií, klubov, majstrov sveta a Európy. Je hanbou, že na území krajského mesta nie sú útvary talentovanej mládeže a detí. Nezaškodilo by všetko dôkladne prehodnotiť...